۱۲۸ گونه جانوری در کشور در خطر انقراض است

۱۲۸ گونه جانوری در کشور در خطر انقراض است خرید و فروش حیوان خانگی: معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ۱۲۸ گونه جانوری و مهره دار در کشور در معرض خطر انقراض قرار دارد که بعضی از آنها وضعیت خوبی ندارند و بیشتر به گروه دوزیستان برمی گردد.


به گزارش خبرنگار محیط زیست ایرنا، حسن اکبری روز یکشنبه در همایش روز جهانی تنوع زیستی ( اول خرداد ) اضافه کرد: ایران از لحاظ دارا بودن تنوع زیستی حداقل در خاورمیانه رتبه اول را دارد، ۲۰۰ گونه پستاندار، ۵۰۰ گونه پرنده و ۱۶۰ گونه دوزیست در کشور بعضی از این ظرفیت است.
وی عنوان کرد: تعداد پرندگان ما حدودا معادل پرندگان در قاره اروپا است که بیشتر از یک چهارم آن بومی کشور است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۳۰۹ منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست با مساحت ۱۹ میلیون هکتار در کشور وجود دارد که در کنار آن با مناطق شکار ممنوع ۳۰ میلیون هکتار می شود. همینطور ۲۸۰ هزار هکتار عرصه داریم که توسط بخش خصوصی حفاظت می شود و باآنکه در محافظت از محیط زیست تاثیرگذاری دارد اما با وجود تمام تلاش هایی که حداقل در دهه ۹۰ صورت گرفته موفق به افزایش عرصه ها نشده است.
وی عنوان کرد: مبحث محافظت از محیط زیست در کشور ما دولتی است و این روش در هیچ جای دنیا جواب نداده و نمی دهد؛ ازاین رو باید چارچوب محافظت از سمت و سوی دولتی بودن خارج و به مردم واگذار شود.
اکبری اظهار داشت: از ۱۲۸ گونه جانوری برای ۱۹ گونه برنامه عمل حفاظت تهیه کردیم که متاسفانه پیشرفت در اجرای آنها کمتر از ۱۰ درصد بوده و مشکل اصلی به کمبود اعتبارات برمی گردد.
وی عنوان کرد: متنوع ترین مرجع علمی نمونه های کشور در سازمان حفاظت محیط زیست است که ۱۰ هزار نمونه نمایشگاهی داریم، ۷ نمونه آن رکورد است که موزه تاریخ طبیعی نگهداری می شوند.
اکبری اضافه کرد: ۹۴ هزار نمونه جانوری، گیاهی و سنگ و کانی در موزه تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: حالا حدود ۲۱۵ هزار راس قوچ و میش، کل و بز، آهو، جبیر و گورخر در کشور وجود دارد که هر ساله مورد پایش قرار می گیرند که نتایج نشان داده است نسبت به دهه چهل حدود ۱۰ درصد کاهش داشته است.
وی عنوان کرد: در ۶۰ تا ۷۰ سال قبل بخش زیادی از این گونه ها را از دست دادیم که بیشترشان گوشتخواران هستند وقتی تا این حد کاهش داریم یعنی این که حیات گوشتخواران هم گرفتار خطر شده است چون این گونه ها طعمه گوشتخواران هستند.
ادامه دارد...منبع:

1401/03/01
11:54:05
5.0 / 5
215
تگهای خبر: انقراض , پرندگان , حفاظت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک