گفت وگویی درباره مشكلات انجمن صنفی گالری دارها و طرح انتقادها از آن

اجازه دهید خانه ها گالری شوند!

اجازه دهید خانه ها گالری شوند! به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیر گالری هما که یکی از اعضای انجمن صنفی گالری دارها نیز شمرده می شود، درباره نقش این انجمن صنفی می گوید: «انجمن صنفی دقیقا یک نهاد صنفی است که وظایفی فراتر از پاسخگویی خدماتی دارد و چون محصولی که به جامعه معرفی می کند اصولا فرهنگی است، در نتیجه پیچیدگی های بیشتری نسبت به انجمن هایی دارد که یا فقط خدماتی و یا ارائه دهنده محصولات کالایی و یا سرمایه ای هستند.»


گالری داری از مشاغلی است که باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی با سختی هایی هم در حوزه های مختلف مواجه می باشد. این صنف مانند اغلب اصناف، انجمنی دارد و جلساتی را با موضوع مشکلات گالری دارها و... برگزار می نماید.

در همین راستا و بمنظور شناخت دقیق وظایف و خدمات این انجمن صنفی به گفت و گو با هنگامه معمری، مدیر گالری هما پرداختیم تا نقش این انجمن را از زبان این مدیر گالری بشنویم و برخی پرسش های هنرمندان و منتقدان را با او در بین بگذاریم.

مسائل گالری دارها متأسفانه کم نیست
معمری در پاسخ به این پرسش که در جلسه اخیر انجمن مهم ترین مشکل مدیران گالری چه عنوان شده است؟ اظهار داشت: «مسائل این حرفه متاسفانه کم نیست با این وجود هیات مدیره دوره اول و حالا دوره دوم به این نتیجه رسیده اند که مسائل خدماتی و حل و فصل جدل های یومیه نباید مانع مشاوره های تخصصی و حقوقی و نیز رایزنی انجمن صنفی با نهادهای دولتی و بطور اخص با قانونگذار شود.»

او افزود: «در نتیجه بیشترین انرژی هیات مدیره طی این چهار سال بر تبیین قانونی و پایگاه سازی اجتماعی و حقوقی گالری ها و تعریف زیستی آن در شهر صرف شده است.»

انجمن صنفی گالری دارها دقیقا چه نقشی را بازی می کند؟
یکی از اصلی ترین سوالاتی که در این گفت و گو به آن پاسخ داده شد، این بود که انجمن صنفی گالری دارها دقیقا چه نقشی را بازی می کند.
معمری در پاسخ به این پرسش، به خبرنگار بخش تجسمی ایسنا اظهار داشت: «همانطور که توضیح داده شد و اعضای محترم انجمن با روشن بینی درک می کنند، انجمن صنفی دقیقا یک نهاد صنفی است که وظایفی فراتر از پاسخگویی خدماتی دارد و چون محصولی که به جامعه معرفی می کند اصولا فرهنگی است، در نتیجه پیچیدگی های بیشتری نسبت به انجمن هایی دارد که یا فقط خدماتی و یا ارائه دهنده محصولات کالایی و یا سرمایه ای هستند.»

او درباره این که وجه دریافتی از اعضای انجمن برای چیست، اظهار داشت: «ما از یک سو نسبت به اعضا مکلف هستیم و از طرف دیگر باید گستره وسیع تری از دولت و جامعه را نسبت به این مکان فرهنگی در شهر معناسازی نماییم. خوشبختانه تا امروز همه اعضا همراه و پشتیبان بوده اند و هر وقت اتفاق نظری نبوده خرد جمعی به هر گرایشی فائق آمده. است بودجه ها تا امروز صرف زیرساخت ها و دارایی ها شده و چون انجمن هنوز فضای ملکی شخصی ندارد قسمتی از هزینه مصروف کرایه شده.»

منظور از راهکارهای عملی مواجهه با شهرداری چیست؟
یکی از نتایج دیگری که در جلسه اخیر این انجمن در فضای رسانه ای انتشار یافت، این بود که گالری داران درباب راهکارهای عملی در مقابله با شهرداری به راهکار هایی رسیده اند. مدیر گالری هما در این رابطه که این راه حل ها دقیقا چه هستند، اظهار نمود: «کلمه مقابله را با تقابل اشتباه نگیرید. شهرداری تهران طی دو سال قبل گاهی با گالری ها تعامل خوبی داشته ولی مسئله اشتغال گالری ها در فضای مسکونی که هم مورد نظر شورای عالی فرهنگی بوده و طی سه دهه اخیر به آن استناد شده و نیز مستنداتی که در کتاب ملاک عمل شهرداری مورد وثوق بوده باید در نهایت تبدیل به یک قانون و رویه عمل شود.»

او افزود: «همه متولیان کشور می دانند اشتغال زایی برای هزاران نفر از جامعه فرهنگی و نیز اصناف مرتبط مسئله ای نیست که به جهت نقص قانونی بشود آنرا مختل کرد. بیش از ۹۰ درصد گالری های تهران در فضاهای مسکونی اشتغال دارند و در صورت تعطیلی این فضاها صدمات جبران ناپذیر اقتصادی و فرهنگی به بخش بزرگی از جامعه هنری وارد می شود و جامعه امروز تحمل چنین مشکل مضاعفی را ندارد و این مورد رسما به مدیران کشور اعلام شده و خوشبختانه آنها نیز ابراز امیدواری کردند که به زودی راهکاری عملی برای این نقص قانونی ارائه نمایند.»

نماینده ای از هنرمندان باید در جلسات انجمن حضور داشته باشد؟
یکی از انتقاداتی که از جانب هنرمندان به جلسات انجمن صنفی گالری داران وارد می شود این است که هنرمندان یکی از پایه های مهم گالری ها هستند و تا آرتیستی نباشد در حقیقت نمایشگاهی وجود ندارد که در گالری اجرا شود.
این عده عقیده دارند که به جهت رابطه دو طرفه هنرمند و گالری دار باید یک نماینده از جانب هنرمندان در این جلسات شرکت داشته باشد. معمری درباره این انتقاد به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: «ماموریت انجمن صنفی نگارخانه داران تسهیل امور صنفی این شغل است هنرمندان هم انجمن های گوناگون صنفی خودرا دارند و نماینده هنرمندان رشته های مختلف محسوب می شوند که اتفاقا خوب است در مذاکرات و جلساتی انجمن ها با هم گفتگو کنند که از این فرصت ها برای رونق بازار هنرهای تجسمی و رفع موانع استفاده کنند اما مجمع عمومی در همه اصناف جهت امور داخلی صنفی تعریف شده است.»

وی در آخر اشاره کرد: «هنرمندان باید مشکلات خودرا در انجمن های خود مطرح و حل و فصل کنند. متاسفانه قانون گریزی و آنارشی به قصد کسب محبوبیت بعضی را وا می دارد که خارج از قانون، عرف و هنجار مسائل شخصی خودرا وارد مسائل حرفه ای کنند. ما انجمن صنف گالری ها هستیم در نتیجه منطقی است منافع اعضای خودرا پی جویی نماییم و اجازه اختلال یا لطمه به صنف خودرا نمی دهیم و مماشاتی با طلب غیرقانونی نداریم.»

منبع:

1400/11/25
09:55:28
5.0 / 5
318
تگهای خبر: انرژی , خدمات , دریا , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک