خرید و فروش حیوان خانگی پیگیری كرد:

سیل اخیر به کدام بناهای تاریخی و گردشگری آسیب زد؟

سیل اخیر به کدام بناهای تاریخی و گردشگری آسیب زد؟ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی بارش باران های شدید از هفته گذشته تابحال ۱۸ استان را درگیر سیل کرده است. این سیل تابستانی علاوه بر خسارت جانی و مالی، برخی از بناهای تاریخی و گردشگری را تخریب کرده؛ یک درصد از بافت شهر جهانی یزد خراب شده و رستوران های زیادی در مازندران و جاده چالوس را آب برداشته یا بُرده است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، یزد، سیستان و بلوچستان، تهران، فارس، کرمان، هرمزگان، قم، سمنان، مازندران، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، گلستان، اصفهان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و مرکزی، همچون استان هایی هستند که از اواخر هفته گذشته تا کنون درگیر سیل شده اند. با این وجود وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وجود آن که در چند ماه گذشته همواره حضورهایی در مناطق گردشگری یا میراثی داشته، تابحال در هیچ کدام از این استان ها حاضر نشده و نمایندگان ویژه خویش را به سه استان یزد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان که وضعیت وخیم تری داشتند، اعزام کرده است.
عزت الله ضرغامی البته در حساب کاربری خود در توییتر از تخریب ۷۳۵ بنای تاریخی و ۲۵۰۰ میلیارد تومان خسارت در چارچوب گزارشی که به هیأت دولت عرضه کرده، اطلاع داده است. این ارزیابی خسارت که از جانب وزیر میراث فرهنگی به دولت ارائه شده در حالی ست که پایش و بررسی میزان مشخص آن در استانهای سیل زده به صورت کامل انجام نشده است و همچنان ادامه دارد.
از بین سه استانی که وزیر نمایندگان خویش را به آنجا اعزام کرده، بیشترین تمرکز هم بر یزد بوده است؛ شهری که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و خرابی های سیل در جایگاه آن تأثیر خواهد داشت. از وضعیت دیگر استان ها اما گزارش کامل و دقیقی در دست نیست. ایسنا تلاش کرد در تماس با استانهای درگیر با سیل، برای اطلاع رسانی درباره صدمه های وارد شده به بناهای تاریخی، گردشگری و صنایع دستی آنها به جزئیات بیشتری برسد.

از دست رفتن ۱% بافت تاریخی یزد
یزد بعنوان یکی از اولین شهرهای خشتی دنیا که به ثبت جهانی رسیده، یک درصد از بافت تاریخی خویش را در سیل تابستانی از دست داده است. براساس اعلام پایگاه میراث جهانی این شهر، حدود ۲۰۰ خانه در بافت تاریخی آن تخریب شده است و طبق گزارش طاهره قیومی ـ نماینده ویژه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ بیشتر از ۱۳۲۵میلیارد تومان فقط به بافت و بناهای تاریخی شهر یزد خسارت وارد شده است.
همینطور سیل به مخزن امن موزه یزد نفوذ کرده و ساختمان تاریخی «رزاقیان» (بازمانده دوره پهلوی) که اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تفت در آن واقع بود، تخریب کرده است. در عین حال، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان پیش از اعلام این گزارش ها گفته بود که تابحال در بافت تاریخی یزد، هیچ گونه تخریب و خسارت جدی به بناها نداشتیم.
در حالیکه نگرانی های زیادی درباره بافت تاریخی یزد وجود دارد، معاون پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد به ایسنا اعلام نمود که آثار شاخص یزد همچون مسجد جامع، مجموعه میدان امیرچخماق، مدرسه ها و بقعه های تاریخی صدمه ای ندیده اند و سالم هستند، اما وضعیت نگران کننده یزد پای قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را هم به یزد کشاند. علی دارابی یکشنبه نهم مرداد در مسافرت به این استان از مناطق مختلف صدمه دیده از سیل در شهر بازدید کرد و به بررسی خسارات واردشده به مناطق تاریخی پرداخت.
قائم مقام و معاون میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که اولین دفعه است بعد از وقوع حادثه ای از اثری تاریخی، بازدید و رصد میدانی انجام می دهد، اظهار داشت که «مجموعه بافت تاریخی یزد ۲۳ هزار پلاک ثبتی داریم، از این تعداد پلاک ثبتی ۲۰۰ بنا تخریب جدی و ۴۰۰ بنا تخریب جزئی داشتند، یعنی چیزی کمتر از یک درصد بناها در سیل اخیر گرفتار صدمه جدی شده است.»۱۴ بنای تاریخی سیستان و بلوچستان را سیل برد
سیستان و بلوچستان از دیگر استان هایی است که در سیل اخیر خسارت های زیادی متحمل شد. براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان، خسارت «باران های مونسون» به بناهای تاریخی استان تا کنون، ۳۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ارزیابی شده است.
بر مبنای پایش های انجام شده در این استان بیشتر بناهای تاریخی شهرستان راسک، همچون قلعه پیشین، قلعه فیروزآباد، قلعه برنجی، قلعه بریسک، قلعه اخطار و مسجد پسامگ، ناودانی های مقابر شیشه ریز جالق گرفتار صدمه شدند. همینطور موزه چابهار، قلعه سرباز، قلعه سیب در شهرستان سیب و سوران و ساختمان قدیمی بهداشت محیط ایرانشهر و مقبره سورو در شهرستان گلشن خسارت دیده و بخشی از سقف موزه سراوان و هم بخشی از سقف اتاق ساختمان بهداشت محیط این شهرستان تخریب شده است.مامور ویژه به هرمزگان نرسیده؟
هرمزگان از دیگر استان هایی است که در اخبار، عکس و فیلمهای انتشار یافته در ظاهر وضعیت وخیمی در سیل اخیر داشته است، به همین خاطر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نماینده ویژه خویش را جهت بررسی و پایش میزان خسارت سیل به این استان اعزام کرد، با این وجود مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان در گفتگو با ایسنا از حضور این مامور ویژه ابراز بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: سیل اخیر تابحال خسارتی به بناهای تاریخی، واحدهای گردشگری و صنایع دستی وارد نکرده است و خبر تخریب «ترنه کوخرد» در شهرستان بستک هم کذب است.

بافت تاریخی کرمان صدمه دیده یا خیر؟
اما اوضاع بناهای تاریخی کرمان آن چنان که مجتبی شفیعی ـ معاون میراث فرهنگی این استان گفته چندان وخیم و قابل گزارش نبوده است. او اظهار کرده که پایش و بازدید آثار تاریخی ثبت شده در لیست آثار ملی در تمام شهرهای استان کرمان انجام شده و گزارش تکمیلی درباره آثار و ابنیه تاریخی موجود در روستاهایی که مسیر دسترسی به آنها مسدود شده است، در ایام آتی اعلام می شود، اما در کل بارندگی ها تا هشتم مرداد ماه به آثار تاریخی شهرستان های کرمان خسارت جدی وارد نکرده و باعث تخریب آنها نشده است.
این در شرایطی است که ارگ تاریخی «انار» در استان کرمان به دنبال بارش های شدید اخیر صدمه دیده است. محمدرضا نسب عبداللهی ـ دانشجوی کارشناسی ارشد دیرینه شناسی ـ درباره وضعیت این بنا به ایسنا گفته که بارندگی ها سبب شده در بعضی از باروهای این ارگ حفره هایی ایجاد شود که می تواند پایداری باروها را گرفتار خطر کند.
این کارشناس همینطور از کشف یک حمام قاجاری به دنبال بارش های شدید اخیر در شهر انار کرمان اطلاع داد. این حمام تاریخی که سالهای پیش بر اثر سیل مدفون شده بود، این دفعه بر اثر سیل و آبگرفتگی پدیدار شد.

خسارت ۳۵ میلیاردی به بناهای تاریخی چهار محال و بختیاری
سیل در استان چهارمحال و بختیاری هم ۳۵ میلیارد تومان خسارت به ابنیه تاریخی، واحدهای گردشگری و صنایع دستی وارد کرده است. علیرضا جیلان ـ مدیرکل اداره میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان ـ با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون پایش ها بررسی ها در این استان ادامه دارد و در پایش های انجام شده تعدادی پل، حمام، قلعه، مسجد و امازاده قدیمی و تاریخی در شهرستان های بارده (بن)، شهرکرد، خان میرزا، اردل، شلمزار و... صدمه دیده اند. همینطور تابحال گزارشی از خسارت کانون های گردشگری نداشته ایم.

امامزاده داوود غرق در آب و گل
اما در تهران، آنچه تا کنون گزارش شده فقط درباره امامزاده داوود بوده که بخش هایی از آن علاوه بر سیل، در عملیات نجات بخشی تخریب شد. با این وجود هنوز هیچ گزارشی از میزان خسارت وارد شده به این بنای تاریخی اعلام نشده و پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران ـ اعلام میزان خسارت سیل به این امامزاده را به بعد از آخر آوربرداری و لایروبی موکول کرده است.
سیل در دو شهرستان دماوند و فیروزکوه خسارت هایی به همراه داشت، گفته شده برخی واحدهای گردشگری در این دو منطقه صدمه دیده اند، اما تهران هنوز گزارشی از وضعیت این دو منطقه گردشگری نداده است.اختلال در البرز و طالقان
فریدون محمدی ـ مدیرکل اداره میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرزـ درباره اوضاع بناهای تاریخی و گردشگری این استان در سیل اخیر، به ایسنا اظهار داشت: سیل در استان البرز در شهرستان طالقان صدمه ویژه بوجود آورده است، اما آثار تاریخی در این شهرستان و البرز صدمه ندیده اند. یکی از سرویسهای بهداشتی در محور چالوس و مجموعه سرویس بهداشتی در روستای سنج در منطقه کردان خسارت دیده اند. همینطور در محورهای مواصلاتی و جاده ها اختلال بوجود آورده است.

رستوران های زیادی در مازندران خراب شدند
اما در مازندران، پایش خسارت سیل هنوز ادامه دارد؛ مهدی ایزدی ـ سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران ـ به ایسنا اظهار داشت که ما همچنان درحال آماده باش هستیم و بارش ها ادامه دارد و هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت ها نداریم.
وی در عین حال، گزارشی از خسارت دو سه مجموعه گردشگری در جاده چالوس ارائه کرد و اضافه کرد: رستوران های زیادی صدمه دیده اند. در ییلاقات کجور، بلده و محور هراز از صدمه دیدگی برخی محوطه ها که ثبت ملی نشده اند، گزارش هایی داشتیم. البته این محوطه ها بعنوان اثر تاریخی شناخته می شوند.
سعید طالبی پور ـ مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کهگیلویه ـ با بیان اینکه تابحال ابنیه تاریخی این استان در سیل اخیر خسارت ندیده اند اظهار داشت: خسارت های جزیی همچون گرفتگی آب در بعضی کانون های گردشگری داشتیم.

در استانهای دیگر چه خبر است؟
مدیران اداره های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانهای بوشهر، قم و گلستان در تماسهای ایسنا اعلام نمودند که تابحال در بررسی ها و پایش های انجام شده، گزارشی از خسارت به بافت تاریخی و گردشگری نداشته اند.
اصفهان از دیگر استان هایی است که به قول علیرضا ایزدی ـ مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ـ گزارشی از صدمه سیل به بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری اعلام نشده است.
استانهای گیلان و خراسان شمالی هم علیرغم این که در لیست مناطق سیل زده بوده اند، اما مدیران اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این دو استان اعلام نمودند که جز بارش باران، با خطر و صدمه سیل مواجه نشده اند.
مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین هم در تماس ایسنا از اعلام گزارش خسارت سیل به بناهای تاریخی و واحدهای گردشگری و صنایع دستی امتناع کرد و اظهار داشت: «با توجه به جمع بندی که باید داشته باشیم و ارسال آن به وزارت خانه، اطلاع رسانی انجام نمی دهم و دستورالعمل این است که در این رابطه گزارش ها به صورت متمرکز در وزارت خانه عرضه شود.»
همینطور گزارشی از وضعیت بافت تاریخی و گردشگری استانهای زنجان، خوزستان و فارس اعلام نشده است.1401/05/11
14:32:40
5.0 / 5
177
تگهای خبر: آب , اخبار , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک