در گفت وگو با خرید و فروش حیوان خانگی اعلام شد

عدم درمان بموقع، علت 2 فوتی ناشی از هاری در تهران

عدم درمان بموقع، علت 2 فوتی ناشی از هاری در تهران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس اداره کنترل و مقابله با بیماری های مشترک انسان و حیوان، وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که ۸۰ درصد موارد هاری ناشی از گزش انسان توسط سگ های بیمار است، در عین حال بر ضرورت کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب تصریح کرد و اظهار داشت: حالا شهرداری ها با این معضل مواجهند که منابع کافی برای جمع آوری و نگهداری سگ ها ندارند و باید دراین زمینه فکر شود.


دکتر بهزاد امیری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که هاری یک نوع بیماری ویروسی است که بوسیله گزش حیوانات هار به انسان انتقال می یابد، اظهار داشت: این ویروس در بزاق حیوان ترشح می شود و زمانیکه حیوان هار انسان یا حیوان دیگری را گاز می گیرد به دنبال جراحت وارد شده بر سطح پوست، ویروس وارد بدن می شود و چون این ویروس عصب دوست است، به نخاع و در نهایت مغز می رسد و منجر به ایجاد التهابی در مغز به نام آنسفالیت می شود که اگر به این وضعیت برسیم، هاری در بدن مستقر شده و فرد به این بیماری مبتلا شده است. متاسفانه زمانی که بیماری هاری به این مرحله برسد، دیگر قابل درمان نخواهد بود و ۱۰۰ درصد منجر به مرگ انسان می شود.
وی ادامه داد: انواع حیوانات گوشتخوار و سگ سانان می توانند هاری را انتقال دهند؛ پس به جز سگ ها؛ گرگ، روباه، شغال، کفتار، شیر، پلنگ و حتی انواع گربه سانان و حیوانات اهلی همچون بز، گوسفند، قاطر و... هم می توانند به هاری مبتلا شوند و اگر انسان را گاز بگیرند بیماری را به انسان منتقل می کنند. تا حالا انتقال انسان به انسان هاری گزارش نشده است و تنها مورد انسانی که انتقال آن در جهان ثابت شده است از یک مورد پیوند قرنیه چشم یک فرد فوت شده مبتلا به هاری به یک انسان سالم بوده است.
او با تاکید بر اینکه سهم بروز هاری از گزش سگ بیش از سایر حیوانات است، اظهار نمود: بیش از ۸۰ درصد موارد هاری در کشور ناشی از گزش سگ است. بنا بر این سازمان بهداشت جهانی برای کشورهایی که بیماری هاری در آنها وجود دارد هدف گذاری کرده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی باید انتقال هاری به انسان بوسیله گزش سگ به صفر برسد که این هدف در دستور کار ما هم قرار دارد.
رئیس اداره کنترل و مقابله با بیماریهای مشترک انسان و حیوان وزارت بهداشت، درباره آمار سالانه مبتلاشدن به هاری در کشور، اشاره کرد: هر ساله بیش از ۲۰۰ هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت می شود که البته آمار بیش از این عدد است؛ اما کسانی که به مراکز ما مراجعه می کنند و در سیستم ثبت می شوند، همین تعداد است. غالب این تعداد گزش ناشی از سگ است. در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۱۳ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی داشتیم و در سال ۱۳۹۸ نیز این آمار ۲۳۴ هزار و ۱۶۱ مورد بود. کاهش آمار از سال ۹۸ تا ۹۹ نیز به سبب بروز اپیدمی کرونا بود که سبب شد مردم کمتر در برخورد با حیوانات قرار گیرند.
وی ادامه داد: البته چون در تمام کشور مراکز پیشگیری و درمان هاری فعال داریم و خدمات پیشگیری بعد از گزش به همه ایرانیان و اتباع رایگان و شبانه روزی ارائه می شود خوشبختانه توانستیم بیماری هاری را تحت کنترل بیاوریم. البته از ابتدای امسال تا روز ۱۳ بهمن ماه تعداد موارد مبتلا به هاری و مرگ ناشی از هاری به عدد ۱۴ مورد رسیده است.
وی با اشاره به این که طی سنوات قبل همیشه آمار حیوان گزیدگی رو به افزایش بوده است، علت این امر را عدم اقدام مناسب برای کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب دانست، بیان کرد: علت دیگری که می توان در این زمینه ذکر کرد تمایل به نگهداری از حیوانات خانگی است که آنها هم قسمتی از آمار گزش را به خود اختصاص می دهند.
امیری درباره کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب، بیان کرد: دراین زمینه جلسات مختلفی داشتیم و حتی با وزیر وقت کشور آقای رحمانی فضلی هم مکاتباتی داشتیم. متولی جمع آوری سگ های بدون صاحب سازمان شهرداری ها و دهیاری ها هستند و در این رابطه دستورالعملی در این سازمان تدوین شده است که مراکز نگهداری سگ های بدون صاحب در خارج از شهر در نظر بگیرند و اگر بیمار بودند درمان کرده و مبادرت به عقیم سازی آنها کنند و سپس باردیگر این سگ ها را آزاد سازی کرده یا به کسانی که تمایل دارند اهدا کنند. این اقدامات در خیلی از شهرها صورت گرفته است اما با توجه به این که حجم تعداد سگ های بدون صاحب زیاد است و ادامه این عملیات بدون داشتن منابع مالی کافی امکان استمرار یافتن نخواهد داشت، حالا شهرداری ها با این معضل مواجهند که منابع کافی برای جمع آوری و نگهداری سگ ها ندارند و باید دراین زمینه فکر شود. البته انجمن های پشتیبانی از حیوانات هم می توانند پای کار بیایند و حمایت هایی انجام دهند.
ایشان سپس اشاره کرد: مردم باید بدانند که دادن غذا به سگ ها و گربه های بدون صاحب کاملا اشتباه است؛ برای اینکه شرایطی ایجاد می کنند که جمعیت این حیوانات افزایش می یابد و انسان را در مقابل این جمعیت قرار می دهند؛ بدین جهت احتمال ریسک مخاطرات ناشی از گزش برای انسان افزایش می یابد. حدود ۲۰ سال قبل ستادی تحت عنوان ستاد اتلاف سگ های ولگرد داشتیم که به دنبال مباحث حیوان دوستانه و زیست محیطی، این رویه تغییر پیدا کرد و کشتن سگ ها به کنترل جمعیت سگ های بدون صاحب تبدیل شد؛ ولی باتوجه به نبود منابع کافی این کار ناقص انجام می شود و هدف کامل را محقق نکرده است.
او افزود: به نظر می رسد مخزن ویروس هاری روباه ها باشند؛ برای اینکه برای مدت طولانی تری هار می شوند و می توانند موجب انتقال بیماری به سگ ها شوند و از آنجا که ویروس هاری بعنوان ویروس بومی در کشور ما وجود دارد، باید اقدامات مداخله ای بموقع صورت گیرد. یک تهدید دیگر هاری برای صنعت دامپروری است که هر دامی که به بیماری مبتلا شود باید معدوم شود که از این بعد هم خسارت هایی خواهد داشت. شهرداری ها باید با همکاری سازمان محیط زیست باید نسبت به واکسینه کردن سگ های بدون صاحب اقدام کنند؛ برای اینکه اگر این واکسیناسیون به مرز ۷۵ درصد برسد، می توان گفت تاحدود زیادی این اطمینان خاطر به وجود آمده است که امکان انتقال هاری از سگ به انسان به صفر می رسد. البته متاسفانه در حیات وحش برنامه ای برای واکسیناسیون وحوش نداریم؛ درحالی که در خیلی از کشوهای پیشرفته از این طرق توانستند بیماری هاری را در کشور خود کنترل کنند.
وی درباره اقدامات مهمی که افراد باید بلافاصله بعد از گزش توسط حیوانات به ویژه سگ ها انجام دهند، اظهار نمود: از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزید، چونکه بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان ها توسط سگ ها روی می دهد. از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید؛ چونکه سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز می توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش احتمال مبتلاشدن به بیماری هاری وجود دارد. در صورت بروز گزش و یا تماس با حیوانات که منجر به مجروح شدن و یا خراش پوستی گردید، بلافاصله به نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید تا زخم شست وشو داده شده و ضدعفونی شود. در مرحله بعد فرد باید در سه نوبت روز صفر، روز سوم و روز هفتم تحت واکسیناسیون قرار گیرد. اگر در روز نخست زخم فرد عمیق باشد علاوه بر واکسن، سرم ضدهاری هم در محل زخم تزریق می شود تا ویروس هاری را در همان محل بی اثر کند.
وی ادامه داد: یکی از تاکیدات ما تکمیل دوره واکسیناسیون است برای اینکه عدم تکمیل دوره می تواند عاملی باشد که فرد به هاری مبتلا شود. از مردم می خواهیم درصورت حیوان گزیدگی حتما به مراکز ما مراجعه کنند، متاسفانه دو مورد اخیر فوت ناشی از هاری در استان تهران به سبب عدم مراجعه به مراکز درمانی و عدم درمان بموقع اتفاق افتاده است.
امیری اشاره کرد: دقت کنید که پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی شمرده می شود و نیازمند درمان پیشگیری هاری است. شست وشوی محل حیوان گزیدگی با آب و صابون نخستین قدم جهت پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری هاری است. پس اگر مسیر طولانی تا رسیدن به مراکز بهداشتی دارید در گام اول حتما نسبت به شست وشوی محل زخم با آب فراوان و صابون اقدام کنید. در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام نمایند و سطح آنتی بادی بدن آنها را بسنجید. برای افراد در معرض خطر مانند محیط بانان، شاغلین مراکز دامپزشکی و... واکسیناسیون قبل از مواجهه را در نظر گرفتیم تا پیش از مورد گزش قرار گرفتند واکسن دریافت نمایند.




منبع:

1400/11/17
13:38:19
5.0 / 5
337
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک