تاثیرات گرمایش زمین به از میان رفتن گونه های جانوری

تاثیرات گرمایش زمین به از میان رفتن گونه های جانوری به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی یک متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش با اشاره به تاثیرات منفی گرمایش زمین در زیستگاه گونه های جانوری اظهار داشت: درباره موضوع گرمایش زمین، باید دو مسئله فعالیت پژوهش محوری و آموزش و دغدغه سازی را جدی بگیریم و به مردم آگاهی دهیم تا از کارهایی که تولیدگازهای مضر را می افزایند بکاهند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، افزایش مصرف سوخت های فسیلی توسط بشر بخصوص ‍‍پس از انقلاب صنعتی، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و در نهایت تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی و حالا مقابله با این پدیده به یکی از مهم ترین دغدغه ها در سطح جهان تبدیل گشته است. اگر میزان غلظت دی اکسید کربن تا سال ۲۱۰۰ دو برابر شود، دمای متوسط ایران به میزان ۱.۵ تا ۴.۵ درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت؛ امری که به قول متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش گرمایش زمین، خشکسالی را تشدید و زیستگاه گونه ها را تغییر می دهد.

عبدالله سالاری در گفتگو با ایسنا، درباره تاثیرات گرمایش زمین اظهار داشت: گرمایش زمین بر زیستگاه گونه های جانوری تأثیر می گذارد. یعنی زیستگاه گونه ها را تغییر می دهد، برای مثال خشکسالی را تشدید می کند و یا سطح دریا را بالا می آورد ازاین رو آن گونه جانوری هم تحت تأثیر قرار می گیرد.

وی افزود: حیات وحش همچون گیاهان ثابت و بدون تحرک نیستند و مدام درحال تغییرند، امکان دارد با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین آن زیستگاه را ترک کرده و مجبور به مهاجرت شوند اما نکته دیگری هم که وجود دارد جزیره ای بودن برخی زیستگاه ها است. در زیستگاه های جزیره ای امکان تردد و تحرک وجود ندارد و در این شرایط، وضعیت نامناسب می شود و گونه های جانوری همانجا می مانند و تلف می شوند و نسل آنها منقرض می شود.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش درباره تغییرات آب و تاثیرات آن اظهار نمود: گرمایش زمین مساله آب و علوفه در علفخواران، مساله زمستان گذرانی برای گونه های مهاجر، تغییر زمان مهاجرت و جفت گیری و جوجه وری را تحت تأثیر قرار داده و سبب تغییرات منفی می شود.

وی درباره عوامل موثر در گرمایش زمین اظهار داشت: گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن و منواکسید کربن اصلی ترین موادی هستند که انسان ها از راه صنایع، خودرو های شخصی و مصارف خانگی تولید می کنند و سبب گرمایش جهانی می شوند و ما باید به دنبال چاره و چاره برای رفع این مورد باشیم.

سالاری در انتها خاطرنشان کرد: درباره مبحث گرمایش زمین باید دو مساله فعالیت پژوهش محوری و آموزش و دغدغه سازی را جدی بگیریم و به مردم آگاهی دهیم تا از فعالیتهایی که تولیدگازهای مضر را می افزایند بکاهند.

منبع:

1400/11/11
22:56:33
5.0 / 5
380
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک