آلودگی همچنان عامل ۹ میلیون مرگ زودرس در جهان است

آلودگی همچنان عامل ۹ میلیون مرگ زودرس در جهان است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی چهار سال از انتشار اولین گزارش در مورد نقش انواع آلودگی ها در مرگ و میر انسان ها می گذرد اما هنوز وضعیت تغییر نکرده و همچنان عامل ۹ میلیون مرگ زودرس در جهان است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا از خبرگزاری فرانسه، نشریه علمی لانست امروز /چهارشنبه/ با انتشار نتیجه تحقیق کمیسیون آلودگی و سلامت خود اعلام نموده است که وضعیت از سال ۲۰۱۹ میلادی که تعداد مرگ ومیر ناشی از آلودگی ۹ میلیون مورد اعلام شد، بهبود نیافته و دلیل اصلی آن کیفیت پایین هوا و آلاینده های شیمیایی بخصوص سرب است. بدین سان همچنان یک مورد از هر ۶ مرگ رخ داده در سرتاسر دنیا با آلودگی ارتباط دارد.
آلودگی و زباله های ساخته شده دست بشر در هوا، آب و زمین بندرت به شکل مستقیم عامل مرگ انسان می شوند اما با ایجاد بیماری های جدی قلبی و عروقی، سرطان، مشکلات تنفسی و یا مشکلات جدی گوارشی چون اسهال شدید، نقشی غیرمستقیم در مرگ ومیر ایفا می کنند.
ریچارد فولر نویسنده اصلی تحقیق لانست و یکی از اعضای کمیسیون آلودگی و سلامت معتقد است: تاثیرات آلودگی بر سلامت بشر همچنان زیاد و قابل توجه است و کشورهایی با درآمد کم و متوسط متحمل تبعات آن می شوند. ۹۲ درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی و بخش بزرگی از زیان اقتصادی ناشی از آن به این کشورها تحمیل می شود.
وی ابراز تاسف می کند که با وجود افزایش مستندات در ارتباط با نگرانی عمومی در مورد آلودگی و تأثیر آن بر سلامت، توجه و بودجه اختصاص یافته به این امر از سال ۲۰۱۵ افزایش اندکی داشته است.
بر پایه این گزارش، هرچند که مرگ ومیر زودرس در رابطه با آلودگی ناشی از فقر شدید در جهان کاسته شده اما تعداد مرگ های ناشی از آلودگی هوا و آلودگی های شیمیایی افزایش پیدا کرده است.
فولر همینطور اظهار داشت: تأثیر آلودگی بر سلامت بشر همچنان بیشتر از تأثیر جنگ، تروریسم، مالاریا، ایدز، سل، مواد مخدر و الکل است و تعداد مرگ های ناشی از آلودگی با آمار قربانیان دخانیات رقابت می کند.
در سال ۲۰۱۹، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد مرگ زودرس در اثر آلودگی هوا، یک میلیون و ۴۰۰ هزار مرگ در نتیجه آلودگی آب و ۹۰۰ هزار مورد در اثر آلودگی سرب به ثبت رسید.
فولر در اینباره به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: حقیقت این است که آلودگی سربی عموما در کشورهای فقیر رو به وخامت گذاشته و افزایش مرگ ومیرهای ناشی از آن وحشتناک است. این در شرایطی است که قرار گرفتن در معرض این ماده سمی هم می تواند به تاخیر در رشد شناختی کودکان بیانجامد.
در حالی که تعداد موارد فوت ناشی از آلودگی های خانگی (مربوط به احتراق سوخت یا مشکلات آب یا بهداشت) بخصوص در آفریقا کاسته شده است، اشکال «جدید» آلودگی نسبت به بیست سال پیش افزایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۰۰ موارد مرگ زودرس در رابطه با آلودگی هوای محیط به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مورد رسید و این رقم تا سال ۲۰۱۹، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مورد برآورد شد. ریزگردها و ازن موجود در هوا، وجود سرب و مواد سرطان زا در فضای کار، آلودگی شیمیایی در محیط در آسیا افزایش پیدا کرده است.
فولر در انتها به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: اگر نتوانیم به روشی پاک و سبز توسعه پیدا نماییم، کاری که انجام می دهیم به شکل وحشتناکی خطرآفرین است.

1401/02/28
13:41:27
5.0 / 5
195
تگهای خبر: آب , آلودگی , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک