دبیر ستاد ملی گردوغبار تاكید كرد

منشأ کاملا بیرونی گرد وغبارهای اخیر

منشأ کاملا بیرونی گرد وغبارهای اخیر به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت مقابله با پدیده گردوغبار ضمن اشاره به منشأ کاملاً بیرونی گردوغبارهای اخیر اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که تغییر اقلیم باعث تشدید و تغییر جهت جریانات جوی شده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا علی محمد طهماسبی بیرگانی با با اشاره به اینکه گرد وغبارهای اخیر در کشور تماماً منشأ بیرونی داشته است، اظهار نمود: گردوغبارهایی که اخیرا کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است ناشی از شکل گیری جبهه ای از گردوغبار بین سه کشور اردن، سوریه و عراق است. این جبهه ابتدا بخش های زیادی از عراق را در برگرفته و بعد وارد کشور ما شده است.

دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت مقابله با پدیده گرد و غبار دو علت عمده برای بروز گرد و غبارها برشمرد و اظهار داشت: علت اول بحث جریانات جوی است که در اثر تغییر اقلیم به وجود آمده اند و دومین دلیل هم در ارتباط با خشکیدگی مناطق غربی عراق بخصوص استان الا نبار و رهاشدگی اراضی کشاورزی و کمبود آب در این کشور است.

طهماسبی خاطرنشان کرد: هم اکنون جریانات جوی قوی در آن منطقه شکل گرفته است که قبلاً جهت متفاوتی داشتند. تحقیقات نشان می دهد که بحث تغییر اقلیم باعث تشدید و تغییر جهت این جریانات شده است.

وی بابیان این که این جبهه گرد وغبار تمام مناطق غربی و جنوب غربی کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: این گرد وغبار ابتدا استانهای کرمانشاه، ایلام و خوزستان را در برگرفت سپس دامنه آن به لرستان و بخش هایی از استانهای آذربایجان رسید اما غلظت آن رفته رفته کمتر شد.

دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت مقابله با پدیده گردوغبار در ادامه تصریح کرد: به طورکلی وقتی در کشور ما و کشورهای همسایه تغییر فصول اتفاق می افتد که اصطلاحاً به آن «اعتدالین» گفته می شود همواره شاهد جریانات کم فشار و پرفشاری هستیم که باد ایجاد می کنند و منشأ گرد وغبار می شوند.

طهماسبی ضمن اشاره به وسعت مناطق گرد و غبار خیز پیرامون کشور اظهار داشت: بر مبنای مطالعات صورت گرفته وسعتی معادل ۲۷۰ میلیون هکتار مناطق غبار خیز پیرامونی شناسایی شده است که از جهات مختلف گردوغبار را به سمت کشور ما گسیل می کنند.

وی با اشاره به اینکه برای هشت کانون گردوغبار پیرامونی کشور، یک برنامه عمل منطقه ای تهیه شده است، تصریح کرد: برنامه عمل منطقه ای منشأهای گردوغبار برون مرزی منطبق بر مطالعات شناسایی مناطق در خارج از کشور و بر این اساس دو زیر برنامه یکی برای غرب آسیا و دیگری برای بخشی از آسیای میانه تهیه شده است.

دبیر ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت مقابله با پدیده گردوغبار اضافه کرد: زیر برنامه غرب آسیا به طور عمده کشورهای حاشیه خلیج فارس را دربرمی گیرد و زیر برنامه آسیای میانه هم کشورهایی که در شمال و شرق کشور ما هستند را شامل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست طهماسبی بیرگانی از تصمیم گیری برای به اشتراک گذاشتن برنامه عمل منطقه ای با سازمان های بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: تصمیم بر این است که بخش شرق و شمال شرق را با اسکاپ و اپدیم که دفترش در تهران است مورد پیگیری قرار دهیم و برنامه عمل غرب آسیا را با اسکوآ یا یو ان دی پی پیگیری نماییم.

منبع:

1400/12/16
20:45:14
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک