مدیركل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی تاكید كرد

لزوم جرم انگاری تخریب منابع ژنتیکی حیات وحش

لزوم جرم انگاری تخریب منابع ژنتیکی حیات وحش مدیرکل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست، اقدامات و برنامه های سازمان محیط زیست برای صیانت از ذخایر ژنتیکی حیات وحش را تشریح نمود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا محمد مدادی با با اعلان اینکه روز ۱۵ فروردین سالروز دستور مقام معظم رهبری برای تاسیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی تحت عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی نامگذاری شده است، اظهار نمود: هدف از این نامگذاری، جلب توجه عموم مردم، مسئولان و متخصصان به اهمیت و ضرورت صیانت از ذخایر ژنتیکی کشور در زمینه های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و تنوع زیستی است.

وی اضافه کرد: اکنون ذخایر ژنتیکی در دنیا باتوجه به نقشی که در رابطه با سلامت، اقتصاد، امنیت غذایی و صیانت از تنوع زیستی ایفا می کنند، به ذخایر راهبردی کشورها تبدیل گشته اند.

مدیرکل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش این ذخایر در رابطه با امنیت غذایی اظهار داشت: وجود تنوع گونه های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها در هر کشوری منبع غنی در زمینه غذایی شمرده می شود. بهره برداری صحیح از این ذخایر ارزشمند، شناسایی، نگهداری و صیانت از آنها در وضعیت زیستگاهی مناسب و حتی خارج از شرایط زیستگاهی استاندارد، پشتوانه محکمی در امنیت غذایی کشورها به شمار می آید.

مدادی اضافه کرد: بهره برداری از ذخایر ژنتیکی در زمینه های تولید دارو و واکسن و تنوع ذخایر ژنتیکی انسانی از مولفه های مهم در امنیت سلامت باتوجه به رویکرد های نوین پزشکی است.

وی، اشاره کرد: وقتی صحبت از بهره برداری از ذخایر و منابع ژنتیکی به میان می آید، اهمیت این ذخایر در زمینه امنیت اقتصادی بیشتر آشکار می شود، بطوریکه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، استفاده از منابع زیستی و ذخایر ژنتیکی در زمینه های مختلف صنعتی، خدماتی، غذایی و زیست محیطی گسترش پیدا کرده و ضمن ایجاد اشتغال، در زمینه بیوتکنولوژی منجر به تولید ثروت و قطع وابستگی به خارج از کشور شده است.
تنوع ژنتیکی پایه ای ترین سطح صیانت از تنوع زیستی است
مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: مهم ترین مولفه در مورد ذخایر ژنتیکی خصوصاً ذخایر ژنتیکی حیات وحش که مسئولیت مستقیم آن با سازمان حفاظت محیط زیست است، موضوع صیانت از تنوع زیستی است. تنوع ژنتیکی پایه ای ترین سطح صیانت از تنوع زیستی شمرده می شود. بدون صیانت از تنوع ژنتیکی گونه و جمعیت ها، صیانت از تنوع زیستی معنا پیدا نمی کند و نتیجه بخش نخواهد بود.

مدادی تصریح کرد: برمبنای قانون صیانت از منابع ژنتیکی کشور که در سال ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و ابلاغ گردید، سازمان صیانت از محیط زیست در حوزه شناسایی، مدیریت، حفاظت و بهره برداری از ذخایر ژنتیکی حیات وحش مسئولیت و اختیارات مستقیم دارد.

وی اضافه کرد: در ماده ۸ این قانون تصریح شده که هرگونه فرسایش و تخریب منابع ژنتیکی و هرگونه اقدامی که منجر به تهدید منابع ژنتیکی در زمینه های مختلف شود، جرم است و برای آن مجازات هایی در نظر گرفته شده است. باتوجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری درباره ضرورت و اهمیت صیانت از حیات وحش، می بایست رویکرد جدیدی در رابطه با حفاظت و حتی جرم نگاری تخریب منابع ژنتیکی حیات وحش مستند به قانون صیانت از ذخایر ژنتیکی در پیش گرفته شود.

برنامه های توسعه ای با صیانت از تنوع زیستی و زیستگاه ها مغایرت نداشته باشد

مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: لازم است در کارهای توسعه ای، اقتصادی و صنعتی موضوع صیانت از حیات وحش و زیستگاه و تنوع زیستی بصورت جدی دیده شود و اجرای برنامه های توسعه ای مغایرتی با صیانت از تنوع زیستی و زیستگاه های آن نداشته باشد.

مدادی با اعلان اینکه صیانت از منابع ژنتیکی محدود به حفاظت در داخل زیستگاه ها نیست، اظهار داشت: در سطح دنیا حفاظت در خارج از زیستگاه موضوع و مولفه بسیار مهمی است که خوشبختانه سازمان حفاظت محیط زیست هم از حدود یک دهه پیش به این مساله بصورت جدی پرداخته است. اکنون بانک نمونه های زیستی حیات وحش کشور در موزه ملی تاریخ طبیعی در تهران و در چند استان بصورت موازی فعال می باشند. در مجموع حدود ۵۰۰۰ نمونه از حیات وحش کشور در این موزه ها نگهداری می شود که قابل استفاده در کارهای پژوهشی است.

وی، اشاره کرد: در همین راستا کارهای ستادی سازمان متمرکز بر چند محور همچون جمع آوری، نگهداری و ارتقای بانک نمونه های زیستی، شناسایی، ثبت، حفاظت و پایش منابع ژنتیکی، نظارت بر بهره برداری و صدور مجوز بهره برداری از منابع ژنتیکی است.
اقدامات و برنامه های سازمان محیط زیست برای صیانت از ذخایر ژنتیکی حیات وحش
مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شروع چند اقدام و برنامه برای صیانت از ذخایر ژنتیکی حیات وحش اظهارکرد: نخستین این اقدامات، ایجاد و توسعه زیست بانکها و نظام مند کردن بانکهای نمونه های زیستی حیات وحش در سطح کشور شامل دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز استانی سازمان حفاظت محیط زیست به نحوی است که شبکه ای از بانکهای نمونه های زیستی حیات وحش در کشور ایجاد و نمونه های زیستی در آنها بصورت استاندارد نگهداری شود.

وی شناسنامه دار کردن بانکهای نمونه های زیستی و نمونه هایی که در این بانکها نگهداری می شوند را از دیگر برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در این ارتباط عنوان نمود و اظهار داشت: هدف از این کار، نظام مند کردن دسترسی و بهره برداری از منابع ژنتیکی حیات وحش با اهداف پژوهشی و غیرپژوهشی در سطح کشور است که برمبنای قوانین بالادستی، مسئولیت آن بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

مدادی اشاره کرد: برمبنای ضوابط و دستورالعمل هایی که درحال تدوین و ابلاغ است، دسترسی به منابع ژنتیکی حیات وحش از مرحله نمونه برداری و نگهداری در بانکهای زیستی سپس در مراحل تحقیقاتی و ارائه خدمات و دسترسی به متقاضیان دیگر، همگی تحت این ضوابط و دستورالعمل ها قرار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست، در آخر اظهار داشت: از دیگر اقدامات مهم می توان به نظارت بر خروج نمونه ها و منابع ژنتیکی حیات وحش از کشور اشاره نمود که خوشبختانه دستورالعمل خروج این نمونه ها با اهداف پژوهشی و غیرپژوهشی آماده شده است و به زودی ابلاغ خواهد گردید.
1401/01/15
23:12:20
5.0 / 5
428
تگهای خبر: پزشك , تكنولوژی , ثبت , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک