معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاك:

سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های جدید نیست

سازمان محیط زیست موافق حفر چاه های جدید نیست به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است، اظهار داشت: در بخش هایی از کشور ما که مطالعات مربوط به آب های ژرف انجام شده، اولا این چاه ها دبی قابل توجهی ندارند ثانیا هم دمای بالایی دارند و هم مواد حل شده زیاد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا تورج فتحی با اشاره به انجام مطالعات آب های ژرف در کشور اظهار نمود: بحث آب های ژرف در چند سال اخیر مطرح شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مطالعاتی دراین زمینه انجام داده است. بر این اساس، چند حلقه چاه در محدوده استان سیستان و بلوچستان هم حفر کردند و در اعماق چندهزار متری زمین به آب رسیده اند اما آب های ژرف وضعیت خاصی دارد.

وی اضافه کرد: در مقیاس زمان زمین شناسی، پوسته زمین در ایران پوسته جوانی است. آبخوان های ژرفی که در سایر مناطق دنیا کشف شده است و آبخوان های بزرگی هم هستند، بسیار قدیمی هستند و حتی تا چندین میلیون سال قدمت دارند. نمونه هایی از این آبخوان ها را می توان در جنوب لیبی و استرالیا مشاهده کرد.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: این آبخوان ها در حقیقت دریاچه های آب شیرین قدیمی هستند که متعاقبا توسط رسوبات پر شده اند و آب آنها به فسیل تبدیل گشته است.

فتحی با اعلان اینکه شرایطی که از نظر زمین شناسی برای تشکیل این آبخوان ها در لیبی و استرالیا وجود داشته است، در ایران وجود ندارد، اشاره کرد: این مناطق، شرایط زمین شناسی بصورت passive و نسبتا آرامی را در یک بازه زمانی بلندمدت سپری کرده اند. وقتی ما به شرایط زمین شناسی این دو منطقه نگاه می نماییم، در می یابیم که این شرایط از حدودا ۲۰۰ میلیون سال پیش به این طرف تغییرات خاصی نداشته و همیشه بصورت پایدار و متعادل بوده است.

وی اضافه کرد: در طول این زمان، شرایط زمین شناسی پوسته ایران تغییرات بسیار شدیدی را تجربه کرده است. به عبارت دیگر، پوسته ایران در این بازه زمانی، کارهای آتشفشانی، ماگماتیسم، شکستگی ها، گسل ها و جابه جایی های فوق العاده زیادی داشته و کوه زایی و اقیانوس زایی در آن رخ داده است.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، اشاره کرد: این تفاوت موجب می شود که ما نتوانیم چنین آبخوان هایی که در نتیجه رسوبگذاری در دریاچه های آب شیرین پدید آمده اند، داشته باشیم.

فتحی در ادامه اظهار داشت: در بخش هایی از کشور ما که مطالعات مربوط به آب های ژرف انجام شده، اولا این چاه ها دبی قابل توجهی ندارند ثانیا هم دمای بالایی دارند و هم مواد حل شده زیاد. این آب ها به شدت شورند و خیلی بیشتر از آب دریا نیاز به تصفیه دارند.

وی اضافه کرد: شما می توانید آب دریا را با یک دستگاه آب شیرین کن، تصفیه و استفاده کنید اما آب ژرف سیستان با یک دستگاه آب شیرین کن قابل استفاده نیست چون حاوی مواد رادیواکتیو است بدین سبب تصفیه این آب هزینه خیلی زیادی نیاز دارد. ضمن این که برای شرب هم قابل استفاده نیست.

فتحی با اعلان اینکه تصویر روشنی از آب های ژرف در ایران به لحاظ زمین شناسی وجود ندارد، اشاره کرد: به باور زمین شناسان، امکان کشف منابع قابل استفاده آب ژرف در ایران بسیار بعید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نظر این سازمان درباره ادامه مطالعات آب های ژرف در کشور اظهار داشت: در مورد پروژه مطالعاتی آب های ژرف تا حالا چند بار از سازمان حفاظت محیط زیست استعلام و درخواست شده که ما نظر خود درباره ادامه این پروژه اعلام نماییم. در بودجه ۱۴۰۱ چند صد میلیارد تومان اعتبار برای حفر چاه های جدید پیش بینی کرده اند. ما بعد از بررسی موضوع اعلام کردیم که به هیچ عنوان موافق صرف هزینه بیشتر برای چنین پروژه ای نیستیم چون شرایط زمین شناسی کشور اجازه وجود منابع آب قابل استفاده در این مناطق را نمی دهد.

منبع:

1400/10/25
22:10:01
5.0 / 5
318
تگهای خبر: آب , آتش , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک