در گفت وگو با خرید و فروش حیوان خانگی تشریح شد

علایم خطر کرونا در موج جدید

علایم خطر کرونا در موج جدید به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی رئیس اورژانس بیمارستان سینا تهران با اشاره به اینکه افزایش در فوتی ها، قاعدتا به علت افزایش تعداد مراجعین است و متاسفانه تابحال آنطور که دیده ایم، اغلب مراجعین هم افراد مسن یا کسانی هستند که بیماری زمینه ای دارند، در عین حال درباره علامت درمانی کرونا در خانه و علایم خطر این بیماری توضیح داد.دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در بیمارستان های کشور، اظهار داشت: همانطور که پیشبینی می شد، باتوجه به این که سطح ایمنی مردم پس از آخرین دز واکسنی که تزریق کردند، کاهش یافته، میزان رجوع شامل سرپایی و بستری با یک شیب ملایم در حال افزایش می باشد. البته در بعضی استان ها شیب تندتر و در بعضی استان ها شیب ملایم تر است. میزان تندی و ملایمی شیب افزایش بیماری، به میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی از جانب مردم، تزریق دز یادآور واکسن و کم یا زیاد بودن تجمعات در هر استان و... بستگی دارد.

وی اضافه کرد: بعنوان مثال در تهران که یک شهر محل رجوع از سراسر کشور است، طبیعتا این موج تندتر است و در استان هایی که مسافر کمتری دارند، شیب ملایم تر و کندتر است. البته آنچه که مشاهده می شود، این است که شیب به صورت مفهوم داری در حال افزایش می باشد.
علائم عمده کرونا در موج جدید
کرمانپور اظهار داشت: علایم عمده افراد در مراجعات سرپایی، علایم معمول سرماخوردگی است؛ یعنی فرد با یک بدن درد، تب مختصر و آبریزش بینی، گلودرد، کاهش حس بویایی یا چشایی و سرفه کمی با خلط، گاهی با علایم گوارشی و گاهی هم بدون علایم گوارشی و... رجوع می کنند. البته باید توجه کرد که این علایم لزوما در همه افراد به صورت یکسان وجود ندارد. افرادی هستند که با کمترین علایم شامل آبریزش بینی و تب مختصر رجوع می کنند و برخی هم تمام علایم را با شدت زیادی دارند که منجر به بستری شان می شود. حدودا میتوان اظهار داشت که ۷۰ درصد افراد اصلا احتیاج به بستری ندارند و با یک داروی معمول سرماخوردگی، شربت و مایعات بیماری شان در خانه قابل کنترل است و نیازی به بستری شدن و حتی رفتن به پزشک ندارند. ازاین رو افراد اگر این علایم را دیدند، خودشان را به مدت هفت تا هشت روز در خانه قرنطینه کنند، از دیگران خودشان را جدا کنند تا دیگران مبتلا نشوند و درمان های خانگی را شروع کنند.
مرحله خانگی کرونا و علامت درمانی
وی درباره درمان های خانگی که میتوان با دیدن علایم مبتلا شدن به کرونا انجام داد، اظهار داشت: اصطلاحا در پزشکی می گوییم که علامت درمانی کنند. یعنی اگر تب دارند، با بدن شویه، خوردن مایعات فراروان و دارویی که می تواند تب را پایین آورد، مانند ناپروکسن، ژلوفن، استامینوفن و... تب شان را کنترل کنند. کنترل تب یک کلید طلایی درمان در دوران کروناست. کسانیکه تب شان را کنترل نمی کنند، به شدت وارد مراحل بعدی بیماری می شوند. ازاین رو مهمترین اقدام کنترل تب است. در عین حال خوردن مایعات فراوان خیلی مهم است. هرچه بیشتر از مایعات مصرف نماییم، بهتر است. دومین علامت درمانی سرفه است. در پزشکی جلوی سرفه را نمی گیریم. چونکه سبب می شود که اگر خلط داریم، بیرون آید. با خوردن مایعات، خلط ها رقیق می شوند و راحتتر خارج می شوند و فضای ریه درگیر نمی گردد. ازاین رو اگر سرفه در حد معمول است، اجازه دهید صورت گیرد تا ریه ها تخلیه شود، اما اگر سرفه اذیت کننده می شود، باید حتما درمان علامتی سرفه را هم که شامل مایعات فراوان و مصرف شربت هایی مانند اکسپکتورانت است، شروع کنند.

کرمانپور افزود: سومین اقدام علامت درمانی است که جلوی عوارض سرماخوردگی مانند آبریزش بینی را بگیرید. شربتی مانند دیفن هیدرامین و دم کرده آویشن و... موثر است. بدن درد هم با استامینوفن بهبود می یابد. این ها علامت درمانی در منزل به حساب می آید. پس از این مرحله ای است که باید داروهای دیگری مصرف کنند و باید به پزشک رجوع کنند. بعنوان مثال اگر خلط افراد در زمان سرفه رنگی شود و همراه با تب باشد، دیگر با علامت درمانی معمول کنترل نمی گردد و باید برای دریافت آنتی بیوتیک مناسب به پزشک رجوع کنند. در این موارد خودسرانه دارو نخورند. یکی از اشکالات عمده ما در دوران کرونا این بود که داروهای مختلف را با هم مخلوط کرده و این ها اثر یکدیگر را کاهش داده و اجازه نمی دهند درمان به خوبی صورت گیرد. ازاین رو اگر بیماری با درمان های خانگی کنترل نشد، به پزشک رجوع کنند تا داروهای دیگری برایشان تجویز شود.
اگر علامت دار شدیم، چه زمانی به بیمارستان رجوع کنیم؟
وی افزود: متاسفانه سویه جدیدی که آمده، قدرت سرایتش نسبت به سویه های قبلی چند برابر است. ازاین رو بعید می دانم که اگر در خانه یک نفر مبتلا شد، سایرین مبتلا نشوند. البته خوشبختانه تا این لحظه ثابت نشده که شدت بیماری زایی این سویه جدید هم زیاد است. بیشتر به نظر می رسد که شدت بیماری زایی سویه جدید مانند اُمیکرون قبلی است و شدت زیادی پیدا نکرده است و کاملا قابل کنترل است، البته اگر مردم بی جهت به مراکز درمانی و بیمارستان ها رجوع نکنند.

کرمانپور اظهار داشت: بعنوان یک پزشک می گویم که فقط زمانی نیاز است به بیمارستان و مراکز درمانی رجوع کنند که علایم خطر را ببینند. علایم خطر شامل چند مورد است؛ یکی این که تبی داشته باشند که با دارو کنترل نشود. بعنوان مثال ۳۸.۵ درجه تب دارند و هر چه دارو می خورند، نه تنها کاهش نمی یابد، بلکه امکان دارد افزایش هم پیدا کند. با دیدن این علامت حتما در درجه اول به پزشک رجوع کنند تا دارو برایشان تجویز شود. از دیگر علایم خطر سرفه های پیش رونده و افزایش بی حالی و بی رمقی به صورت روز افزون است. همینطور اگر در خانه دستگاه کنترل اکسیژن خون دارند، علیرغم این که دارند دارو می خورند و استراحت می کنند، اکسیژن خون شان درحال کاهش باشد. البته اگر اکسیژن خون کاسته می شود و باردیگر افزایش می یابد، جای نگرانی ندارد.

وی تصریح کرد: موج جدید اُمیکرون را بیشتر از این که کادر درمان بخواهد کنترل کند، خود مردم می توانند آنرا کنترل کنند. در نهایت هم اگر مبتلا شدند و علایم خطر را مشاهده نمودند، می توانند به پزشکان و همکاران ما در مطب ها رجوع کنند که در آنجا درمان دارویی را آغاز می کنند. در مرحله سوم اگر علایم خطر را دیدند، به جهت اینکه دیر نشود به مراکز درمانی رجوع کنند. اگر شرایط شان شرایط خاصی شد و داشتند بدتر می شدند، به بیمارستان ها و مراکز درمانی رجوع کنند تا کادر درمان مانند همیشه در خدمت مردم باشد و این موج کرونا را هم با پایین ترین میزان صدمات و مرگ ومیر پشت سر بگذاریم.
علت افزایش فوتی ها سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای بیشترین مبتلایان در موج جدید
کرمانپور ضمن اشاره به افزایش فوت شدگان کرونا، اظهار داشت: این افزایش در فوتی ها، قاعدتا به علت افزایش تعداد مراجعین است و متاسفانه اغلب مراجعین هم افراد مسن هستند یا کسانی هستند که بیماری زمینه ای دارند و من حقیقتا هنوز جوان ندیدم که گرفتار مرگ ومیر شود. انسان طبیعتا با افزایش سن مقاومتش در مقابل بیماری ها کمتر می شود و افراد مسن در خطرند. باید توجه کرد که در این موج یک اخطار واقعی برای افراد مسن، افرادی که در مراکز نگهداری تجمعی هستند و افرادی که بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و... دارند، است. این افراد در معرض خطر بیشتر هستند و باید مراقبت کنند. به علت وسعت انتشار بیماری، این افراد به سرعت مبتلا می شوند و بیشتر هم همین افراد هستند که کارشان به بستری و بستری در بخش های ویژه کشیده یا خدایی نکرده به مرگ ومیر می رسد.

وی با اشاره به اینکه مردم پس از دو سال میتوان گفت یک فوق دیپلم آموزش و مبارزه با کرونا دارند، اظهار داشت: راه مبارزه با کرونا همان چهار عمل اصلی است؛ از ماسک زدن خجالت نکشید، تعارف نکنید و یکدیگر را به علت ماسک زدن به سخره نگیرید. در دوره ای که با موج مواجه می شویم، ماسک بزنید و تعارف نکنید. دوم این که دست هایتان را بخصوص اگر مشکوک به بیماری بودید، بشویید. سوم این که در تجمعات شامل تاکسی، اتوبوس و...، ضمن زدن ماسک تا می توانیم زمان حضور در تجمعات را به حداقل برسانیم. با این کار حجمی از ویروس را نمی گیرید، بلکه تک گیری است. اگر فردی از یک نفر ویروس را بگیرد، ثابت شده که میزان بیماری کمتر و بهتر از زمانی است که در یک تجمع انواع ویروس را بگیرد. نکته دیگر هم رعایت تهویه هوا و فاصله فیزیکی است. در فضاهای مختلف درب و پنجره ها باز باشد تا تهویه هوا صورت گیرد.

منبع:

1401/04/22
07:56:16
5.0 / 5
134
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک