دامپزشك معتمد سازمان حفاظت محیط زیست:

انجام فرآیند زایمان یوز ایرانی با نظر کارشناسان خارجی

انجام فرآیند زایمان یوز ایرانی با نظر کارشناسان خارجی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هیچ فردی در کشور تجربه زایمان یوزپلنگ آسیایی ندارد و تمام مراحل زایمان و سزارین با هماهنگی کارشناسان خارجی انجام شد.


به گزارش خبرنگار محیط زیست ایرنا، بهرنگ اکرامی در نشست بررسی تکثیر یوزپلنگ آسیایی درباره سزارین «ایران» یوزپلنگ در اسارت اضافه کرد: کدام متخصص گفته که نباید سزارین صورت می گرفت؟ اگر از یک مرجع علمی باشد قابل پذیرش است اما اینطور نیست چون در آن فرآیند احتمال تلف شدن مادر و توله ها زیاد بود.
وی اظهارداشت: هیچ کدام از آنهایی که در این حوزه اظهار نظر کردند متخصص و جراح حیات وحش نبودند چون هیچ فردی در کشور تجربه زایمان یوزپلنگ را ندارد.
اکرامی افزود: با چند نفر در مراکز تکثیر مشورت کردیم که علائم زایمان گربه سانان چگونه است و اطلاعات فنی خوبی تهیه کردیم و زمانی که زایمان شروع شد از استاندارد هم فراتر رفتیم.
دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: یوزپلنگ مادر از هشت بامداد وارد مرحله دوم زایمان شد؛ این مرحله ای است که دیگر روند زایمان دست مادر نیست بلکه رحم خودش با انقباض و انبساط توله را به سمت کانال هدایت می کند و در این مرحله، توله باید در مدت نیم تا یک ساعت از کانال خارج و متولد شود وگرنه تلف می شود.
وی افزود: در این مرحله باید ترشحات رحمی و آب ناشی از پاره شدن کیسه مشاهده شود که در این مرحله دیده نشد همینطور یکی از توله ها در کانال چرخیده بود و اگر تا ۲ ساعت دیگر زایمان صورت نمی گرفت، توله ها می مردند ازاین رو جراحی انجام شد.
اکرامی درباره این که محل جراحی آن عفونت کرده است اظهارداشت: جراحی سزارین یک جراحی تهاجمی است ازاین رو فردی می تواند در این حوزه نظر دهد که در جراحی حضور داشته باشد ازاین رو می توانند نظر خویش را بگویند اما نمی توانند بگویند جراحی بد بوده است. جفت پس از جراحی خودش از رحم خارج شد و این یعنی زایمان و جراحی موفقیت آمیز بوده است.
وی اظهارداشت: پس از جراحی آنتی بیوتیک لازم تجویز شد؛ برخی آنتی بیوتیک ها با یکبار تزریق تا سه روز اثر دارد و پس از آن هم آنتی بیوتیک خوراکی شروع شد و چون حیوان حدودا دستی است به بوی آنتی بیوتیک هم حساسیت نشان نداد. اگر جراحی بد باشد در مدت ۷۲ ساعت بدحالی خودش را نشان داده است اما یوزپلنگ پس از ۴۸ ساعت نخستین وعده غذایی خویش را گرفت و الان هم وارد فضای پنج هکتاری شده است.
دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هفته آینده کارشناس خارجی به کشور می آید تا رحم «ایران» سونوگرافی شود و وضعیت رحم برای حاملگی بعدی مشخص می شود.
اکرامی درباره لمس کردن توله ها اظهار داشت: توله ها را زمان زایمان بدون دستکش لمس نکردم عکسی که منتشر گردید در ارتباط با ۴۸ ساعت پس از عملیات معرفی به مادر بود، در صورتی که یک دست استریل بسیار بهتر از یک دستکش آلوده است.
وی اظهارداشت: شیر آغوز حیوان بلافاصله پس از زایمان گرفته و به توله ها داده شد، بر خلاف تصور که گفته می شود آغوز تا مدت ها جذب می شود، فقط ۶ ساعت اول بهترین زمان جذب است که آن زمان هم به توله ها داده شد.
اکرامی اضافه کرد: در معرفی توله ها مادر علاقه ای به بچه ها نشان نداد. هوا هم رو به سردی بود و پس از پنج ساعت با مسئولیت خودم توله ها را آوردند، مادر هوشیار بود اما باز توله ها را نپذیرفت. توله ها احتیاج به شیر داشتند ازاین رو باردیگر دستی شیر دادیم، در واقع چون مادر توله ها را نپذیرفت ریسک شیردهی دستی را پذیرفتیم.
وی درباره دوشیدن شیر از مادر اظهار داشت: درست است که «ایران» دستی بزرگ شد اما میتوان حداقل در فاصله دو متری برای غذا دادن حیوان نزدیک شد ازاین رو امکان دوشیدن شیر او وجود نداشت.
اکرامی تصریح کرد: همین که موفق به جفت گیری یوز آسیایی در اسارت آن هم با یک یوز نر از طبیعت شدیم دستاورد بزرگی است که به نظر می آید دیگر به لقاح مصنوعی نیازی نباشد.
دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست درباره این که توله ها بوی انسان گرفتند و برای همین مادر آنها را نپذیرفت اظهار داشت: ایران اصلا به بوی انسان حساس نیست چون غذایی که می خورد اول انسان به آن دست می زند بنا بر این اگر توله ها بدون دستکش هم لمس می شدند مشکلی پیش نمی آمد.
منبع:

1401/03/02
15:08:27
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آب , پزشك , حفاظت , حیات وحش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک