مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان:

مرگ و میر ماهیان در بندر ماهشهر درحال بررسی است

مرگ و میر ماهیان در بندر ماهشهر درحال بررسی است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن اشاره به تلفات ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار ماهی اظهار داشت: علت مرگ دسته جمعی هزاران قطعه ماهی در بندر ماهشهر درحال بررسی است.


محمدجواد اشرفی روز شنبه در گفتگو با ایرنا عنوان کرد: روز جمعه از مرگ هزاران قطعه ماهی در دریاچه نمک بندر ماهشهر آگاه شدیم و نمونه برداری از ماهی ها و آب انجام شده که در حال بررسی است و نتایج آن هنوز مشخص نشده است.
وی با اشاره به اینکه تلفات شامل چند گونه ماهی و بچه ماهی همچون بنی و شانگ بوده است، اضافه کرد: برآورد دقیقی از میزان تلفات نشده اما به نظر می آید حدود ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار قطعه ماهی تلف شده باشد.
اشرفی افزود: این تلفات در حوضچه های مصنوعی استحصال نمک پتروشیمی بندر امام رخ داده که از خوریات ماهشهر آبگیری می شود، و با عنایت به این که این حوضچه ها ارتباطی با منابع آلاینده ندارد این مورد درحال بررسی است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژه آب عامل مرگ این ماهی ها شده است.
به گفته وی، اداره شیلات و دامپزشکی هم همزمان درحال بررسی این مورد هستند.
بر اساس این گزارش، ویدیوهایی از مرگ و میر گسترده ماهی در بندر ماهشهر از جانب کاربران و فعالان محیط زیست انتشار یافته است.
پیش از این هم مرگ و میر دسته جمعی ماهیان در بندر ماهشهر به علت ورود مواد آلاینده از پتروشیمی ها رخ داده است. در مهر ماه سال ۱۳۹۲ سرازیر شدن مواد شیمیایی «استایرن» و «جیوه» پتروشیمی بندر امام به «خورموسی» در سواحل شمال غرب خلیج فارس سبب تلف شدن بیشتر از ۲۰ هزار ماهی شده بود. همینطور در تیر ماه ۱۳۸۹ به دنبال مرگ و میز ماهیان در نزدیکی منطقه ویژه ماهشهر و در نواری به طول ۲ کیلومتر، نبوی معاون وقت سازمان حفاظت محیط زیست آنرا ناشی از ورود مواد آلاینده عنوان کرده بود. به نقل از ایشان، وقتی مرگ و میر دسته جمعی اتفاق می افتد باید پذیرفت که آلاینده ای کشنده وارد آب شده است. چونکه نرسیدن اکسیژن کافی به آب است سبب می شود ماهیان به صورت تدریجی تلف شوند و دسته جمعی نمی میرند.
بندر ماهشهر در جنوب خوزستان که محل استقرار نزدیک به ۳۰ واحد پتروشیمی است، همیشه با چالش آلودگی های محیط زیستی روبرو بوده است.


منبع:

1401/05/17
21:05:48
5.0 / 5
29
تگهای خبر: آب , آلودگی , پزشك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک