پس از ۱۰ سال؛

90 درصد پهنه تالاب نهبندان رنگ آب دید

90 درصد پهنه تالاب نهبندان رنگ آب دید به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی خراسان جنوبی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان بیان کرد: در 10 سال اخیر تالاب کجی نمکزار نهبندان برای نخستین بار 90 درصد آبگیری شده و این تالاب حالا میزبان پرندگان آبزی است.


امیر کوهستانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در اثر بارندگی های مطلوب، تالاب کجی نمکزار نهبندان آبگیری خوبی داشته است.
وی اضافه کرد: حالا ۹۰ درصد پهنه تالاب آبگیری شده و این جای خرسندی دارد چونکه وسعت زیر آب تالاب کجی نهبندان پنج هزار هکتار بوده که در اثر خشکسالی های چندین ساله این مقدار به ۷۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده، اما حالا حدود ۲ هزار هکتار وسعت تالاب آبگیری شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان اظهار نمود: در صورت ادامه بارش ها در مناطق حوضه های آبریز تمام حجم تالاب پر از آب خواهد شد این امر اثر بسیاری در بیابان زدایی نیز دارد.
وی اظهار داشت: باتوجه به وضعیت مناسب تالاب و آبگیری آن، سبب شده تا شاهد فرود دسته هایی از پرندگان آبزی و کنار آبزی را در راه برگشت این پرندگان زیبا از مناطق جنوبی به سمت شمال در این تالاب باشیم.
کوهستانی اضافه کرد: تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی و فصلی است که بطور معمول اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می شودکه مهم ترین منبع تامین کننده آب تالاب کجی، ریزش باران و جاری شدن سیلابهای حوزه آبریز نهبندان و چشمه های کرانه تالاب است.
کوهستانی تصریح کرد: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.

منبع:

1400/11/01
12:09:24
5.0 / 5
350
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک