رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

چالش های ارزی علت کمبودهای دارویی کشور

چالش های ارزی علت کمبودهای دارویی کشور به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس سازمان غذا و دارو چالش های ارزی را علت برخی کمبودهای دارویی در کشور خواند و با اشاره به اینکه حدود ۲ میلیارد دلار برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ در اختیار داشتیم که این مبلغ در شش ماه اول سال جاری به اتمام رسید و سبب مشکلاتی در پایدار دارو در شش ماه دوم شد، اظهار داشت: امیدواریم با دخالت رئیس جمهور و اختصاص ۷۰۰ میلیون دلاری که در ماه گذشته اتفاق افتاد، بتوانیم به سرعت تأمین های اساسی را انجام دهیم.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر دارایی در نشست خبری وزارت بهداشت که به صورت ویدیوکنفرانسی برگزار شد، ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: ما در شرایطی قرار داریم که افتخار می نماییم در حوزه های مختلف فناوری و دانش که مورد نیاز پیشرف کشور در عرصه های مختلف بوده، توانستیم پیشرفت های بسیاری خوبی را داشته باشیم. حوزه کالاهای سلامت محور، یکی از حوزه های بسیار مهم در جمهوری اسلامی است و سازمان غذا و دارو متولی حفظ و صیانت از سلامت کالاهای سلامت محور در کشور شامل دارو، تجهیزات پزشکی، داروهای طبیعی، سنتی، طبی، مکمل ها، غذا و... است.
صرفه جویی ارزی ۲ میلیارد دلاری از محل تولید داروهای زیست فناوری وی ادامه داد: ما در چهل و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خرسندیم که می توانیم ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را تأمین نماییم. این در شرایطی است که ظرفیت کارخانه های داروسازی ما دو برابر این عدد است و آنها می توانند با سیاستگذاری های مناسب، تولیدات شان را افزایش داده و با تأمین پایدار نیاز داخلی بتوانند راهگشای بازارهای صادراتی باشند که باید برنامه مشخص و متقن برای این اقدام داشته باشیم.
دارایی افزود: ما در چهل و سومین سالروز انقلاب می توانیم افتخار نماییم که در حوزه زیست فناوری و داروهای بایوتکنولوژی به پیشرفت های قابل قبولی رسیدیم و جزو چهار کشور اول آسیا در تولید این داروها هستیم. با تولید داروهای زیست فناوری در کشور هم نیاز بیماران خودمان را که عموما برای بیماران صعب العلاج و خاص است، تأمین مطمئن و پایدار کردیم و هم ۲ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی در این حوزه داشته ایم. حفظ این زیرساخت ها برای ارتقاء سلامت مردم برایمان بسیار مهم می باشد.
اتمام سهمیه ارزی دارو در شش ماه اول سال علت بروز مشکلاتی برای تأمین دارو در شش ماهه دوم امسال دارایی افزود: در سالهای اخیر شاهد افت و خیزهای مختلفی در صنعت دارو و در تأمین و تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی و... بودیم که به یکسری سیاست های ارزی بازمی گردد که در دولت قبل برایش برنامه ریزی شده بود. صنعت دارو و تجهیزات پزشکی ما نیازمند تهیه نهاده ها و موارد اولیه خود است که بتواند آنها را از خارج از کشور تهیه نماید. در سال ۱۳۹۷ حدود ۴ میلیارد دلار نیاز ارزی مان بوده که بتوانیم این منابع را تأمین نماییم. به علت سیاست هایی که اعمال شد، این رقم به صورت بسیار شدیدی کاهش یافت؛ به صورتی که در یکسال گذشته به علت مصوبه ای که سال قبل در مجلس شورای اسلامی گذرانده شد، حدود ۲ میلیارد دلار برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ در اختیار داشتیم که این مبلغ در شش ماه اول سال جاری به اتمام رسید و سبب شد که مشکلاتی در زمینه تأمین پایدار دارو در شش ماه دوم سال جاری ایجاد شود که با دخالت رئیس جمهور و اختصاص ۷۰۰ میلیون دلاری که در ماه گذشته اتفاق افتاد، بتوانیم به سرعت تأمین های اساسی را انجام دهیم و مدیریت نماییم.
چالش های ارزی؛ علت تاخیر در تأمین دارو وی افزود: امیدواریم این پشتیبانی همچنان ادامه یابد و تا آخر سال کمبودهایمان را به حداقل برسانیم. این دوگانگی کمبود و قیمت یکی از نقاط ضعف این سیستم ارزی است که برای دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده؛ چونکه در چند سال قبل شاهد بودیم که به علت مشکلات ارزی که وجود داشته این مبلغ نه بموقع، نه به اندازه و نه از نوع مناسب ارز در اختیار سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت قرار نگرفته که سبب شده مقداری در تأمین دارو گرفتار مشکل شویم و کندی و تاخیر اتفاق افتد.
لزوم پشتیبانی از دستاوردهای دارو و واکسن در کشور دارایی اظهار داشت: با این وجود با تمام این اوصاف می بینیم که در شرایط پاندمی و جهان گیری کرونا در دو سال قبل با تمام مشکلاتی که وجود دارد، شرکتهای دولتی و خصوصی ما با تمام قدرت وارد عرصه شدند و توانستند به خوبی و طی مدت قابل قبولی به تولید واکسن مورد نیاز کشور اقدام نمایند. این دستاوردی بسیار بزرگ است که نمی گردد آنرا با هیچ مبلغی جبران کرد و این داشته جمهوری اسلامی است که توانست این محصولات را به بار بنشاند و بتوانیم ادعا نماییم که می توانیم نیازهای داخلی مان را شامل دارو و واکسن از راه شرکتهای داخلی تأمین نماییم. اگر بتوانیم این حمایت را به خوبی ادامه دهیم، می توانیم یک تولید پایدار و قابل قبول برای سالهای آتی هم داشته باشیم، اما به شرط حمایت و پوشش این دستاوردها.
وی اظهار داشت: سازمان غذا و دارو از زمان تاسیس قرار بود اساسنامه سازمان را عرضه کند که بنابر دلایلی این اتفاق نیفتاد. ما در ماه گذشته اساسنامه سازمان غذا و دارو را مصوب کردیم و برای وزیر بهداشت ارسال کردیم تا برای تصویب به هیات دولت ارسال شود.
ایجاد سامانه هوشمند برای حذف امضای طلایی و ردیابی داروها دارایی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که در سازمان غذا و دارو انجام شده، برای شفافیت و حذف امضای طلایی و اختلالاتی که امکان دارد در عدالت در تولید و توزیع اتفاق افتد، ایجاد سامانه هوشمند است. سامانه های هوشمند ما می توانند اصالت دارو را پایش کرده و سیاست گذاری، قیمت گذاری و.... ردیابی کنند و وضعیت کمبود داروها را به صورت برخط رصد کنند. این سامانه اصالت سنجی تی تک است که دارد به بار می نشیند و به بلوغ خودش نزدیک می شود و می تواند با اتصال با سامانه های دیگر وزارت بهداشت و نهادها و ارگان ها بتواند زنجیره تأمین دارو را به صورت کامل رصد کند.
وی افزود: در آینده نزدیک می توانیم بر اساس این سامانه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را از تولید تا مصرف تأمین نماییم و با پوشش قابل قبول بیمه به دست شان برسانیم. این کار را برای شیرهای متابولیک انجام دادیم و باز هم می توانیم انجام دهیم. ازاین رو پایش و رصد هوشمند دارو، سیاستگذاری برای تأمین پایدار دارو و قیمت گذاری مناسب دارو از مباحث مهم مورد نظر سازمان غذا و دارو است. همینطور امیدوارم با کمک بیمه ها، پوشش بیمه ها را به حدی برسانیم که کمترین پرداخت از جیب مردم اتفاق افتد و اختلالی هم در تأمین دارو اتفاق نیفتد و قیمت آن تغییری نکند.
بازگشایی لیست دارویی کشور با اولویت شرکتهای دانش بنیان لزوم حذف انحصار در صنعت دارویی کشور دارایی با اشاره به اینکه اتفاقی که طی سه سال قبل افتاد و منجر به اختلال در رشد و پویایی صنایع دارویی کشور شد، بسته شدن لیست دارویی کشور بود، اظهار داشت: این لیست حالا با اولویت شرکتهای دانش بنیان و شرکت هایی که در حوزه زیست فناوری فعالیت می نمایند باز شده است. این نویدبخش این است که پویایی لازم را به صنعت دارویی بدهیم تا هم صنعت رشد کند و هم بازارهای جدید را باز نماییم. باید انحصار را هم برداریم.
تراز تجارت دارویی ایران؛ منفیِ نامطلوب محدودیت های ارزی؛ علت مشکلات صادرات دارویی کشور وی افزود: مشکلات ارزی دست و پای ما را می تواند ببندد. تراز تجارت دارویی مان به نحو نامطلوبی منفی است. درحالی که نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار مصرف ارزی برای دارو داریم، کمتر از ۷۰ میلیون دلار صادرات دارو داریم که علت اصلی آن محدودیت های ارزی است که بوجود آمده است. اگر بخواهیم به سمت تولید دارو باکیفیت قابل قبول رویم، یکی از شاخصهای مهم داروی باکیفیت، توان صادراتی شرکتهای ما خواهد بود. ازاین رو باید بازارهای صادراتی را هم فعال نماییم.
ادامه داردمنبع:

1400/11/24
11:21:53
5.0 / 5
315
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک