ویس كرمی:

در مورد لزوم قانون گذاری برای نگهداری حیوانات تردیدی نداریم

در مورد لزوم قانون گذاری برای نگهداری حیوانات تردیدی نداریم به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یکی از امضاکنندگان طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» با اشاره به اینکه قانون مشخصی برای نگهداری از حیوانات خانگی وجود ندارد، اظهار داشت: در مورد اصل قانون گذاری و ضرورتش تردیدی وجود ندارد ما باید متناسب با فرهنگ خود این مشکل را که در آن خلاء قانونی داریم رفع نماییم.


مهرداد ویس کرمی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برخی انتقادات نسبت به طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» اظهار داشت: مفهوم امضای طرح این است که تشخیص مان این است که طرحی که آمده لزوم دارد مطرح شود و مساله حل شود و این به مفهوم تایید کل جزئیات طرح نیست. ضمنا زمانی که طرحی اعلام وصول می شود به کمیسیون می رود، بررسی می شود و بعد کمیسیون نظرات نمایندگان را اعمال می کند و نتیجه نهایی را به صحن می دهد و نهایتا در صحن مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: یکی از بحث هایی که با عنایت به شرایط فرهنگی کشور داریم مبحث نگهداری حیوانات است که طوری رواج پیدا می کند که سبب مشکلات اجتماعی در آینده خواهد شد. فرض کنید در آپارتمانی فردی مسلمان هست و از نظر دین اسلام هم سگ نجس است، یک نفر در این آپارتمان سگ نگهداری می کند و این سگ از طریق پله رد می شود، سر و صدا و مزاحمت بوجود می آورد. این یک حق اجتماعی است. در واقع دو مساله وجود دارد یکی بحث اجتماعی و شکایت هایی که شهروندان دارند و یکی بحث شرعی که حکومت اسلامی باید فرقی در رعایت مسایل شرعی داشته باشد. بر این اساس من این طرح را امضا کردم.
نماینده مردم خرم آباد در مجلس افزود: ما قانون مشخصی در این حوزه نداریم و یک بی قانونی حاکم است و چیزی بدتر از بی قانونی نیست. اگر قانون باشد کسی که می خواهد حیوان خانگی داشته باشد می داند به چه صورت باید عمل کند که حقوق بقیه شهروندان را رعایت کند و سبب مزاحمت نشود. امکان دارد کسی از سگ بترسد یا بحث شرعی، بهداشتی و اخلاقی وجود داشته باشد. اینها همه جای طرح دارد. در جوامع غربی امروزه تجربه تلخی از موانست و مجالست انسانها با حیوانات در زندگی خانوادگی وجود دارد.
ویس کرمی با اشاره به اینکه در زمینه نگهداری از حیوانات خلاء قانونی داریم افزود: هم متولی مشخص نیست هم قانون برای اجرا معلوم نیست و هم نظارتی نیست. همه اینها سبب می شود لزوم قانونگذاری وجود داشته باشد. البته در جزئیات طرح احیانا به کمیسیون های اجتماعی و بهداشت می رود و نظرات نهایی اعمال می شود. باید ببینیم چه از آب در می آید.
این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا ایجاد این ممنوعیت می تواند جلوی نگهداری از حیوانات خانگی را بگیرد، اظهار داشت: این مسائل به جزئیات قانون گذاری برمی گردد. مثلاً اگر شما خانه ویلایی داشته باشید هر چه نگهدارید کسی کارتان ندارد، این حریم شخصی است. اما وقتی در آپارتمان زندگی می کنید باید حقوق بقیه همسایه ها را رعایت کنید. فقط هم این مساله نیست. هر چیز دیگری که سبب ضایع شدن حقوق دیگران شود مطابق قانون اساسی اشکال دارد و مغایر قانون اساسی است. کسی نمی تواند احقاق حق خود را مایه اضرار به غیر قرار دهد. این ضرر می تواند عاطفی یا اجتماعی باشد.
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: در جریان بررسی جزئیات این طرح دستگاههای دولتی، انتظامی و قضایی دعوت و حرف هایشان شنیده می شود و مسائل اجتماعی هم دیده می شود و بعد قانونگذاری صورت خواهد گرفت. بحث ما ساماندهی این کار است. امکان دارد برخی جاها ممنوعیت باشد و برخی جاها قید و شرط وجود داشته باشد. فرض کنید کسی سگی را در مترو بیاورد. این مساله اجتماعی است و سلیقه ای نیست و جلوی آنرا میتوان گرفت. این مسائل به صورت طبیعی به این مورد برمی گردد که جزئیات قانون چطور نوشته شود و در زمان بررسی و تصویب در کمیسیون و صحن نظرات اعمال می شود، نمایندگان نظر می دهند و امکان دارد تغییراتی رخ دهد.
ویس کرمی با اشاره به اینکه در جریان بررسی طرح ها و لوایح معمولاً تغییرات محتوایی رخ می دهد، اظهار داشت: مثلا طرح پشتیبانی از خانواده و جمعیت ابتدا ۴۷ ماده بود و زمانی که بیرون آمد ۷۴ ماده شد و آن هم تغییرات جدی داشت، در حالیکه ۳ هزار ساعت روی آن کار شده بود. ما هم ۲۰۰ ساعت روی آن کار کردیم و باز هم به صورت آزمایشی اجرا می شود تا ببینیم بازخورد چیست و مجالس بعد چه تصمیمی می گیرند. ماهیت قانون گذاری این است. قانون بشری وحی منزل نیست. اما نباید در جامعه جایی را بدون قانون بگذاریم. این ها چون مسائل جدید حساب می شود احتیاج به قانونگذاری دارد و اتفاقاً قانونگذاری در اینباره جزو اولویت های ماست. به هر حال این مسایل جدید است و ما باید جلوتر از زمان حرکت نماییم و نگذاریم به معضل اجتماعی تبدیل گردد و تازه به دنبال درمان آن برویم که کار از کار گذشته باشد. شاید حتی دیر شده باشد و باید مجلس های قبل این کار را انجام می دادند که حقوق مردم مشخص شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا این ایجاد ممنوعیت و جرم انگاری به سرنوشت ممنوعیت استفاده از ماهواره گرفتار نمی گردد، اظهار داشت: در مورد ماهواره دو نظر وجود داشت، برخی می گفتند شخصی است و برخی می گفتند اجتماعی است. مجلس گفت اجتماعی است و به آن ورود کرد و برای مدتی هم قانون اجرا می شد. این مساله حقوق مردم است. امکان دارد کسی شاکی خصوصی پیدا کند. به هر حال جایی باید مدعی العموم و نهادهای نظامی و انتظامی مراقبت کنند که مغایر قانون نشود.
نماینده مردم خرم آباد در مجلس در انتها افزود: در مورد مصادیق حیوانات مضر و خطرناک می شود با کمک مرکز پژوهشهای مجلس و کمیسیون های تخصصی بحث کرد. در مورد اصل قانون گذاری وضرورتش تردیدی وجود ندارد. به هر حال مسائل فرهنگی، اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی هم هست. ما باید متناسب با فرهنگ خود این مشکل را که در آن خلاء قانونی داریم رفع نماییم. ازاین رو من کلیات و ضرورتش را قبول دارم ولی در مورد برخی مصادیق و جزئیات امکان دارد حرف داشته باشم که در جریان بررسی آنرا مطرح می کنم.
منبع:

1400/09/03
13:59:06
5.0 / 5
309
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک