شناسایی لطمه های پنهان و آشکار ساختمان با ارزیابی عملکرد سازه ها پس از زلزله

شناسایی لطمه های پنهان و آشکار ساختمان با ارزیابی عملکرد سازه ها پس از زلزله به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس پژوهشکده سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به پروژه های تحقیقاتی این پژوهشکده برای ارزیابی عملکرد سازه ها در قبل و پس از زلزله اظهار داشت: مطالعاتی در حوزه ارزیابی ایمنی سازه ها با بهره گیری از پسلرزه ها همچون این طرح ها است که امکان شناسایی لطمه های پنهان و آشکار ساختمان ها پس از زلزله را برای پژوهشگران فراهم می آورد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر امید بهار امروز در وبینار تخصصی چهارمین سالگرد زلزله ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ سرپل ذهاب، تمرکز کارهای تحقیقاتی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی را در امتداد کاهش ریسک لرزه ای کشور در ۴ زمینه علوم زمین، ژئوتکنیک لرزه ای، مهندسی سازه و مدیریت ریسک لرزه ای دانست و اظهار نمود: در این راستا پژوهشکده سازه گام هایی را در این عرصه برای خود تصور کرده است که می توان در کارهای در رابطه با مراکز صنعتی و پالایشگاهی مشاهده کرد.
وی همکاری این پژوهشگاه با مراکز صنعتی را در زمینه هایی چون مقاوم سازی، پایش سلامت سازه های پل ها و ساختمان و کمک به اصلاح و تکمیل بخشنامه ها، دستورالعمل ها و راهنماها دانست و تصریح کرد: آنچه که پس از زلزله سرپل ذهاب رخ داد، این بود که مسیرهای جدیدی در این فعالیت ها تنظیم شد که عمده آن پاسخگویی به نیازهای جامعه مهندسی و پر کردن خلاهایی که در کارهای مهندسی وجود داشت، بوده است.
بهار، ارزیابی های لرزه ای بعد از یک رویداد را از عمده ترین خلاهای موجود در کارهای مهندسی دراین زمینه نام برد و اشاره کرد: تلاش ما در ضمن این سال ها این بوده است که بتوانیم برای این موارد پاسخ هایی ارائه دهیم.
رئیس پژوهشکده سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به تعدادی از پروژه های اجرا شده دراین زمینه در این پژوهشکده اشاره نمود و تصریح کرد: "گونه شناسی و تولید توابع شکنندگی ساختمان های رایج در ایران" همچون این پروژه است و طی آن سعی شده است که در حوزه طبقه بندی گونه های مختلف ساختمان های متداول در ایران برمبنای پارامترهایی که بتوان اینگونه های مختلف ساختمانی را تفکیک کرد، اقدام گردد. هدف این طرح این است که گونه های مختلف سازه ها شناسایی و از یکدیگر تفکیک شود.
وی با اعلان اینکه دستاورد این طرح ارائه چارچوب واحدی برای توسعه توابع شکنندگی در ساختمان بوده است، افزود: در یک زمان مشخصی متوجه شدیم که برای ساختمان ها یک توابع شکنندگی مشخصی ارائه دهیم و در نهایت در این طرح پلتفرمی قابل استفاده برای مهندسان دراین زمینه ارائه می شود.
بهار با اعلان اینکه برای تکمیل این طرح نیازمند ایجاد بانک اطلاعاتی درباره لطمه های ساختمانی هستیم، اظهار داشت: این بانک از کارهای مرتبط هنگام رخداد زلزله شروع می شود و تا تعمیر را در بر می گیرد. اطلاعاتی که در این بانک جمع آوری می شود، ارزیابی از توابع زلزله در ابعاد فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی را تعریف می کند، ضمن آنکه می تواند به توسعه روش ها کمک نماید.
وی "طراحی بهینه مبتنی بر عملکرد سازه ها برمبنای برآورد هزینه های طول عمر مفید سازه ها" را از دیگر طرح های اجرا شده در این پژوهشکده عنوان نمود و در این زمینه توضیح داد: کلیه هزینه های تعمیر در عمر مفید سازه برآورد می شود و برمبنای آن طراحی بهینه ای برای بهبود عملکرد سازه شکل داده می شود.
بهار افزود: علاوه بر آن مطالعاتی در حوزه ارزیابی ایمنی سازه ها با بهره گیری از پسلرزه ها اجرائی شد؛ به این صورت که تعداد پسلرزه هایی رخ داده و سازه لطمه دیده است و می توان اثرات پسلرزه ها بر ساختمان را مورد ارزیابی قرار داد و تغییرات ساختمان ها را بعد و پیش از وقوع پسلرزه ها مورد ارزیابی قرار داد. نتایج این مطالعات می تواند در شناسایی سیستم ها و تشخیص لطمه کمک کننده باشد.
به گفته ی ایشان، با بهره گیری از این مطالعات می توان لطمه های آشکار و پنهان ساختمان را شناسایی کرد.
منبع:

1400/08/23
22:59:23
5.0 / 5
400
تگهای خبر: آب , دام , سلامت , شكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک