رشد افسارگسیخته جمعیت حیوانات در شهرها

رشد افسارگسیخته جمعیت حیوانات در شهرها به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یک متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش ضمن اشاره به رشد افسارگسیخته جمعیت حیوانات در شهرها اظهار داشت: غذادهی به اینگونه ها اشتباه است.عبدالله سالاری در گفت و گو با ایسنا درباره غذا دادن انسان ها به حیوانات اظهارکرد: در حوزه غذادهی بین حیوانات حیات وحش و حیوانات شهری مانند سگ و گربه تفکیک وجود دارد، با این وجود غذا دادن به هر دو گونه حیوانات حیات وحش و شهری کاملا اشتباه است.

وی اضافه کرد: بطور معمول شهرنشینان در یک دوره زمانی خاص مبادرت به غذا دادن به سگ، گربه و سایر حیوانات شهری رها شده در کوی و برزن می کنند. به تصور خودشان این کار خیلی درست است اما این کار موجب تغییر ذائقه غذایی حیوانات می شود.

این متخصص مدیریت حیات وحش در ادامه اظهار نمود: غذادهی به حیوانات شهری مهم ترین ضربه ای است که انسان ها به آنها وارد می کنند چونکه با این کار دسترسی اینگونه ها را به غذا راحت می کنند و آنها دغدغه ای برای غذا دادن به توله های خود ندارند، بنا بر این مبادرت به افزایش تولید مثل می کنند.

سالاری در ادامه اشاره کرد: انسان ها توانایی بالایی ندارند تا هم غذای خودرا تامین و هم با رشد افسارگسیخته جمعیت حیوانات غذای کامل آنها را فراهم آورند، در نتیجه این امر معضلاتی زیادی را در پی دارد.

وی افزود: از مهم ترین معضلات رشد افسار گسیخته حیوانات در مناطق شهری می توان به گازگرفتن انسان ها به سبب گرسنه بودن و رشد حیوانات وحشی در شهرها همچون روباه ها در مناطق حاشیه ای اشاره نمود.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش در بخش دیگری از صحبت خود با اشاره به یکی از پژوهش های انجام شده در آمریکا در حوزه وجود حیوانات در مناطق شهری اظهارکرد: خیلی از گربه ها در این کشور پرندگان آوازه خوان در پارک ها و مناطق سرسبز را از بین برده بودند چون ذات گربه ها شکارچی است و دوست دارند برای غذا و... این پرنده ها را شکار کنند.

سالاری اضافه کرد: وجود پارک ها، فضای سبز محدود در شهرها از طرفی و رشد آسمانخراش ها از جانب دیگر تعداد پرندگان آوازه خوان شهری را کاهش داده و یا ثابت نگه داشته است. با این وجود در هر منطقه ای گربه ها چند برابر شده اند و این پرندگان را شکار می کنند و این معضل از غذادادن به گربه ها و سگ ها در مناطق شهری نشات می گیرد.

وی در ادامه اظهار نمود: وجود بیماریهای مشترک بین سگ و گربه و انسان ها با گازگرفتگی این دو حیوان سبب ایجاد مشکلاتی برای انسان می شود و عده زیادی از انسان ها به بیماری هایی همچون هاری مبتلا می شوند.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش درباب غذا دادن به حیوانات در حیات وحش نیز اظهار داشت: هفته گذشته در یکی از مناطق حفاظت شده لواسانات که از زیستگاه های باارزش گونه قوچ و میش البرز مرکزی است و بین محیط شهری لواسانات و منطقه حفاظت شده قرار گرفته، قوچ ها و میش هایی مشاهده شده اند که با ورود به مناطق شهری از نان خشکی که اهالی به آنها می دادند، تغذیه می کردند.

وی اشاره کرد: این نکته را باید گوشزد کرد که غذای اینگونه ها علوفه موجود در مراتع است نه نان خشک بدین سبب غذادهی به آنها سبب ابتلای اینگونه ها به اختلالات گوارشی و مرگ و میر می شود.

سالاری اضافه کرد: از جانب دیگر این امر موجب می شود که این حیوانات جذب مناطق شهری شوند و از این طریق شکارچیان به آسانی به آنها دسترسی داشته باشند یا حتی با ماشین ها تصادف کنند بدین سبب انسان ها نباید در غذادادن به حیوانات خودسرانه عمل و فکر کنند کار مثبتی انجام می دهند.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش اشاره کرد: کشورهای خارجی چون این امر را دخالت در حیات گونه های جانوری و حیات وحش تلقی می کنند، غذا دادن به حیوانات را جرم انگاشته و افراد را جریمه می کنند بدین سبب در ایران نیز باید احکام بازدارنده وضع شود.

وی افزود: مردم تحقیقی انجام نمی دهند که جیره غذایی هر حیوان یا پرنده در هر فصل چیست و به چه غذایی نیاز دارد؟ بنا بر این اغلب برنج های باقیمانده در سفره خود یا نان خشک خرد را در اختیار پزندگان قرار می دهند این درحالیست که این مواد غذایی بالقوه به دستگاه گوارشی اینگونه ها لطمه می زند.

سالاری در آخر اظهارکرد: وقتی انسان ها غذای های مانده خودرا در کلونی واحدی می ریزند، همه پرندگان و حیوانات در یک زمان در آن محوطه جمع می شوند. بنا بر این اگر یکی از آنها بیمار باشد بقیه را نیز بیمار و تلفات زیادی از این طریق ایجاد خواهدنمود.

منبع:

1400/10/03
14:04:42
5.0 / 5
295
تگهای خبر: بیماری , پرندگان , ثبت , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک