چقدر تحلیل های خشکسالی صحت دارد؟

چقدر تحلیل های خشکسالی صحت دارد؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی قم مدیر کل هواشناسی قم اظهار داشت: برمبنای داده های هواشناسی، پیش بینی شده است که استان قم سال آبی را با شرایط نرمال (متناسب با میانگین بلند مدت) به انتها خواهد رساند؛ اما در کشور سال آبی خشکی را در پیش داریم.


یکی از مسایل مهم در برنامه ریزی های میان و طولانی مدت هر کشور، ارزیابی های محیطی برای برنامه ریزی دقیق در حیطه های مختلف که مورد نیاز جامعه است می باشد.
یکی از با اهمیت ترین این پیش نیازها برای برنامه ریزی، مساله امنیت غذایی کشور است. امنیت غذایی در گرو، دست یابی به نظام پایش سرزمینی، وجود منابع غنی آب های زیرزمینی، شرایط خاص آب و هوایی، زمینهای حاصل خیز، نیروی انسانی ماهر و کارا و.. است.
وقتی یک کشور زمینه مناسبی از حیث آینده آب و هوایی و شرایط آبی نداشته باشد، به شکل ناگزیر به سمت واردات مواد غذایی خواهد رفت. حال با افزایش تبعات ناگریز و البته قابل مشاهده تغییرات جوی در سراسر جهان و ایران، زمینه های خاص آب و هوایی به وجود آمده است، اساسا مساله تامین سفره های زیر زمینی و تولید محصولات کشاورزی، اهمیت خاصی پیدا کرده است.
آینده ای خشک در سالهای آینده، با اهمیت ترین خبری بوده که در سالهای قبل از طرف سازمان های جهانی هواشناسی مخابره شده است ولی بارندگی سیل آسای دو سال پیش شکافی عمیق بین کارشناسان و مفسرین سیاسی و اجتماعی ایجاد کرد که شاید این تحلیل ها برای سوق دادن جهان از طرف صاحبان قدرت به سمت فروکاستن از کشت محصولات و وابستگی هرچه بیشتر به کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان باشد.
این تحلیل ها ما را بر آن داشت که در این گزارش به بررسی این مساله بپردازیم.
مهران حیدری، مدیر کل هواشناسی قم، در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با صحت یا کذب بودن تحلیل هایی که در سالهای اخیر در ارتباط با خشک سالی صورت گرفته است، عنوان کرد: برمبنای داده های هواشناسی، پیش بینی شده است که استان قم سال آبی را با شرایط نرمال (متناسب با میانگین بلند مدت) به انتها خواهد رساند؛ اما در کشور سال آبی خشکی را در پیش داریم.
وی افزود: برمبنای آمارهای کشوری تا کنون ۲۳.۶ درصد کاهش بارش داشته ایم که نشان میدهد در سطح کشور در وضعیت خشکسالی به سر می بریم.
وی اضافه کرد: فقط پنج استان آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، قم، مرکزی و هرمزگان بارش های نزدیک به میانگین و یا بیشتر از میانگین طولانی مدت داشته اند و ۲۶ استان دیگر بارش های کمتر از نرمال داشته اند و سخت رین شرایط را استان ایلام دارد.
مدیر کل هواشناسی قم بیان کرد: حتی استان لرستان که بعنوان سر شاخه های زاگرس شمرده می شود و تامین کننده سایر آبریزها هست نیز کاهش شایان توجهی در بارش ها داشته است.
وی با تایید صحت پیش بینی های صورت گرفته در ارتباط با خشک سالی، اظهار نمود: در فروردین سال ۹۸ بارش های سیلابی داشتیم که به اشتباه بیان شد که وارد دوره های ترسالی شده ایم.
وی بیان کرد: پیش بینی های فصلی کار مشکلی است؛ برای اینکه عوامل و پارامترهای زیادی درآن در نقش دارند و شرایط مختلفی مانند دمای آب اقیانوس آرام، فاکتورهای ام جی او (MJO)و... باید بررسی شوند.
حیدری اضافه کرد: استان قم به سبب این که بارندگی بسیار خوبی را در شروع پاییز تجربه نمود در وضعیت نرمالی قرار دارد بااینکه بارش های پاییزی نیز با ۱۵ روز تاخیر شروع شدند.
وی در ارتباط با علت تاخیر در بارش های پاییزی اشاره کرد: عوامل مختلفی در این امر موثر هستند که یکی از آنها تغییرات الگوهای تابستانه است که امسال دیرتر تغییر مسیر دادند.
مدیر کل هواشناسی قم افزود: الگوهای تابستان غالبا تحت تاثیر پرفشار جنب حاره ای هستند که به خاطر تغییرات جهانی دیرتر به عرض های جنوبی رسیدند.
افزایش دما مهم تر از خشک سالی است
وی با اعلان اینکه دلیل دوم نیز تغییرات دمایی است، اظهار داشت: زمانی که دریاها نسبت به خشکی ها گرم تر می شوند فعالیت سامانه های غربی شروع می شود؛ اما اگراین دما از میانگین بیشتر باشد و کم فشارهای حرارتی در منطقه باقی بمانند و شرایط اقلیم هم به سمتی پیش نرود که الگوهای زمستانه را شکل بدهند تغییر فصلی دیرتر رخ می دهد.
حیدری با اشاره به این که برمبنای سناریوهای تغییر اقلیمی، حرکت آینده به سمت افزایش دما و کاهش بارندگی ها است، عنوان کرد: اگر فرض نماییم که کاهش بارش هم رخ ندهد؛ افزایش دما نیاز آبی ما را افزایش می دهد؛ برای اینکه محصولات کشاورزی نیاز آبی بیشتری پیدا می کنند و مصرف در بخش صنعت و شرب نیز بیشتر شود.
وی با اعلان اینکه امسال اسفند بسیار گرمی را در قم داشتیم و میانگین دما ۲.۳ سانتی گراد افزایش داشته است، افزود: وقتی اسفند گرم شود درختان زودتر شکوفه می زنند که ممکنست لطمه پذیری ما را نسبت به سرماهای بهاره بیشتر کند.
مدیر کل هواشناسی قم با اشاره به این که زمستان امسال نسبت به میانگین بلند مدت۰.۷ درجه سانتی گراد گرمتر شده است، افزود: در مناطق سردسیر مانند جعفرآباد میزان افزایش دما در زمستان بیشتر از میانگین بوده است که موجب می شود بارش برف کمتر شود همین طور ماندگاری برف را می کاهد.
وی با اعلان اینکه هر کدام از این عوامل در بخش های مختلف زندگی، کاری، اقتصادی و... تاثیر می گذارد، اظهار داشت: این افزایش دما روبه رشد است بطوریکه از سال ۶۶ تا کنون میانگین دما دو درجه سانتی گراد افزایش داشته است.
حیدری بیان کرد: بطور معمول توجه عامه و مسئولین به میزان بارش است درحالی که باید توجه به دما باشد؛ برای اینکه بارش نیز متاثر از دما است؛ برای اینکه دما موجب می شود گنجایش جو برای پذیرش رطوبت بیشتر شود و اگر این گنجایش تامین نشود خشک سالی به وجود می آید و اگر این گنجایش زیاد شود سیل به وجود می آید.
قطعا مساله بررسی شرایط آب وهوایی در اتخاذ استراتژی های اجتماعی و اقتصادی نقش تعیین کننده دارد ولی باید پذیرفت که در کنار اشتباهاتی که اساسا در این پروسه رخ خواهد داد که درباب کشور ما نیز این مساله رخ داد باید مراقبت زیادی نسبت به اطلاعات واصله از طرف نهادهای جهانی درباب کشورها داشت و مراقب بود که مساله اقلیمی و امنیت غذایی در یک پروسه کاملا کارشناسی با رعایت همه جوانب در نظر گرفته شود.
منبع:

1400/12/26
16:48:48
5.0 / 5
236
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک