به مناسبت روزجهانی هواشناسی؛

نقش اخطار هواشناسی سریع و مبادرت به موقع برای کاهش خطر بلایا

نقش اخطار هواشناسی سریع و مبادرت به موقع برای کاهش خطر بلایا آب و هوا و شرایط جوی به دلیل تأثیر گسترده بر تمامی شئون زندگی انسان ها، همواره مورد توجه بوده است و نقش و جایگاه ویژه ای در برنامه ریزی های کوتاه و دراز مدت دارد. بدون شک اغلب فعالیتهای انسانی مستقیم یا غیر مستقیم به آب و هوا وابسته است. داده ها و اطلاعات هواشناسی شامل پیشبینی ها و هشدارها و حتی سفارش های فنی و تخصصی به مردم و مسؤلان کمک می نماید تا برنامه ریزی درستی داشته باشند. یکی از ارکان توسعه پایدار توجه به مبحث آب و هوا و اقلیم منطقه و برنامه ریزی و مدیریت بر مبنای داده ها و اطلاعات هواشناسی است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تغییرات اقلیمی باعث افزایش روز افزون تعداد و شدت خوادث مرتبط شده است و با وجود مشکلاتی نظیر رشد جمعیت، شهرنشینی و تخریب محیط زیست هنوز یک سوم مردم جهان به سامانه های هشدار سریع وضعیت های مخاطره آمیز آب و هوایی دسترسی کافی ندارند ازاین رو شعار سال ۲۰۲۲ سازمان جهانی هواشناسی، هشدار سریع و اقدام سریع انتخاب شده است. این شعار بر اهمیت "اطلاعات اقلیمی، آب و هواشناسی برای کاهش خطر بلایا" تاکید می کند.

صادق ضیاییان - رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا- در گفتگو با ایسنا درباره شعار روز جهانی هواشناسی(هشدار سریع، اقدام سریع) اظهار نمود: در این اخطار سه مرحله پیشبینی، هشدارسریع و اقدام سریع وجود دارد. خیلی از پدیده های جوی مخاطره آمیز وجود دارند که پیشبینی آنها از چند روز قبل امکان پذیر نیست و فقط چند ساعت پیش از وقوع قابل پیشبینی هستند همچون طوفان سال ۱۳۹۳ در تهران که تندبادی با سرعت بیشتر از ۱۲۰ کیلومتر به همراه گرد و خاک غلیظ و رگبار شدید باران رخ داد و بر اثر این طوفان شدید و کم سابقه که با رعد و برق همراه بود،، آسمان تهران برای دقایقی تاریک شد.

وی افزود: این پدیده ها جزو پدیده هایی هستند که کل فرآیند شکل گیری و به وقوع پیوستن آن چند ساعت بیشتر طول نمی کشد و با مخاطرات و صدمه های بسیاری همراه هستند ازاین رو باتوجه به این که پیشبینی این پدیده ها از چند ساعت قبل امکان پذیر نیست، باید اخطار در لحظه سریع به دست مخاطب برسد.

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به این که پیشبینی ها کمتر از شش ساعت انجام می شوند و هشدارها باید سریع به دست مخاطب برسند، اظهار داشت: روش های مختلفی همچون پیامک، سازمان های نرم افزاری، بیسیم و آژیر برای مناطق کوهیتانی برای ارسال اخطار وجود دارد و لازم است که این هشدارها ۱۰ دقیقه پیش از وقوع حادثه به مخاطب برسد تا جان خویش را نجات دهد.

وی با تاکید براینکه خیلی از پدیده ها وجود دارند که کافیست فقط چند دقیقه پیش از آن پدیده اخطار به دست مخاطب برسد و آن مخاطب بتواند جان خویش را نجات دهد، اظهار نمود: پس از مرحله انتقال اخطار سریع، پاسخ سریع به اخطار مطرح می شود و نیروهای امدادی و عملیاتی باید خویش را با این هشدارها سازگار و توانایی پاسخ سریع به هشدارها و وقایع را در خود ایجاد کنند تا واکنش سریعی به هشدارها نشان دهند.

به قول ضیاییان در بحث واکنش سریع به هشدارها هم دستگاههای اجرایی موظف می باشند و هم مردم عادی؛ دستگاههای اجرایی و نیروهای امدادی با آمادگی بالا و ایجاد چابکی در خود و انجام عملیات در کوتاه ترین زمان و مردم عادی با عنایت به هشدارها و دوری از محل حادثه می توانند واکنش سریعی نسبت به هشدارها داشته باشند.

ضیاییان در پاسخ به این سؤال ایسنا که آیا بستر مناسب برای هشدارهای سریع در سازمان هواشناسی فراهم است یا نه؛ اذعان کرد: بخشی از هشدارها سریع منتقل می شوند اما همانند خیلی از کارهای دیگر به اقدامات بهتر و هزینه های بیشتر، فعالیتهای علمی و عملیاتی و تجهیزات بیشتری نیاز است تا توان مساله هشدار سریع افزایش یابد و در این مورد کشور ما بسیار جای کار دارد و باید مسیر طولانی را بپیماید چون که در حالت مبتدی قرار دارد.

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در انتها درباره برنامه های این سازمان برای افزایش دقت پیشبینی های کوتاه مدت اظهار داشت: درکه در کشور ما و دیگر نقاط دنیا وجود دارد، فرار است که در صورت امکان در سالهای آینده سامانه های پیشبینی را برای بخش کوتاه مدت افزایش دهیم و برنامه هایی هم برای بهتر شدن و بیشتر رساندن اطلاعات هواشناسی به دست مخاطبین وجود دارد.

منبع:

1401/01/04
11:35:12
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آب , اقلیم , دام , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک