در گفت و گو با خرید و فروش حیوان خانگی اعلام شد؛

رتبه 90 ایران در شاخص مواجهه با اپیدمی در بین 195 کشور

رتبه 90 ایران در شاخص مواجهه با اپیدمی در بین 195 کشور بر مبنای برآوردهای جهانی هیچ کشوری آمادگی کامل برای مواجهه با اپیدمی ها را ندارد و در این شاخص ایران در بین ۱۹۵ کشور رتبه ۹۰ را کسب کرده، ضمن آنکه در شاخص ˮپاسخ سریعˮ ایران در بین ۱۹۵ کشور، با کسب امتیاز ۳۶.۴،  رتبه ۹۴ را دارد.


امیرعباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم اختراعات ایران در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به انتشار آخرین گزارش درباره شاخص امنیت جهانی بهداشت ۲۰۲۱، اظهار داشت: این گزارش یکی از مهم ترین گزارش های جهانی در شاخص امنیت بهداشت جهانی است که توسط متخصصان، دانشگاه ها و سازمان ها و مجموعه بررسی و تحقیقات شاخص امنیت بهداشت جهانی GHS و با همکاری سازمان ملیا و بیل گیتس و متخصصان سازمان بهداشت جهانی و همینطور با همکاری کمیسیون های ملی کشورها در بهداشت و همه گیری چه به صورت شخصی و دولتی بررسی و آماده شده است.
شاخص GHS ۲۰۲۱ ظرفیت های ۱۹۵ کشور را برای آماده شدن اپیدمی ها و همه گیری ها اندازه گیری می کند و ارزیابی های اخیر نشان داده است همه کشورها به صورت خطرناکی برای تهدیدهای همه گیر و همه گیری آینده، همچون تهدیدهایی که بالقوه ویرانگرتر از کووید-۱۹ هستند، آماده نیستند.
وی اظهار نمود: در این مطالعات یافته ها و رتبه بندی کشورها در مورد این همه گیری ها و اپیدمی ها در ۱۹۵ کشور مورد بررسی قرار گرفت و رتبه بندی آنها در ۶ دسته بررسی گردید و طبق داده ها هیچ کشوری به صورت کامل برای تهدیدهای همه گیر یا همه گیر آینده آماده نیست.
محمدی کوشکی تصریح کرد: کشورمان ایران در بین ۱۹۵ کشور رتبه ۹۰ را با امتیاز ۳۶.۵ از ۱۰۰ را کسب کرده است.
رتبه کشور امتیاز اول امریکا ۷۵.۹ دوم استرالیا ۷۱.۱ سوم فنلاند ۷۰.۹ چهارم کانادا ۶۹.۸ پنجم تایلند ۶۸.۲ ششم اسلوونی ۶۷.۸ هفتم بریتانیا ۶۷.۲ هشتم آلمان ۶۵.۵ نهم کره جنوبی ۶۵.۴ دهم سوئد ۶۴.۹ سرپرست تیم اختراعات ایران با تکیه بر این که ایران در این رتبه بندی، در جایگاه نودم و با امتیاز ۳۶.۵ بوده است، افزود: در این لیست سومالی رتبه ۱۹۵ با امتیاز ۱۶ است و به صورت کلی نخستین کشور این نمودار امریکا و آخرین آن کشور سومالی قرار دارند.
محمدی کوشکی افزود: در این گزارش داده و تحقیقات بر مبنای ۶ دسته بندی وجود دارد که به این شرح است:
ردیف شاخص ۱ پیشگیری و جلوگیری کردن ۲ تشخیص و گزارش نویسی ۳ پاسخ سریع ۴ سیستم های سلامت ۵ تعهدات برای بهبود ظرفیت مالی و هنجارهای جهانی ۶ محیط پرخطر و ریسک پذیر وی افزود: رتبه ایران در این شاخص ها به این شرح است:
در شاخص "پیشگیری و جلوگیری" ایران با کسب ۴۲.۹ جایگاه ۴۶ را دارد و در میانگین جهانی در این دسته امتیاز ۲۸.۴ از ۱۰۰ را دریافت کرده است.
ایران در دسته بندی جلوگیری کردن در قسمت مقاومت ضد میکروبی (AMR) از ۱۰۰ امتیاز ۵۸.۳ را دریافت کرده است.
در شاخص "تشخیص و گزارش نویسی" ایران رتبه ۱۰۲ را در این دسته با امتیاز ۲۸.۹ کسب کرده و در میانگین جهانی امتیاز ۳۲.۶ را کسب کرده است.
در شاخص "پاسخ سریع"، ایران در بین ۱۹۵ کشور، با کسب امتیاز ۳۶.۴، رتبه ۹۴ را دارد و در میانگین جهانی ۲۰۲۱، ۳۷.۶ را از ۱۰۰ امتیاز به دست آورده است.
در شاخص "سیستم های سلامت" هم کشورمان امتیاز ۳۹.۴ را به دست آورد و در میانگین جهانی با امتیاز ۳۱.۵ رتبه ۷۰ را در بین کشورها دارد.
در شاخص "تعهدات برای بهبود ظرفیت مالی و هنجارهای جهانی" در دسته پنجم با تحقیقات انجام شده و داده ها، ایران رتبه ۱۸۵ را با امتیاز میانگین جهانی ۴۷.۸ و امتیاز کلی ۲۷.۱ را کسب کرده است.
شاخص "محیط پرخطر و محیط ریسک" آخرین دسته بندی این گزارش جهانی است که کشورمان ایران امتیاز ۴۴.۴ و میانگین جهانی ۵۵.۸ امتیاز را دریافت کرده است و در رتبه ۱۵۱ قرار دارد.
علاوه بر این ها، ایران در بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان امتیاز ۲۵، در امنیت زیستی امتیاز ۲۴، در ایمنی زیستی امتیاز ۵۰ و در ایمن سازی امتیاز ۱۰۰ را کسب کرده است. اما متاسفانه در پژوهش و فرهنگ با کاربرد دوگانه علمِ مسئول، امتیاز صفر را از ۱۰۰ دریافت کرده است.
محمدی کوشکی تصریح کرد: در این گزارش جهانی، یافته ها نشان داده است که باآنکه خیلی از کشورها توانستند به سرعت ظرفیت های مقابله با کووید-۱۹ را توسعه دهند، اما همه کشورها به صورت خطرناکی برای رویارویی با تهدیدات همه گیری و همه گیری آینده آماده نیستند. با این وجود، یک فرصت عالی برای دوام بیشتر ظرفیت های جدید جهت دستیابی به دستاوردهای بلندمدت در آمادگی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه بیشتر کشورها همچون کشورهایی با درآمد بالا، سرمایه گذاری مالی اختصاصی به منظور تقویت آمادگی برای همه گیری یا بیماری همه گیر انجام نداده اند، خاطرنشان کرد: اغلب کشورها در حفظ یک سیستم بهداشتی قوی، توانا و در دسترس برای تشخیص و پاسخ به شیوع بیماری، پیشرفتی اندک داشته و یا بدون پیشرفت بوده اند.
سرپرست تیم اختراعات ایران تصریح کرد: سفارش های مهم این گزارش به این شرح است:
کشورها باید بودجه امنیت سلامت را در بودجه ملی تخصیص دهند و ارزیابی هایی را با استفاده از شاخص GHS ۲۰۲۱ انجام دهند تا یک برنامه ملی برای شناسایی خطرات خود و پر کردن شکاف ها ایجاد کنند.
سازمان های بین المللی باید از شاخص GHS برای شناسایی کشورهایی که بیشتر به حمایت نیاز دارند، استفاده کنند.
بخش خصوصی باید از شاخص GHS برای جستجوی فرصت هایی که برای مشارکت با دولت ها هستند، استفاده نماید.
خیریه ها و سرمایه گذاران باید مکانیسم های تأمین مالی جدیدی را توسعه دهند و از شاخص GHS برای اولویت بندی منابع استفاده کنند.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، امیرعباس محمدی کوشکی در نشست های آنلاین همه گیری کووید- ۱۹ در سازمان بهداشت جهانی برای عرضه تحقیقات و گزارش به نمایندگی از کشورمان حضور داشته است. او همینطور در پلت فرم جهانی کووید- ۱۹ که توسط مرکز نوآوری و انجمن نوآوری سازمان ملل متحد و وزارت خانه ها و سازمان های پژوهشی و نوآوری و علمی و تحقیقاتی جهانی برگزار شد، حضور داشته است.
در تهیه این گزارش جهانی، تیم اختراعات ایران و کمیسیون تحقیقاتی بین المللی همکاری داشته اند.


منبع:

1401/01/28
09:34:43
5.0 / 5
194
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , حیوان , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک