آغاز طرح احیای تالاب گمیشان استان گلستان

آغاز طرح احیای تالاب گمیشان استان گلستان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان اظهار داشت: طرح احیای تالاب گمیشان از امروز پنجشنبه با اختصاص چهار هزار و ۵۰ میلیاردریال اعتبار شروع شد.


محمد رضا کنعانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در پنجمین نشست ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب های کشوربا حضور معاون اول رئیس جمهور نقشه راه نجات بعضی از تالاب ها همچون این تالاب استان گلستان ترسیم شد.
تصویب تسریع در احیای تالاب بین المللی گمیشان در جلسه روز دوشنبه هفته جاری هیات دولت در امتداد اجرای یکی از مصوبات سفر اسفند سال گذشته رئیس جمهور به گلستان، نشانه دیگری از توجه و اهتمام دولت سیزدهم به حفظ و نگهداری محیط زیست و گنجینه های پرارزش طبیعت است.
وضعیت بغرنج تالاب بین المللی گمیشان طی سالهای اخیر سبب شد تا احیا و آبگیری این اکوسیستم پرارزش بعنوان یکی از مصوبات سفر اسفند ماه سال قبل آیت الله رییسی به گلستان مورد توجه قرار بگیرد و با پیگیری های صورت گرفته این مساله در دستور کار قرار گرفت.
کنعانی اظهارداشت: به همین دلیل با موافقت و دستور معاون اول رئیس جمهور اعتبار مورد اشاره از محل اعتبارات ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور از راه سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافت.
وی تصریح کرد: برپایه مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته زمان اجرای این طرح پنج سال و اعتباری که برای آن پیشبینی شده در سه محور قابلیت اجرایی دارد.
به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان افزود: این محورها شامل جلوگیری از خشک شدن و افزایش شوری و ایجاد گرد و غبار، کاهش بار آلودگی و جلوگیری از تبخیر تالاب و جلوگیری از تخریب تصرف اراضی و بهره برداری پایدار از تالاب است.
کنعانی اضافه کرد: سازمان محیط زیست، جهاد کشاورزی، نیرو و نفت وزارتخانه هایی هستند که در این طرح بیشترین نقش را ایفا خواهند کرد.
وی بیان کرد: بر مبنای طرح تعریف شده، ۱۶ برنامه مداخله ای در نظر گرفته شد که هشت مورد آن اولویت اول با بیشترین اثربخشی و باید به صورت اضطراری برنامه ها با اعتبار هزار و ۷۰ میلیاردریال آغاز شود و در اولویت دوم برنامه هایی است که اثربخشی کمتری نسبت به برنامه اول دارد و در بین مدت با ۲ هزار و ۳۴۰ میلیاردریال صورت خواهد گرفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اشاره کرد: پمپاژ آب از دریا به منظور کمک به مرطوب شدن و کاهش گرد و غبار، درنظر گرفته شدن حقابه زیست محیطی تالاب گمیشان از راه کانال سرریز آب آلماگل، زهکشی ۲۸۰ هکتار از اراضی منتهی به تالاب، راه اندازی تصفیه فاضلاب شهر گمیش تپه و روستای صفایشان، سیستم تخلیه فاضلاب مجتمع میگو و راه اندازی سیستم تخلیه فاضلاب شهرک صنعتی گمیشان مجموعه اقداماتی خواهد بود که در اولویت دوم باید اتفاق بیفتد.
تالاب گمیشان با مساحت حدود ۲۰ هزار هکتار در حوزه شهرستان گمیشان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب گرگان در حاشیه شرقی دریای خزر واقع شده و افزون بر ۱۴ هزار هکتار آن منطقه شکار و صید ممنوعست.منبع:

1401/02/09
12:37:33
5.0 / 5
204
تگهای خبر: آب , آلودگی , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک