میزگرد ایرنا منطقه فسیلی بخشی از ظرفیت مراغه برای ایجاد ژئوپارک

میزگرد ایرنا منطقه فسیلی بخشی از ظرفیت مراغه برای ایجاد ژئوپارک به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی ایرنا- برگزاری پانزدهمین همایش انجمن باستان شناسی ایران در مراغه فرصتی جهت بررسی راهکارهای توسعه این شهرستان با محوریت منطقه فسیلی فراهم نمود و میزگردی هم در این حوزه با حضور صاحب نظران در دفتر ایرنا برگزار و مشخص شد که منطقه فسیلی تنها بخشی از ظرفیت طبیعی این شهرستان برای ایجاد ژئوپارک است.


دریافت 128 MB به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا منطقه مراغه به واسطه کوه سهند از دیرباز مورد توجه محققان زمین شناسی بوده چنانکه از منطقه فسیلی موجود در دامنه های آن بعنوان بهشت دیرینه شناسان جهان یاد می شود اما این ظرفیت بی بدیل تابحال تأثیر چندانی در روند توسعه این کهن شهر نداشته است.
نکته قابل توجه این که بیشتر از ۱۸۰ سال پژوهش دیرینه شناسان خارجی روی فسیل های این منطقه هم ثمری برای مراغه نداشته و مداخله سازمان محیط زیست طی دو دهه گذشته در پژوهش های باستان شناسی این منطقه سبب شده تا ارزش فسیل های آن در افکار عمومی مشخص و فعالیتهای گسترده برای بهره برداری بهینه از این ظرفیت آغاز شود.
تحت تأثیر همین مطالعات پایه ای، موزه صحرایی در دره «گرگ» مراغه راه افتاد و هزار و ۲۶ هکتار از اراضی اطراف رودخانه مردق از روستای مردق تا روستای آغاجری بعنوان اثر طبیعی ملی فسیلی ارائه شد.
همچنین مطالعات چینه شناسی، پالئومغناطیس شناسی و سن سنجی مطلق شروع شد و عملیات عمرانی مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور، موزه فسیل و موزه صحرایی در مراغه کلید خورد که دستاوردهای بی بدیل نظام اسلامی در بهشت دیرینه شناسان جهان به حساب می آید.
دولت سیزدهم و نگاهی که مدیران اجرایی به روند توسعه مراغه با محوریت منطقه فسیلی دارند را میتوان نقطه عطفی در این حوزه به شمار آورد تا جایی که شورای ملی راهبری منطقه فسیلی مراغه هم بعد از یک وقفه حدود هفت ساله احیا شده که نویدبخش روزهای خوش برای توسعه این شهرستان به حساب می آید.
همین نگاه دانش بنیان سبب شده تا به تازگی کارگروه ایجاد ژئوپارک مراغه با تاکید بر ظرفیت منطقه فسیلی مراغه هم با دستور نماینده عالی دولت در شهرستان تشکیل گردد و معاون استاندار آذربایبجان شرقی و فرماندار مراغه، راهبری این کارگروه را در در اختیار بگیرد.
ایجاد ژئوپارک مراغه بعنوان یکی از مولفه توسعه مراغه با تاکید بر ظرفیت منطقه فسیلی هم از مهم ترین موشعات مطرح در میزگرد ایرنا به شمار می رود؛ میزگردی که با حضور «عباس قادری، رئیس انجمن باستان شناسی ایران»، «محمد مدادی، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست»، «علیرضا امری کاظمی، ارزیاب بین المللی شبکه ژئوپارک های جهانی یونسکو(از طریق ارتباط تصویری)»، «مجید میرزایی عطاآبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان»، «داود غنی پور، معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی» «مسلم یزدانیان، کارشناس زمین شناسی»، «غلامرضا زارع، رئیس اداره محیط زیست مراغه» و البته «داود اسدیان، نماینده عالی دولت در مراغه» برگزار شد.
علاوه بر راهکارهای عملی برای ایجاد و ثبت ژئوپارک مراغه در عرصه ملی و بین المللی، موضوعات دیگری چون تکمیل مرکز باستان شناسی کشور، راه اندازی موزه فاخر فسیلی، تداوم پژوهشها تا زمان تکمیل مرکز تحقیقات و محافظت از اثر ملی، طبیعی و فسیلی هم مطرح و کارشناسان حاضر در میزگرد راهکارهایی برای آنها مطرح نمودند.


1401/03/06
21:45:10
5.0 / 5
166
تگهای خبر: آب , ثبت , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک