كاهش 25 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته، استفاده از فاینانس برای نجات دریاچه

كاهش 25 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته، استفاده از فاینانس برای نجات دریاچه خرید و فروش حیوان خانگی: تهران- ایرنا- معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هم اكنون سطح تراز آب دریاچه ارومیه 1270. 31 (كیلومتر) است كه نسبت به زمان مشابه سال قبل 25 سانتیمتر كاهش دارد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مسعود باقرزاده كریمی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تالاب ها (دوم فوریه برابر با 13 بهمن) اضافه كرد: همینطور میزان میانگین تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به میانگین بلندمدت چهار متر و 36 سانتیمتر كاهش نشان داده است.
وی اظهار نمود: وسعت دریاچه ارومیه اكنون 1771. 35 كیلومتر مربع است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 299 كیلومتر و نسبت به دراز مدت 2755 كیلومتر كاهش داشته است.
وی اظهار داشت: دریاچه ارومیه در مدت 220 سال قبل به این روز نشسته است، زمانی وقتی سازمان محیط زیست گزارش متر به متر كاهش تراز آب دریاچه را می داد، هیچ توجهی به آن نمی شد اما اكنون جای شادمانی است كه نسبت به سانت به سانت كاهش آن در جامعه حساسیت بوجود آمده است.
وی تصریح كرد: حال می خواهیم روندی را كه در خلال مدت 50 تا 60 سال اتفاق افتاده است، به حالت عادی برگردانیم كه برای رسیدن به آن باید در چند جبهه مثلا در بخش كشاورزی، صنعت، توسعه و آب كار كرد.
باقرزاده كریمی اظهار داشت: برای این منظور تابحال با 30 تا 40 كشور برای بررسی وضعیت و یافتن راه حل همكاری كردیم، هدف سازمان محیط زیست این است كه از منابع آبی موجود در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای نجات آن استفاده نماید و آبی از خارج از حوضه وارد نشود.
وی درباره میزان موفقیت ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: در این زمینه چهار عدم قطعیت وجود دارد، یكی این كه دستگاه های اجرایی برنامه ریزی های خویش را تغییر دهند، دوم اعتبارات است كه به صورت متوسط در سه سال قبل حدود 30 درصد اعتبارات به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، سوم مشاركت جوامع محلی و بهره برداران و چهارم شریط آب و هوایی است.
وی تصریح كرد: اینكه فقط 30 درصد از منابع مالی به اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، به دلیل مشكلات مالی دولت می باشد، از این رو مقرر است دولت برای ادامه اجرای این طرح ها از فاینانس خارجی استفاده نماید.
باقرزاده كریمی اظهار داشت: مقرر است از این فاینانس برای پیش بردن برنامه ها و نقشه راه در جهت تغییر الگوی كشت، ساماندهی چاه ها و كاهش مصرف آب استفاده گردد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به نگاه وزارت جهاد كشاورزی در این زمینه اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزی هنوز به آن اعتقاد راسخ و اجبار آور نرسیده كه باید رویكرد خویش را به صورت جدی تغییر دهد؛ البته یك سری كارها را انجام داده است، اما در نهایت به جای این كه برای محیط زیست مفید باشد، به افزایش سطح زیر كشت منجر گردیده است.
وی تصریح كرد: تا زمانی كه جهاد كشاورزی به صورت جدی مبحث تغییر كشت و مدیریت منابع آبی را با عنایت به حجم آب موجود جدی نگیرد و درصدد اصلاح آن بر نیاید، همچنان دچار مشكلات محیط زیستی خواهیم بود.
معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش به همكاری ایران و افغانستان روی حوضه های آبریز مشترك اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان محیط زیست سال های زیادی است كه برای تقسیم عادلانه آب در حال چانه زنی با افغانستان است و مبحث دیپلماسی آب كه مطرح شده نتیجه همین پیگیری های سازمان است.
وی اضافه كرد: رییس جمهوری به صراحت بر این مورد تصریح كرد و افغانستان هم پذیرفت، بر این اساس كارگروهی مشترك در چهار محور میان دو كشور بوجود آمد كه یكی از بخش های آن مربوط به محیط زیست است. همینطور عراق هم پذیرفته است كه كارگاه مشترك دو جانبه دراین زمینه داشته باشیم.
وی درباره مهمانان حاضر در مراسم روز جهانی تالاب ها در رامسر اظهار داشت: در زمینه تالاب ها با كشورهای ژاپن، استرالیا، اتریش و هلند همكاری داریم از این رو از انها برای حضور در این مراسم دعوت كرده ایم، همینطور چون در ساحل دریای خزر برگزار می گردد درخواست حضور نمایندگانی از كشورهای حاشیه خزر را هم داده ایم، همینطور مقرر است نمایندگانی از عراق و اففانستان هم حضور داشته باشند.
علمی 9014**
خبرنگار: كیمیا عبدالله پور* انتشار: محتشمی پور


1396/11/08
13:20:44
5.0 / 5
4811
تگهای خبر: آب , حفاظت , دریا , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک