طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران

طرح جدید برای ساماندهی کاسبان زیرزمینی تهران گاهی تعدادشان حتی از تعداد مسافران واگن بیشتر می شود، زندگیشان زیر زمین می گذرد و صبحانه، ناهار و حتی شام شان را در زیر زمین می خورند و خستگی شان نیز در صندلی های قرمز و آبی قطارها رفع می شود. دخل و خرج و در آمدشان به مسافرانی بسته است که سریع از کنارشان عبور می کنند تا از قطار جا نمانند و یا در واگن ها مشغول مطالعه یا چک کردن گوشی شان می گذرد. این کاسبان زیر زمینی مترو این روزها تعدادشان به قدری زیاد شده که مسئولان مترو تصمیم گرفتند برای ساماندهی آنها کاری کنند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در بین کاسبان زیرزمینی همه نوع سن و تیپی به چشم می خورد؛ از پیرزنی که لیف و اسکاچ دستباف می فروشد تا بانوی جوانی که دست ساخته های هنری خودرا به مسافران عرضه می کند، دیگر شنیدن صدای زنان و مردانی که سنگ مرداب، گیاه دارویی، شارژ، خودکار، لباس های زنانه، سفره و... در مترو می فروشند به صدایی عادی بدل شده است. هرچند که این ازدحام و تردد مدام دستفروشان در قطارها و بساط گستری شان در ایستگاه های شلوغ موجبات گلایه تعدادی از مسافران را نیز فراهم نموده است.
سرهنگ سعید عطاالهی رییس پلیس متروی پایتخت بتازگی اعلام نموده است که روزانه ۴۵۰۰ دستفروش در مترو تردد می کنند که باتوجه به تعداد ایستگاه ها و ورودی های مترو معضل بزرگی است که باید به آن دقت کنیم.
تردد فعالیت ۴۵۰۰ دستفروش در متروی تهران عدد بزرگی است که نشان می دهد، باید این دستفروشان ساماندهی شوند که در این میان مهدی شایسته اصل مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران در مورد ساماندهی دستفروشان مترو در گفت و گو با ایسنا می گوید: در بعضی ایستگاه های پرتردد مثل امام خمینی، انقلاب، تئاتر شهر و... تجمع دستفروشان بالا رفته است؛ اما طی سال های اخیر رهاشدگی شدید داشتیم و با توجه به این که طی سالهای اخیر نیز مشکلات معیشتی شدت گرفته، شاهد می باشیم که پدیده دستفروشی در ایستگاه های مترو بیشتر از گذشته شده است و مردم نیز برای مساعدت با این دستفروشان بطور معمول از این افراد خرید می کنند که این عرضه و تقاضای زیاد در داخل واگن های مترو سبب افزایش این پدیده در مترو شده است.
شایسته اصل با اشاره به تمایل مسافران به خرید از دستفروشان در مترو می افزاید: ما با دوگانه ای در مترو روبرو می باشیم از سویی برخی مسافران با خریدشان از دستفروشان از آنها حمایت کرده و از طرفی دیگر تعدادی از سروصدا و تردد این افراد گلایه مند هستند و دقت داشته باشید که برای اثرگذار بودن تلاش مسئولان مترو و پلیس باید میزان تقاضا کم شود و این مهم جز با کمک شهروندان میسر نیست و نمی توانیم همزمان با رغبت مسافران از اینطور خریدها، اقدامات بازدارنده انجام داد و این اقدام در این شرایط امکان پذیر است و ما نیازمند همراهی مردم هستیم تا بتوانیم آرامش را به سکوها و واگن ها برگردانیم.
وی در مورد طرح ساماندهی دستفروشان مترو، ادامه می دهد: در مرحله اول دستورالعملی به پلیس مترو ابلاغ گردیده تا از حضور دستفروشان آقا در واگن ویژه بانوان، ممانعت به عمل آورند با آنکه قبلا هم حضور آقایان دستفروش در واگن ویژه بانوان ممنوع بوده است اما باتوجه به عدم توجه به این موضوع، باردیگر این مساله مورد تاکید قرار گرفت.
شایسته اصل ضمن اشاره به برگزاری جلسات و مذاکرات با وزیر دادگستری و مراجع قانون گذار برای تصویب بخشنامه «ممنوعیت ورود دستفروشان به واگن های مترو» می گوید: کلیات این طرح در گذشته تهیه شده است چونکه قانونی در مجلس تصویب شده که در مواد ۲۴ و ۲۵ پیش بینی شده که یک دستورالعمل در مورد قطار شهری توسط هیات وزیران تهیه، تصویب و ابلاغ شود و دیگر نیاز به مصوبه جدید قانونی توسط مجلس شورای اسلامی ندارد و این دستورالعمل اجرائی باید توسط هیئت وزیران مصوب و ابلاغ شود. البته متروی پایتخت به تنهایی مسئول تصویب این بخشنامه نبوده و اتحادیه قطار شهری نیز سالهای قبل اقداماتی را انجام داده و برای پر کردن خلاء قانونی موجود و مرتفع کردن مشکلات موجود، شرکت بهره برداری متروی تهران پیگیر تصویب این بخشنامه شده است تا با همکاری دستگاه های مربوطه این مشکل حل شود و قرار شد تا پیش نویسی از سمت شرکت بهره برداری آماده و به کمیسیون قضایی و حقوقی دولت تقدیم شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران از برنامه ریزی برای ساماندهی دستفروشان متروی تهران خبر می دهد و می گوید: مقرر است بر طبق بخشنامه مصوب هیات وزیران، در مرحله بعدی، حضور و فعالیت متکدیان، دستفروشان و کودکان کار در داخل واگن ها ممنوع شود، البته این جرائم کیفری نیست؛ بلکه حقوقی است یعنی جریمه فردی برای خاطیان تعیین می شود. اگر فردی برای بار اول ناهنجاری های تعیین شده توسط قانون را در مترو انجام دهد، تذکرات اولیه به او داده می شود. اگر باردیگر ناهنجاری صورت گیرد، جریمه فردی اعمال می شود. همین طور اگر فرد برای بار چندم ناهنجاری را انجام دهد از حضور در مترو و استفاده از ناوگان مترو برای مدت معینی محروم خواهد شد. البته این الگو در خیلی از کشورهای پیشرفته دارای مترو، در حال اجراست.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه دستفروشان مترو به آدرس metro.tehran.ir می افزاید: دستفروشان می توانند بدون محدودیت در سامانه ثبت نام کنند تا بر طبق درخواست های ثبت شده در مورد در نظر گرفتن ویترین فروش برای دستفروشان در ایستگاه های مترو اقداماتی را پیش بینی نماییم چونکه می خواهیم شرایطی را فراهم نماییم تا دستفروشان برای تامین معیشت بجای عبور و مرور در داخل واگن ها و سکوها و ایجاد مزاحمت برای مسافران، در مکان های مشخص کالاهای خودرا عرضه نموده و رضایتمندی مسافران بابت حضور دستفروشان کاسته شود و در عین حال معیشت این عزیزان نیز گرفتار مشکل نشود.
1401/03/06
11:09:48
5.0 / 5
443
تگهای خبر: آب , ثبت , خرید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک