سرپرست محیط زیست استان اردبیل:

مردم در رویارویی با حیوانات وحشی از اقدام خودسرانه اجتناب کنند

مردم در رویارویی با حیوانات وحشی از اقدام خودسرانه اجتناب کنند به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ایرنا- سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از مردم خواست تا هنگام روبه رو شدن با حیوانات وحشی در نقاط مسکونی، از نزدیک شدن یا کوشش برای مهار آنها و یا هرگونه اقدام خودسرانه اجتناب کنند.


حسن قاسم پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تشریح کرد: مردم در صورت مشاهده حیوانات وحشی در نقاط روستایی و مناطق شهری از هر گونه رفتار خشن خودداری و برای مهار یا راندن حیوان از اقدام های خودسرانه پرهیز کنند.
وی اضافه کرد: حیوانات به هر علتی، از گرسنگی گرفته تا تحریک برخی افراد امکان دارد وارد محیط های مسکونی شوند اما به هیچ وجه به نقاط مسکونی حمله نمی کنند و تهاجم از جانب حیوان به انسان صورت نمی گیرد؛ بلکه برعکس بیشتر انسان ها هستند که حیوانات را تحریک می کنند و آنها هم برای دفاع از خود، اقدام می کنند.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل یادآورشد: حضور حیوانات وحشی در مناطق مسکونی و حمله ور شدن آنها به انسان ها امری نادر است، مگر این که فرد یا افرادی حیوانی را مورد آزار قرار داده یا رفتار غیرحرفه ای نشان دهند که در این حوزه همکاران سازمان حفاظت محیط زیست می توانند حیوان مورد نظر را با کمترین صدمه به زیستگاهش هدایت کنند.
وی افزود: در حادثه تلف شدن یک قلاده خرس قهوه ای در روستای کنازق شهرستان نمین هم همین شرایط حاکم بود؛ به این مفهوم که خرس مورد نظر هیچ گونه خسارتی به مزارع، دام ها و اشخاص وارد نکرده بود و مردم به صرف مشاهده خرس، به سمتش حمله ور شده و بعد از خسته کردن حیوان، با تراکتور آنرا متوقف کردند.
قاسم پور اظهار داشت: رفتارهای غیرحرفه ای روستاییان باعث وارد آمدن صدمه های جدی به حیوان شده بود، به صورتی که همکاران سازمان حفاظت محیط زیست استان اردبیل جسد نیمه جان خرس را تحویل گرفتند که در نهایت حیوان تلف شد.
وی خاطرنشان کرد: در حادثه مشابه دیگر در شمال کشور هم همین روند اتفاق افتاد، اجازه مداخله فنی و حرفه ای داده نشد و قبل از رسیدن نیروهای حفاظت محیط زیست به محل، یک قلاده پلنگ با شلیک مستقیم از بین رفت.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار داشت: در چنین مواردی همکاران سازمان حفاظت محیط زیست در محل حاضر شده و نسبت به بیهوش کردن حیوان اقدام می کنند؛ سپس حیوان از جانب دامپزشک معاینه شده و در صورت نبود مشکل، در زیستگاهش رهاسازی می شود.
وی تصریح کرد: مردم درصورتیکه به هر نحو ممکن با حضور حیات وحش مواجه گشتند، بدون صدمه به حیوان و رفتار غیرحرفه ای، مراتب را به نزدیک ترین پاسگاه محیط بانی، اداره حفاظت محیط زیست یا شماره تلفن ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا با رعایت اصول فنی و ایمنی، اقدامات لازم صورت گیرد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا سه منطقه حفاظت شده و پنج منطقه شکار ممنوع همچون آق داغ، مغان، نئور، شورابیل، گندیمن، دربند مشکول، انزان و خروسلو با مجموع مساحت بیشتر از ۲۴۵ هزار هکتار در استان اردبیل است.
همچنین ۳۰ درصد از مجموع تنوع گونه های جانوری کشور در ارتباط با این استان است که البته از میان آنها ۱۷ گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند.

1401/02/05
20:13:06
5.0 / 5
176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک