۱۳نکته درباره آلودگی تالاب ها

۱۳نکته درباره آلودگی تالاب ها خرید و فروش حیوان خانگی: تالاب ها بعنوان محیط هایی که میان خشکی و آب محسوب می شوند، از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. تالاب ها در کنار تامین آب و فراهم کردن موقعیت های معیشتی مانند ماهیگیری، موجب پایداری تنوع زیستی و پایش رودخانه ها می شوند و از این جهت اهمیت بالایی دارند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، تالاب ها گرچه گاهی محیط های آبی کوچکی هستند اما وظایف بزرگی در محیط زیست دارند. تالاب ها خدمات گوناگونی به موجودات زنده ارائه می کنند و در عین حال با چالش های زیادی همچون آلودگی روبه رو هستند. در ادامه به ۱۰ نکته درباره عوامل آلودگی تالاب ها و تاثیرات آن اشاره خواهیم کرد:

*تالاب ها ذخیره گاه های ژنتیکی خوبی هستند و از ورود آلودگی به دریا یا هر منبع آبی دیگری که پس از آن قرار دارد، جلوگیری می کنند.

*حفاظت تالاب ها و منابع آبی از دو بعد کمی و کیفی اهمیت دارند.

*نیاز است که هم حق آبه زیست محیطی تالاب ها پرداخته و هم به آلودگی آنها توجه گردد اما در حقیقت تا به امروز برای تالاب ها هیچ کاری انجام نشده و امروزه وضعیت سلامت تالاب های شمال کشور بسیار خطرناکست.

*تعیین حق آبه عنصری اساسی برای حفظ پایداری کمی منبع آبی است.

*تمام تالاب های فلات مرکزی همچون تالاب گاوخونی، دریاچه نمک قم و بختگان به شدت گرفتار کم آبی هستند و باید حق آبه آنها پرداخت گردد.

*پساب ها همین طور فاضلاب های انسانی موجب آلودگی تالاب ها می شوند.

*پساب های کشاورزی، فاضلاب های بیمارستانی، فاضلاب های صنعتی و فاضلاب های انسانی وارد رودخانه ها می شوند و چون تالاب ها از رودخانه ها تغذیه می کنند، آلوده می شوند.

* تالاب انزلی در شمال کشور به شدت گرفتار آلودگی و مسئله اصلی در شمال کشور آلودگی تالاب انزلی و رودخانه های زرجوب و گوهررود است.

*رودخانه های زرجوب و گوهررود که از کوه های سراوان سرچشمه می گیرند و شیرابه زباله ها وارد آنها می شود و بعد از عبور از مناطق پرتردد، آبی بسیار آلوده را وارد تالاب انزلی می کنند و موجب آلودگی می شوند.

*در شمال دریاچه نمک قم تالابی به نام بند علی خان وجود دارد که هیچ گاه حق آبه ای به آن وارد نشده است و تنها حق آبه وارد شده به آن مربوط به پساب شهرک چرم ورامین است.

*صنایع چرم به سبب استفاده از آرسنیک آلوده ترین پساب را دارند که این سم های مهلک ناشی از آرسنیک وارد تالاب ها می شود و رسوب می کند و در جنوب تهران و اسلامشهر پراکنده می شود.

*آلودگی های نفتی نیز موجب لطمه به تالاب ها می شوند برای مثال با انتشار نفت در تالاب ها، پرهای پرندگان چرب و نفت وارد بدنشان می شود.

*ورود آلودگی به تالاب ها سبب می شود پوشش گیاهی، تنوع زیستی تالاب ها و آبزیان از بین می رود.
منبع:

1401/01/19
12:12:11
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک