مدیركل محیط زیست بوشهر:

آلودگی های نفتی مهم‎ترین چالش خلیج فارس است

آلودگی های نفتی مهم‎ترین چالش خلیج فارس است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: آلودگی نفتی بعنوان مهم ترین چالش زیست محیطی خلیج فارس منجر شده خسارت های فراوانی به منابع زیستی به این آبراهه وارد شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، فرهاد قلی نژاد روز چهارشنبه در همایش ملی توسعه پایدار خلیج فارس با محوریت محیط زیست مناطق ساحلی اضافه کرد: نیاز است که کشورهای همسایه در قالب کنوانسیون های بین المللی همچون کنواسیون کویت تعهدات خودرا در مورد این آبراهه بین المللی انجام دهند و از نفوذ فاضلاب و مواد نفتی که منجر به آلودگی این دریا می شود، جلوگیری نمایند.
وی بیان کرد: در ایران نیز قوانین و مقررات داخلی تاکید بر حفظ اکوسیستم های دریایی دارد که به همین خاطر از همه شرکت های نفتی برنامه مدیریت زیست محیطی خواسته ایم که تعدادی از آنها هم در دریا و هم خشکی این برنامه ها را ارائه کردند.
قلی نژاد افزود: اقدام های خوبی نیز در امتداد پیش گیری از نشت نفت از خطوط لوله نفتی همچون میدان ابوذر واقع در آب های خلیج فارس اجرائی شده است.
وی اظهار داشت: امیدواریم که با همگرایی و هماهنگی بیشتر بین دستگاه های اجرائی مسئول در مورد محیط زیست و کاهش آلودگی های نفتی در این آبراهه مهم باشیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: همین طور سازمان محیط زیست برنامه احیای آب سنگ های مرجانی خلیج فارس را در دست اجرا دارد که امیدواریم با نتیجه گیری از این اقدام پژوهشی، فنی و اجرائی بتوانیم در حوزه کشت آب سنگ های مرجانی و احیا آنها قدم های خوبی برداریم.


وی اشاره کرد: خلیج فارس بعنوان یک آبراهه راهبردی و بین المللی برای ایران و کشورهای منطقه خاورمیانه و برخورداری از تنوع زیستی باارزش است.
قلی نژاد افزود: قوانین و مقررات داخلی و بین المللی نیز تاکید بر حفظ خلیج فارس و محیط زیست آن دارد و امروز از دست رفتن آب سنگ‎های مرجانی در خلیج فارس به مدلول کاهش مساحت اینگونه است.
وی اظهار نمود: تعدادی از صنایع موجود در خلیج فارس مانند سکوهای نفتی و خطوط انتقال نفت نیز برای تمام آنها برنامه محیط زیست پیگشیرانه تعریف شده تا خلیج فارس بیش از این آلوده نشود.
قلی نژاد افزود: ایران بیشترین طول همجواری با خلیج فارس و دریای عمان دارد که به فراخور این همجواری می تواند بیشترین نقش در پاک سازی و جلوگیری از آلودگی این اکوسیستم باارزش داشته باشد.
وی پیرامون طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی نیز اظهار داشت: مطالعات این طرح در سواحل ایران انجام شده و همه دستگاه های اجرائی گوناگون هستند که تمام تصمیم ها را باتوجه به این طرح انجام دهند که برای حفظ سواحل و جلوگیری از آلودگی سواحل است.
قلی نژاد افزود: سند آمایش سرزمین نیز در استان بوشهر تدوین شده که باید همه تصمیم ها و به ویژه در زمینه توسعه صنعتی مبتنی بر این سد صورت گیرد.
وی با تاکید بر رابطه بیشتر دانشگاه و مرکزهای تصمیم گیر اظهار نمود: باید به تحقیقات و مطالعات بیشتر اهمیت داده شود و هر آنچه که با نگاه توسعه است مبتنی بر نگاه توسعه پایدار و مطالعات ارزیابی زیست محیطی باشد.
منبع:

1401/02/07
17:36:33
5.0 / 5
277
تگهای خبر: آب , آلودگی , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک