سلاجقه:

غالب تالاب های کشور بیمارند

غالب تالاب های کشور بیمارند به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی فارس معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اعلان اینکه غالب تالاب های کشور بیمارند، اظهار داشت: تالاب ها وضعیت مناسبی از جهات آبزیان، پرندگان، ریز مغذی ها و پوشش گیاهی ندارند.


دکتر علی سلاجقه پس از ظهر پنج شنبه ۱۴ بهمن در حاشیه از تالاب بختگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بحث تالاب ها نگاه انتزاعی بوده و فقط خود تالاب دیده می شده بدون این که عواملی که بر تالاب تاثیر می گذارد، دیده شود. در صورتی که تالاب انتهایی ترین بخش حوزه آبریز است و باتوجه به این عوامل، تالاب را از نظر کمیت و کیفیت در وضعیت مناسب تری قرار می دهد.
او همین طور با اعلان اینکه تالاب ها در بعد پوشش گیاهی نیز وضعیت مناسبی ندارند، عنوان کرد: این مهم نشان میدهد که مدیریت در زمینه تالاب ها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.
سلاجقه، اظهار داشت: طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز یک واقعیت است که باید بپذیریم و اجرا نماییم تا همه ارکان یک حوزه آبریز در وضعیت مناسبی قرار بگیرند و یک همسنگی مناسب در زمینه آبریز داشته باشیم.
او با اشاره به سیل هایی که سال ۹۸ در کشور رخ داد، اظهار داشت: در سیل خوزستان تنها تالاب شادگان توانست ۴ میلیارد مترمکعب آب را در خود جای دهد که هم آب را ذخیره کرد و هم جلوی سیل را گرفت.
معاون رییس جمهور با اعلان اینکه کشور از مجموع ۴۲ نوع تالاب ۴۱ نوع را دارد و از این حیث غنی است، اضافه کرد: تالاب ها یک درصد از منابع آب دنیا را می سازند و ۴۰ درصد تنوع زیستی مربوط به تالاب هایت اما این تالاب ها امروز وضعیت خوبی ندارند.
سلاجقه با اعلان اینکه تالاب های کشور خفه شدند که نمونه آن تالاب انزلی است، اظهار داشت: از میان رفتن تنوع زیستی تالاب ها خصوصاً آبزیان سبب خفه شدن تالاب می شود و در این شرایط گونه های ثانویه به تالاب حمله می کنند.
او همین طور با اعلان اینکه روستاها و مناطق شهری تالاب نشین در کشور داریم که از نظر اقتصادی خدمات رسانی و اشتغال ایجاد می کنند، اضافه کرد: شاید یکی از بحث ها تغییر اقلیم باشد اما بحث اصلی تغییر کاربری است و نوع استفاده از حوزه آبخیز است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: بااینکه تالاب بختگان زهکش همه حوزه آبریز بوده اما تنها ۳ سد در اینجا به وجود آمده است. اما نمی دانم چرا سد سیوند در این منطقه راه اندازی شده؟ سدی که هنوز شبکه انتقال آبش راه اندازی نشده است!
سلاجقه افزود: سد ملاصدرا و درودزن و دیگر سدهایی که در این منطقه راه اندازی شدند باید حتما حقابه تالاب بختگان را بدهند.
معاون رییس جمهور اشاره کرد: ۵ تالاب استان فارس در زمره تالاب های بین المللی شمرده می شود که برنامه جامع برای احیای آنها در نظر گرفته شده است.
منبع:

1400/11/15
13:15:16
5.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک