رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

پیگیر دریافت حق آبه تالاب ها از وزارت نیرو هستیم

پیگیر دریافت حق آبه تالاب ها از وزارت نیرو هستیم به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اعلام جدول حق آبه رودخانه ها و تالاب ها برای سه سناریوی کم آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو آگاهی داد و اظهار داشت: حق آبه تالاب ها برمبنای شرایط بارش سالانه و دبی رودخانه ها تخصیص یابد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا دکتر علی سلاجقه بامداد امروز در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به در پیش بودن روز جهانی تالاب ها که مصادف با ۱۳ بهمن ماه (دوم فوریه) است، اظهار نمود: در کشور ما ۱۵۴ تالاب وجود دارد که ۸۴ تالاب آن بین المللی و ۳۴ تالاب هم عضو کنوانسیون رامسر هستند.

وی جنبه های زیبایی شناختی، تلطیف آب و هوا، کمک به معیشت جوامع محلی، جنبه های گردشگری و اکوتوریسم و حفظ گونه های گیاهی و جانوری را از کارکردهای عمده تالاب ها برشمرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از برگزاری مراسم روز جهانی تالاب ها در استان فارس و در کنار دریاچه بختگان آگاهی داد و اظهار داشت: متأسفانه در سالهای قبل، تالاب ها هم به سبب عوامل طبیعی و هم عوامل انسانی دستخوش تغییرات شده اند.

سلاجقه تغییرات اقلیمی را ازجمله عوامل طبیعی تخریب تالاب ها ذکر و اظهارکرد: توسعه نامناسب و دخالت های انسانی علاوه بر کمیت آب تالاب ها، بر کیفیت آبشان هم تأثیر منفی گذاشته است.

وی با اعلان اینکه امنیت حیاتی در گروی حفظ محیط زیست است، اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در دوره ی جدید با تمام توان به دنبال انجام تکالیف قانونی و نظارتی خود خواهد بود.

معاون رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: ما جدول حق آبه رودخانه ها و تالاب ها را برای سه سناریوی کم آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو اعلام کردیم و گفتیم چنانچه به فرض در یک سال میزان بارش کشور و دبی رودخانه ها ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد، همان ۲۰ درصد را در حق آبه تالاب ها کاهش دهند و مابقی را رهاسازی کنند.
ورود برنامه احیای دریاچه ارومیه به فاز اقدامات نرم افزاری
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد: در دریاچه ارومیه کارهای سخت افزاری انجام شده است والان وارد فاز اقدامات نرم افزاری شده ایم که درواقع مدیریت مصرف کننده هاست.

سلاجقه با اعلان اینکه در برنامه جامع ستاد احیای دریاچه ارومیه، تکالیف دستگاه های مختلف مشخص شده است، اشاره کرد: وزارت نیرو می بایست حق آبه این دریاچه را همین حالا رهاسازی کند چونکه در اردیبهشت ماه، کشاورزان حق آبه ای دارند و اجازه ورود آب به دریاچه را نمی دهند.

وی، با اشاره به افزایش ۱۷ درصدی میانگین بارش های امسال در حوضه دریاچه ارومیه تاکید کرد: توقع داریم که حق آبه دریاچه ارومیه هم به همین نسبت افزایش پیدا کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز می بایست با اجرای برنامه الگوی کشت که برایش تبیین شده است، درصدی از آب مصرفی خودرا کم کند. ضمن این که وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت هم در بحث ساخت وسازها و آلودگی ها وظایفی برعهده دارند که باید به آن عمل کنند.
مدیریت جامع حوضه های آبخیز مغفول مانده است
سلاجقه با اعلان اینکه مدیریت جامع حوضه آبخیز در کشور ما مغفول مانده است، اظهار داشت: تالاب ها انتهایی ترین نقطه یک حوضه آبخیز هستند و برای احیای آنها باید مدیریت حوضه به درستی اتفاق بیفتد.

وی آلاینده هایی که به تالاب انزلی می ریزند را یکی از چالش های عمده این تالاب عنوان و اشاره کرد: شرکت آب و فاضلاب رشت باید نسبت به ساماندهی منابع آلوده کننده اقدامات مناسبی انجام دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه تاکید کرد: به مقوله فرهنگ سازی و جذب مشارکت های مردمی توجه ویژه ای کرده ایم و دراین زمینه از همراهی سمن های محیط زیستی هم بهره می گیریم.
تعریف ۶۴ پروژه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا
معاون رییس جمهوری از تعریف ۶۴ پروژه عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا در سطح کشور و خصوصاً ۹ کلانشهر اصلی در کمیته ملی هوای پاک آگاهی داد و اظهار داشت: از این تعداد حدود ۲۵ پروژه در همان جلسه اول مصوب شد که شامل برقی کردن اتوبوس ها و گازسوز کردن موتورسیکلت ها در تهران است.

بگفته سلاجقه، تعداد روزهای ناسالم تهران امسال نسبت به سال قبل کم شده است.

وی بر بحث مدیریت درست پسماندها از طرف شهرداری ها تاکید و اقدامات شهرداری مشهد درزمینهٔ مدیریت پسماند را الگوی مناسبی برای کل کشور توصیف کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بابیان این که به دنبال بهبود شرایط محیط بانان هستیم، اشاره کرد: وضعیت حقوقی محیط بانان در دو سال اخیر بهتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سلاجقه با اشاره به تهیه اصلاحیه قانون محیط بان ها در دولت اشاره کرد: تجهیز پاسگاه های محیط بانی به ۱۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت در حال انجام می باشد و در سال آینده هم ۶۰۰ دستگاه اتومبیل با کیفیت مناسب در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

منبع:

1400/11/10
21:54:44
5.0 / 5
332
تگهای خبر: آب , آلودگی , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک