خشکسالی و تخریب زیستگاه های خوزستان پرندگان مهاجر را تهدید می کند

خشکسالی و تخریب زیستگاه های خوزستان پرندگان مهاجر را تهدید می کند خرید و فروش حیوان خانگی: معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان پذیرای نیمی از پرندگان مهاجر به کشور است، مهم ترین تهدیدات این پرندگان را خشکسالی و تخریب زیستگاه بیان کرد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، خوزستان با داشتن حدود نیمی از مساحت تالاب های کشور، یکی از مهم ترین توقفگاه های پرندگان مهاجر در دنیاست. این درحالیست که در دهه های اخیر با بحران آب، خشک شدن و کاهش آب تالاب هایش روبه رو شده است. سرشماری پرندگان زمستان گذر در خوزستان نشان داده است که جمعیت این پرندگان از ۲۴۰ هزار و ۴۷۶ قطعه در سال ۹۲، به ۱۳۳ هزار و ۸۹۸ قطعه در زمستان سال گذشته کاسته شده است.
دومین شنبه ماه می، از سال ۲۰۰۶ بعنوان "روز جهانی پرندگان مهاجر" نامگذاری شده که سال جاری مصادف با ۲۴ اردیبهشت (۱۴ماه می) است. هدف از این نامگذاری و برنامه هایی که به این مناسبت تدارک دیده می شود تاکید بر مشارکت فعال در محافظت از پرندگان مهاجر است. شعار سال جاری این روز، "خاموشی چراغ ها برای بازگشت امن پرندگان مهاجر به خانه" انتخاب شده است. چون که آلودگی نوری، روز به روز جدی تر می شود. وجود نور مصنوعی بیش از اندازه در شب می تواند سبب شود، پرندگان در هنگام مهاجرت راه خویش را گم و حتی به ساختمان ها و برج و دکل های مخابراتی برخورد کنند. هر سال میلیونها پرنده به خاطر چنین حوادثی جان خویش را از دست می دهند.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفتگو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به "روز جهانی پرندگان مهاجر" بیان نمود: شعارهای انتخابی در این روز جهانی، برای پشتیبانی از پرندگان مهاجر و تنویر افکار عمومی در محافظت از این پرندگان است.
سید عادل مولا اضافه کرد: سال جاری با عنایت به بحث آلودگی نوری، شعار "چراغ ها را کمتر نماییم تا پرندگان آسوده تر باشند" برگزیده شده که هدف از این انتخاب، آگاه سازی مردم درباره اختلالی است که نور مصنوعی در بدن پرندگان ایجاد می کند، چونکه وقتی نور چراغ همیشه روشن باشد، روز و شب آنها برهم می خورد و سیستم بیولوژیک پرندگان مختل می شود.
وی با اشاره به اینکه نور مصنوعی برای حیات وحش و گیاهان نوعی آلودگی حساب می شود، افزود: این مسئله باید در سطح جامعه مطرح و آموزش داده شود، بخصوص برای کسانی که پرندگان زینتی پرورش می دهند یا در منزل نگهداری می کنند و یا جوامعی که در اطراف تالاب ها زندگی می کنند.
مولا افزود: گزارشاتی از تلفات پرندگان مهاجر داریم که به علت نور مصنوعی راه خویش را گم کردند؛ این پرندگان با نورمصنوعی فریب می خورند و تصور می کنند به آب رسیدند در صورتی که امکان دارد با آلودگی هایی همچون آلودگی نفتی روبه رو شوند که سبب از بین رفتنشان می شود.

پرندگان کمیاب؛ تالاب های تشنه
معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همینطور اظهار داشت: خوزستان ۵۰ درصد پرندگان مهاجری که وارد کشور می شوند را در خود جای می دهد و از بالاترین تنوع گونه ای برخوردار است، تالاب های این استان یکی از آخرین توقفگاه های پرندگان مهاجر در دنیا به حساب می آید ازاین رو باید فکر اساسی و برنامه ریزی مدونی برای حضور پرندگان مهاجر در این استان داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به کاهش ۲۰ درصدی پرندگان مهاجر در سرشماری زمستانه پارسال، اضافه کرد: این مسئله نشان داده است منابع آبی و زیستگاه های پرندگان مهاجر محدودتر شده و یا از بین رفته است بنابراین نگرانی ما باید خیلی بیشتر باشد.
مولا افزود: آخرین سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی خوزستان در زمستان سال ۱۴۰۰ در ۱۳ ایستگاه اصلی و ۲۹ ایستگاه فرعی در تالاب های استان انجام شد، در این سرشماری در مجموع ۱۳۳ هزار و ۸۹۸ قطعه پرنده از ۹۰ گونه مختلف در زیستگاه ها شمارش شد که نسبت به جمعیت شمارش شده در سال ۱۳۹۹ که ۱۶۵ هزار و ۸۶۸ قطعه پرنده بود، حدود ۲۰ درصد کاهش را نشان داده است.
وی عمده علل این کاهش را خشک بودن بخش های وسیعی از زیستگاه های مورد بررسی بیان کرد و توضیح داد: در زمان سرشماری حجم تالابی میانگران معادل ۵۰ درصد سال گذشته، تالاب بندون کاملا خشک و بخش جنوبی هورالعظیم هم حدودا خشک بوده است. همینطور سال گذشته با وجود داشتن کارت تردد در مناطق مرزی که توسط نیروهای نظامی و انتظامی صادر شده بود، اجازه ورود به دایک مرزی که یکی از ایستگاه های مهم شمارش پرندگان است، داده نشد و از شمارش پرندگان این سایت محروم شدیم.
مولا با اشاره به اینکه سال گذشته تالاب هورالعظیم به تنهایی ۶۷ درصد پرندگان شمارش شده را در خود پذیرا بوده است، افزود: در میان گونه های شمارش شده گونه های کمیاب و حایز اهمیت همچون قوی فریادکش، عقاب دریایی دم سفید، اردک مرمری، اردک تاجدار، اردک بلوطی، غول حواصیل، باکلان مارگردن، پلیکان پاخاکستری، لک لک سیاه، باکلان کوچک و فلامینگو مشاهده شده است.

خانه های ناامن پرندگان
معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همینطور با اشاره به اینکه حضور پرندگان مهاجر در خوزستان بستگی به شرایط منابع آبی دارد، اظهار داشت: شرایط خشکسالی و گرد وغبار روی جمعیت پرندگانی که به این استان مهاجرت می کنند موثر است.
وی خشکسالی را بزرگ ترین تهدید پرندگان مهاجر دانست و افزود: خشکسالی، تبعاتی همچون بی آبی و خشک شدن منابع آبی، گرد و غبار و آتشسوزی در زیستگاه ها را به دنبال دارد.
به گفته وی، فصل جوجه آوری پرندگان بومی (پرندگان تابستان گذر) همزمان با این آتشسوزی هاست و با عنایت به این که جوجه ها توان حرکت را ندارند در این آتشسوزی ها بسیار صدمه می بینند.
مولا، تخریب زیستگاه را تهدیدی دیگر برای پرندگان مهاجر بیان کرد و اضافه کرد: همه عواملی که سبب می شود امنیت زیستگاه ها از بین برود همچون فعالیتهای عمرانی و صنعتی مثل اکتشاف نفت، راه سازی و تصرف زمین ها برای کشاورزی، سبب تخریب زیستگاه می شود که الان در تالاب های هورالعظیم، شادگان، بامدژ و میانگران خوزستان با آن روبه رو هستیم.
وی افزود: به صورت نمونه اکتشاف نفت در یک زیستگاه، آنرا تبدیل به یک محل ناامن می کند و سبب می شود هزاران گونه پرنده حمایت شده یا در معرض انقراض آنرا ترک کنند.
مولا، ضمن اشاره به شکار بعنوان یکی دیگر از تهدیدات پرندگان مهاجر در خوزستان، اظهار داشت: نمی توانیم منکر شکار شویم و این مسئله قابل بخشایش نیست اما تا وقتی که فقر و نیاز باشد، این صدمه هم وجود دارد؛ البته به نظر می آید تخریب زیستگاه اثراتی بیشتر از شکار بر کاهش جمعیت پرندگان دارد.
وی افزود: با عنایت به کاهش تنوع و تراکم پرندگان مهاجر در سالهای اخیر، ۲ سال است که مجوز شکار پرنده در خوزستان صادر نمی گردد.

حقابه تالاب ها در اولویت نیست
این مقام مسئول همینطور تأمین حقابه تالاب ها و رودخانه ها را یکی از موارد ضروری دانست و خواهان تأمین حقابه تالاب ها شد.
وی اظهار داشت: متاسفانه الان حقابه تالاب ها در اولویت نیست و تأمین آب بخش کشاورزی بر تأمین آب تالاب ها در اولویت قرار گرفته است. درست است که معیشت بخشی از مردم وابسته به کشاورزی است اما باید به این مسئله هم توجه کرد که از بین رفتن تالاب ها و زیستگاه ها هم به همان نسبت معضلات اجتماعی به دنبال دارد.
مولا اضافه کرد: تأمین حقابه محیط زیست، کنترل فعالیتهای توسعه ای و آموزش، می تواند در محافظت از زیستگاه ها و پرندگان مهاجر موثر باشد.
وی افزود: امروزه در دنیا روی پرندگان شامل تنوع گونه ای، تنوع زیستگاهی و شناسایی گونه های جدید، مطالعات زیادی انجام می شود، و ارتقای آگاهی عمومی (چه برای مردم و چه مسوولان) نسبت به جایگاه تالاب ها و پرندگان بسیار حایز اهمیت است و در این خصوص آموزش نقش ویژه ای دارد.


منبع:

1401/02/24
22:04:18
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آب , آتش , آلودگی , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک