مدیركل منابع طبیعی خوزستان خواستار شد:

تخصیص حقابه دائمی برای مهار کانون های ریزگرد خوزستان لازم است

تخصیص حقابه دائمی برای مهار کانون های ریزگرد خوزستان لازم است خرید و فروش حیوان خانگی: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اجرای 35 درصد از طرح مقابله با گرد و غبار در این استان خواهان تخصیص حقابه دائمی برای تثبیت کانون های ریزگرد شد.


سیدمحمدتقی سجادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون حدود ۳۵ درصد از برنامه های بیابان زدایی در طرح مطالعات کانون های گرد و غبار خوزستان اجرائی شده که عمده این اقدامات در کانون جنوب شرق اهواز باتوجه به حساسیت آن بوده است.
وی مشکل اصلی در تحقق طرح مقابله با گرد و غبار را تامین آب عنوان نمود و اضافه کرد: یکی از بحران ها برای ادامه برنامه های مقابله با ریزگرد و حفظ عرصه های اجرا شده تامین آب مورد نیاز طرح های نهالکاری و بوته کاری است، که باتوجه به فرارسیدن فصل گرما موجب نگرانی شده است.
سجادی افزود: کانال آبرسانی پورشریفی که باید آب را به داخل کانون جنوب شرق (کانون شماره ۴) انتقال می داد حدودا تولید شده اما تکمیل این کانال و انشعابات آن متوقف مانده است بنا بر این آبرسانی با تانکر به عرصه های نهالکاری و بوته کاری در دستور کار قرار گرفته است.
وی اشاره کرد: لازمه اجرای مابقی طرح مقابله با گرد و غبار و حفظ وضعیت موجود، این است که وضعیت آب مورد نیاز برای این طرح روشن شود، چونکه گیاه موجود زنده است و بدون آب از بین می رود.
سجادی با اعلان اینکه اختصاص حقابه دائمی برای توسعه و حفظ عرصه های نهالکاری و بوته کاری در کانون های گرد و غبار ضروری می باشد، افزود: نهالکاری ها پس از ۶-۵ سال مستقر شده و نیازی به آبیاری ندارند اما باتوجه به گستردگی کانون ها، این عرصه ها در بلندمدت باید به بخش خصوصی یا بهره برداران بومی واگذار شوند تا از آنها نگهداری کنند و همزمان کارهای سازگار با منابع طبیعی همچون کشت گیاهان دارویی و زراعت چوب را انجام دهند، بنا بر این تامین آب این عرصه ها باید تضمین شود و وزارت نیرو باید اهمیت این مساله را مدنظر قرار دهد که بدون آب امکان ادامه طرح مقابله با گرد و غبار نیست.
وی اشاره کرد: در نشست اخیر کارگروه ملی گرد و غبار این مساله مطرح شده و مقرر است موضوع بوسیله وزارت نیرو پیگیری شود.
سجادی با اشاره به بهبود شرایط آبیاری نهالکاری ها و منظم شدن آن از ۲ ماه پیش اضافه کرد: آبیاری عرصه های نهال کاری شده با وجود دشواری و هزینه بالا هم اکنون مطابق تقویم در حال انجام می باشد، آبیاری امسال و پارینه ادامه داشته و هیچ وقت قطع نشده، به جز یکی دو قطعه که به سبب درصد پایین سبزینگی پس از واکاری کامل، آبیاری ازسرگیری خواهد شد.
وی سبزینگی مناطق نهالکاری شده را بصورت میانگین ۶۵ تا ۷۰ درصد عنوان نمود که باتوجه به شرایط اقلیمی خوزستان، کیفیت پایین خاک و مساله بحرانی آب، یک موفقیت به شمار می آید.
سجادی افزود: یک تدبیر فنی بکار گرفتیم و قرار شد بجای کاشت ۱۵۰ تا ۲۰۰ اصله نهال در هکتار، ۸۰ اصله نهال در هکتار متناسب با توان اکولوژیکی منطقه به طور ترکیبی با مدیریت رواناب و بوته کاری کاشته شود که با هدف افزایش پایداری است.

اعتبار ریزگرد پرداخت نشد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان همین طور با اشاره به پیش بینی سه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح مقابله با گرد و غبار خوزستان اظهار داشت: از زمان شروع طرح در سال ۹۶ تا حالا در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار به خوزستان پرداخت شده است.
وی اضافه کرد: مقرر شده بود که ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار باقیمانده به تدریج به خوزستان اختصاص پیدا کند، اما با وجود پیگیری هنوز نتیجه ای نشده است.
سجادی افزود: در سال مالی ۱۴۰۰، برای برنامه های بیابان زدایی خوزستان ۸۱ میلیارد تومان مصوب شده بود که ۴۷ میلیارد تومان از آن از محل اعتبارات ملی است و از این مقدار ۱۹.۶ میلیارد تومان پرداخت شده که بیش از ۲ ماه پیش بوده و پس از آن هیچ اعتباری تخصیص نیافته است.
وی افزود: از سایر منایع نیز اعتباراتی برای مقابله با گرد و غبار اختصاص داده شده که شامل ۲۰ میلیارد تومان برای آبیاری و واکاری عرصه های نهالکاری در تنش آبی تابستان پارینه و ۱۴ میلیارد تومان نهالکاری در مناطق اطراف تاسیسات نفتی با مشارکت وزارت نفت می باشد.
سجادی گفت: با وجود پرداخت نشدن اعتبارات، کار آبیاری و نگهداری عرصه های نهالکاری و بوته کاری متوقف نشده، اما همزمان نیز اعتبارات درحال پیگیری است، البته باید به این مساله توجه کرد که وضعیت اعتبارات در حد پروژه نیست.
بر اساس این گزارش، برمبنای مطالعات موسسه آب و خاک، از مجموع یک میلیون هکتار بیابان های خوزستان، ۳۴۵ هزار هکتار آن کانون گرد و غبار است.
این کانون ها در هفت نقطه استان شامل کانون شماره یک در جفیر در جنوب غرب استان، کانون شماره ۲ در شمال خرمشهر، کانون شماره ۳ در شرق اهواز، کانون شماره ۴ در جنوب و جنوب شرق اهواز، کانون شماره ۵ در امیدیه، کانون شماره ۶ در ماهشهر و کانون شماره ۷ در هندیجان پراکنده است.
طرح مقابله با گرد و غبار خوزستان، در پی توفان های شدید خاک و قطع آب، برق و تلفن در این استان، در اواخر سال ۹۵ شروع شد.
به گفته سجادی مدیرکل منابع طبیعی خوزستان، تا حالا در ۲۵۰ هزار هکتار از این کانون ها اقدامات و کارهایی صورت گرفته که شامل ۲۵ هزار و ۸۰۰ هکتار نهال کاری، ۱۸۰ هزار هکتار حفاظت و قرق و ۳۰ هزار هکتار مدیریت رواناب است.
سال گذشته برای طرح مقابله با ریزگردها سال پر تنشی از نظر تامین منابع مالی و آبی بود. آنطور که سجادی قبل از این اظهار داشته بود: قسمتی از عرصه های نهال کاری و بوته کاری در کانون های ریزگرد خشک شده است.
ساخت کانال پورشریفی که برای آبرسانی به کانون های گرد و غبار، توسط جهاد نصر پیش بینی شده هنوز به پایان نرسیده و این طرح که گفته می شود تحت فشارهایی برای انتقال آب به حوضه رودخانه مارون اجرا شده با انتقادات بسیاری روبرو است.


منبع:

1401/02/20
12:35:39
5.0 / 5
264
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک