آلودگی هوا، میهمان ناخوانده خانه ها

آلودگی هوا، میهمان ناخوانده خانه ها به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی شاید تصور شود که آلودگی هوا تنها در فضای خارج از خانه دیده می شود اما در واقع آلاینده های متفاوتی در فضای خانه ها پراکنده اند که اغلب محسوس نیستند و توجهی به آنها نمی گردد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، آلودگی هوا مساله ای است که به فضای بیرون از خانه ها محدود نمی گردد. شاید هر یک از ما زمانی که وارد خانه می شویم، تصور می نماییم که این ذرات کوچک دردسرساز پشت در خانه ها می مانند، اما آلودگی هوا در خانه ها هم دیده می شود. آلاینده های هوا در فضای داخلی، مواد ناخواسته ای هستند که بعضی از آنها برای سلامتی مضرند و در دو گروه کلی جای می گیرند.

گروه اول ذرات معلق هستند که شامل گرد و غبار، گرده گیاهان، شوره حیوانات، ذرات تولیدشده از وسایل احتراقی مانند اجاق های پخت و پز، دود سیگار و ذرات همراه با ارگانیسم های کوچک مانند غبار، کپک، باکتری ها و ویروس ها می شوند.

آلاینده های گازی دسته دوم هستند که محصول فرایندهای احتراقند. منابع این آلاینده ها شامل اجاق گاز پخت و پز، اگزوز خودرو و دود تنباکو است. آنها همینطور از مصالح ساختمانی، مبلمان و استفاده از موادی مانند چسب، رنگ، روغن جلا، محصولات پاک کننده و آفت کش ها تولید می شوند.
فناوری های حذف ذرات معلق در خانه
اولین روش حذف ذرات معلق، روش مکانیکی است. در این روش با استفاده از عبور هوا از داخل برخی فیلترها، ذرات هوا گرفته و برخی ذرات درشت تر حذف می شود. بهترین نوع این دستگاه ها به HEPA موسومند که بازدهی بالاتری دارند.

روش دوم حذف الکترونیکی این ذرات است که با عبور هوا از یک بخش یونیزاسیون، ذرات بار الکتریکی به دست می آورند. ذرات آبستن شده در صفحاتی مسطح بعنوان جمع کننده که بار مخالف دارند جمع می شوند.

سومین راه تصفیه این ذرات ژنراتورهای یون هستند که مانند تصفیه کننده الکتریکی هوا یون های شارژشده را در هوا پراکنده می کنند. این ذرات به ذرات معلق در هوا می چسبند و باعث حامله شدن آنها می شوند به صورتی که آنها را به سطوح نزدیک مانند دیوارها و مبلمان می چسبانند و یا به یکدیگر وصل و ته نشین می شوند. این ذرات باردیگر امکان پراکنده شدن در هوا را دارند.
فناوری های حذف آلاینده های گازی
گازها و بوهای نامطلوب با استفاده از مواد جاذب مانند کربن فعال جذب می شود. این فیلترها معمولاً برای حذف یک یا چند آلاینده گازی با عبور جریان هوا از بین آنها در نظر گرفته شده است.

آلاینده های بیولوژیک از قبیل ویروس ها، باکتری ها، آلرژن ها و کپک های موجود در هوا و یا درحال رشد در سطوح تهویه مطبوع به وسیله پاک کننده های UVGA که با استفاده از اشعه فرابنفش تولیدشده از لامپ UV از بین می روند. این پاک کننده ها در صورت استفاده باید به همراه سیستم های تصفیه باشد و نه بعنوان جایگزین آنها.

پاک کننده PCO از یک لامپ UV به همراه یک ماده به نام کاتالیزور که با نور واکنش می دهد، استفاده می نماید. این وسیله برای از بین بردن آلاینده های گازی با تبدیل آنها به محصولات بی ضرر در نظر گرفته شده است.

ازن ژنراتور هم وسیله ای برای تولید ازن به کمک نور UV است. در غلظت هایی که از استانداردهای بهداشت عمومی تجاوز نمی کند، ازن اثر کمی در از بین بردن آلاینده های هوای داخل ساختمان دارد و به دلیل تولید ازن و تبعات بهداشتی آن، استفاده از این وسیله سفارش نمی گردد.

بر اساس اطلاعات سایت کنترل کیفیت هوای تهران در استفاده از دستگاههای تصفیه خانگی باید به این نکته توجه گردد که هدف از استفاده حذف چه نوع آلاینده هایی است همینطور هر نوع دستگاه برای حذف آلاینده ای خاص طراحی شده است. بیشتر این دستگاه ها برای حذف آلاینده های بیولوژیک، ذرات درشت و بو از محیط استفاده می شود و در حذف آلاینده های معیار بخصوص گازها تأثیر زیادی ندارند. دانستن نوع تکنولوژی استفاده شده در هر نوع دستگاه، فضای موثر و طول عمر فیلترها و قطعات مورد استفاده هر دستگاه از نکات بسیار مهم استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانگی است.
1400/11/07
23:02:30
5.0 / 5
371
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک