عسلویه رکوردار بالاترین میزان آلایندگی میکروپلاستیک در کشور

عسلویه رکوردار بالاترین میزان آلایندگی میکروپلاستیک در کشور به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی نتایج مطالعات محققان پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی نشان داده است که عسلویه آلوده ترین منطقه کشور از لحاظ پراکندگی پلاستیک و میکروپلاستیک است، ضمن آنکه آب های اطراف جزیره کیش به علت گردشگر پذیر بودن دارای مقادیر بالایی از این آلایندگی است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر کمال الدین کر، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی امروز در وبینار آلاینده های نوپدید و تبعات انسانی و محیط زیستی که به صورت آنلاین از جانب پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، اظهار داشت: در پژوهشگاه، مطالعاتی را با هدف بررسی توزیع و فراوانی و ترکیب میکروپلاستیک ها در آب های خلیج فارس اجرایی کردیم.
وی با اشاره به اینکه این مطالعات با استفاده از کاوشگر "خلیج فارس" اجرایی شده است، اضافه کرد: در این مطالعات ۱۵ ایستگاه را در آب های خلیج فارس در نظر گرفتیم و که این ایستگاه ها از "خورموسی" شروع شد و تا "تنگه هرمز" و ابتدای دریای عمان ادامه داشت.
کر، افزود: برای نمونه برداری از توری با سایز ۳۰۰ میکرومتر استفاده شد که مجهز به جمع کننده نمونه بود و مرحله پس از جمع آوری نمونه برداری، حذف مواد آلی و جداسازی بود که در این مرحله روش های مختلفی برای حذف مواد آلی است که استفاده از اسیدها و بازها و مواد اکسید کننده و آنزیم ها هستند، ولی عامل مهم در حذف مواد آلی، حذف کامل مواد آلی به صورتی که صدمه ای به میکروپلاستیک ها وارد نکنند و ما برای این منظور از پراکسیدهیدروژن به همراه کاتالیزور سولفات آهن ۲ استفاده کردیم.
این محقق افزود: مرحله بعدی آنالیز بصری بود که با استفاده از میکروسکوپ نوری و تست سوزن داغ و با استفاده از میکروسکوپ نوری ذرات میکروپلاستیک جمع آوری شده را به ۴ دسته تقسیم بندی کردیم، ضمن آنکه رنگ های میکروپلاستیک ها را هم مورد ارزیابی قرار دادیم.
وی ضمن اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات، اظهار داشت: به صورت کلی نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داد که از لحاظ تراکم میکروپلاستیک، ایستگاه ۵ واقع در "عسلویه" بیشترین تراکم میکروپلاستیک را دارد و پس از آن ایستگاه ۹، ۱۴ و ۱۵ است که در ابتدای تنگه هرمز و ابتدای دریای عمان قرار دارد.
مجری طرح خاطرنشان کرد: میانگین تراکم میکروپلاستیک ها در این پهنه آبی ۱.۷ ضربدر ۱۰ به توان ۴ ضربدر کیلومتر مربع بوده است. به عبارت دیگر در هر کیلومتر مربع از این پهنه آبی به صورت میانگین "۱.۷ ضربدر ۱۰ به توان ۴ " ذرات میکروپلاستیک را میتوان یافت.
وی افزود: اگر این پهنه بزرگ آبی دارای ۱۵ ایستگاه آبی مورد مطالعه را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم نماییم، مشاهده می شود که میانگین تراکم میکروپلاستیک ها در قسمت غربی بیشتر از بخش شرقی است، علاوه بر آن ایستگاه هایی را که کمتر از ۲۰ کیلومتر با ساحل فاصله دارند، با ایستگاه هایی که دور از ساحل هستند، مقایسه نماییم، مشاهده خواهیم کرد که ایستگاه های نزدیک به ساحل هم از لحاظ تراکم میکروپلاستیک ها صدمه پذیرتر نسبت به ایستگاه های فراساحلی هستند.
کر، ضمن اشاره به وضعیت آلایندگی ایستگاه نزدیک به عسلویه با تکیه بر این که این ایستگاه بالاترین میزان آلودگی میکروپلاستیک را به خود مختص کرده است، تصریح کرد: عسلویه بعنوان نزدیکترین نقطه کره زمین به بزرگترین میدان گازی جهانی مشهور است و تاسیسات زمینی انرژی و مجموعه ای از پالایشگاه ها و صنایع وابسته را در خود جای داده است و هر یک از این صنایع می توانند منبع انتشار میکروپلاستیک ها محسوب شوند.
وی منطقه پارس جنوبی را یکی از آلوده ترین مناطق صنعتی دنیا دانست که آلودگی ناشی از فعالیت صنعتی در این منطقه در دنیا بی نظیر است، در اینباره توضیح داد: آلودگی هوا و خاک باعث تخریب گسترده پوشش گیاهی می شود. بگونه ای که مطالعات محققان کشور درباره ارزیابی میکروپلاستیک ها و میکرو رابرها در سطح خیابان های عسلویه نشان داده است که در هر گرم خاک خیابان های عسلویه ۶۰ ذره پلاستیکی بوده است و این نتیجه با نتیجه ای که ما در این مطالعات به دست آوردیم، مطابقت دارد.
به قول وی این ذرات پلاستیکی موجود در سطح خیابان از راه روان آب ها به آب های زیر زمینی سرازیر می شوند.
دومین ایستگاه آلوده در سواحل خلیج فارس
وی دومین ایستگاه آلوده در این مطالعات را ایستگاه نزدیک کیش دانست و افزود: این ایستگاه به علت ماهیت گردشگری و سواحل وسیع مورد توجه است و بعنوان چهارمین مقصد گردشگری جنوب غرب آسیا یاد می شود و سالیانه ۲ تا ۳ میلیون توریست ملی و بین المللی وارد کیش می شوند و میتوان میزان بالای پلاستیک و میکروپلاستیک در این جزیره را به فعالیت گسترده توریستی در آن نسبت داد.
کر افزود: ارزیابی های ما نشان داد که بیشتر از ۷۰ درصد از میکروپلاستیک های جمع آوری شده در این جزیره از نوع فیبر و فیلم است. مطالعات مختلف ثابت کرده است که فیبرها عموما ناشی از فاضلاب های شهری هستند، چون خیلی از فیبرهایی که وجود دارند، به علت تخلیه آب لباسشویی ها به فاضلاب شهری و از راه روان آب ها وارد آب های سطحی می شوند.
این محقق پژوهشگاه اقیانوس شناسی تصریح کرد: در سواحل کیش آن چنان فاضلاب های شهری تخلیه شده به سمت دریا مشاهده نمی گردد و میتوان اعلام نمود که این فیبرها ناشی از فعالیت شناورها و تخریب پلاستیک ها در سواحل و تخلیه آنها به سمت آب از راه جزر و مد باشد.
آلودگی جزیره لاوان
کر، ایستگاه بعدی مورد مطالعه در این تحقیق را جزیره لاوان ذکر کرد و اظهار داشت: میزان تراکم میکروپلاستیک در این جزیره ۲.۵ در ۱۰ به توان ۴ ذره در کیلومتر مربع بوده است. این جزیره یکی از ۴ پایانه اصلی صادرات نفت کشور است و این جزیره مرکز عملیاتی ۴ میدان شامل سلمان، بلال، رسالت و رشادت است.
وی تصریح کرد: نتایج نشان داد که پلاستیک های موجود در این جزیره از نوع فیبر است و از آنجاییکه جمعیت آن کمتر از ۲ هزار نفر است، این کم بودن فیبرها منطقی است.
کر افزود: بر این اساس در سالهای آینده ساخت و ساز توسط شرکت نفت فلات قاره در لاوان به شدت توسعه یافته و این امر یکی از علل افزایش میکروپلاستیک در این ایستگاه است.
آلودگی شمال غرب خلیج فارس
وی به وضعیت آلودگی ایستگاه خور موسی در این تحقیق اشاره نمود و خاطرنشان کرد: این جزیره مهم ترین ناحیه شیلاتی است و در این ایستگاه ۶۷ درصد میکروپلاستیک های مشاهده شده به صورت فیبروفرگمنت بوده است. فاضلاب شهری و صنعتی پتروشیمی منطقه عامل این آلودگی است و با عنایت به مقادیر بالای میکروپلاستیک به نظر می آید که فاضلاب های شهری و ماهیگیری عامل اثرگذار در افزایش آلودگی در این منطقه باشند.
کر افزود: در مطالعاتی که در گذشته انجام شده، حضور میکروپلاستیک ها عموما فیبر در بافت های مختلف ماهیان و میگو گزارش شده است.
منبع:

1400/11/18
11:35:29
5.0 / 5
422
تگهای خبر: آب , آلودگی , انرژی , پوشش گیاهی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک