افتتاح اولین کلینیک تخصصی حیات وحش مازندران

افتتاح اولین کلینیک تخصصی حیات وحش مازندران به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، اولین کلینیک و مرکز درمان و تیمار حیات وحش مازندران با امکان انجام عمده اقدامات تخصصی در ارتباط با درمان در پناهگاه حیات وحش سمسکنده افتتاح شد.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایرنا، پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری به کلینیک و مرکز درمان حیات وحش مجهز شد و یکی از ۲ مرکز حیات وحش پیشبینی شده برای مازندران بامداد امروز سه شنبه -۸ شهریور- با حضور سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به بهره برداری رسید.
به گفته مسؤلان حفاظت محیط زیست مازندران این کلینیک با عنایت به تجهیزات در نظر گرفته شده، یکی از مجهزترین مراکز درمان حیات وحش کشور شمرده می شود که با عنایت به تنوع گونه ای حیات وحش مازندران ساخت و بهره برداری از آن از نیازهای اصلی حوزه حیات وحش این استان محسوب می شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در مراسم بهره برداری از این مرکز عنوان کرد: پس از اتفاقی که چند روز بعد از پذیرش مسئولیت من در این اداره کل در قائمشهر برای پلنگ رخ داد، با عنایت به کمبودهای موجود یک روز بعد از آن ماجرا به صورت حضوری از سازمان حفاظت محیط زیست برای استقرار ۲ کلینیک در مازندران در خواست شد که خوشبختانه رئیس سازمان با این درخواست موافقت نمود.
به گفته عطاءالله کاویان، از طرفی هم باتوجه به افزایش تعارض بین انسان و حیوان در جغرافیای مازندران این لزوم احساس شد که کلینیک های تخصصی حیات وحش در استان ایجاد شود و کلینیک تخصصی درمان و تیمار حیات وحش سمسکنده هم با همین هدف بوجود آمد.

افزایش میزان تعارضات حیات وحش در مازندران و وجود ۲ مرکز تکثیر در اسارت گوزن زرد و گوزن قرمز در پناهگاه های دشت ناز و سمسکنده ساری، بروز وقایع جانوری بخصوص برای گونه های شاخص را به دنبال دارد. بنابراین برای درمان، تیمار و بازپروری گونه های صدمه دیده راه اندازی ۲ کلینیک در مرکز و غرب استان پیشبینی شد که یک مرکز حالا به بهره برداری رسید و مرکز دیگر در چالوس هم بزودی راه اندازی خواهد شد.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت: برای تجهیز این مراکز تخصصی حیات وحش در شرق و غرب استان اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیاردریال هزینه شد. کلینیک سمسکنده به صورت کامل آماده بهره برداری است و تجهیزات کلینیک چالوس هم خریداری شد و تا حدود یک ماه آینده با تکمیل مجموعه آزمایشگاهی به مرحله بهره برداری می رسد.
وی اشاره کرد: طبق بررسی های انجام شده، این مرکز اولین کلینیک تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست کشور هستند. البته در بخش خصوصی هم کلینیک های حیوانات را داریم که معمولاً برای عرضه خدمات به حیات وحش محدودیت های خاص خودشان را دارند.
سبقت تعارض انسان و حیات وحش از صید و شکار
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران هم در این مراسم با اعلان اینکه مازندران بزرگترین و بیشترین تنوع حیات وحش کشور را دارد، اظهار داشت: ۵۵۰ گونه جانوری در مازندران وجود دارد که ۳۰ گونه از این تعداد در معرض تهدید و خطر انقراض هستند. ضمن اینکه ۲ مرکز تکثیر در اسارت گوزن زرد در دشت ناز و گوزن قرمز در سمسکنده فعال است. استانی با این ظرفیت و اهمیت در ارتباط با حیات وحش نیاز داشت که چنین مرکزی داشته باشد.
کوروس ربیعی اظهار نمود: برای منطقه و محیط زیست استان ضروری بود تا در کنار حلقه اول حفاظت یعنی محیطبانان، کلینیک تخصصی هم برای محافظت از حیات وحش داشته باشیم که خوشبختانه با تلاش مدیرکل ظرف یک ماه این مرکز آماده شد. فضای کافی هم را در اختیار داشتیم که بعد از تأمین اعتبارات لازم مناسب سازی و تجهیز شد. کلینیک غرب استان هم با عنایت به طول مسیر یکی از الزامات حوزه حیات وحش مازندران است که بزودی راه اندازی می شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی شکار و صید را مهم ترین مشکل حیات وحش می دانستیم. اما حالا شاهد می باشیم که تعارضات جامعه انسان و حیات وحش شامل تصادف و تله گذاری یا حضور حیوانات وحشی در مناطق مسکونی شهری و روستایی به علل مختلف در بعضی گونه ها از صید و شکار سبقت گرفته است. بخصوص در گونه های جانوری پلنگ و خرس تعارضات بالایی وجود دارد.
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اشاره کرد: ما وظیفه داریم علاوه بر درمان و تیمار گونه های مختلف حیات وحش، حتی اگر گونه ای قابل درمان نباشد و مرگش قطعی باشد شرایط را برای مرگ خاموش و بدون درد آن گونه فراهم نماییم. همه این اقدامات در ۲ مرکز تخصصی درمان و تیمار حیات وحش مازندران قابل انجام است. البته امیدواریم روزی بتوانیم دامپزشک مقیم هم داشته باشیم و این مرکز به صورت کامل کار یک کلینیک را برای حیات وحش انجام دهد.
مجموعه کامل خدمات تخصصی به حیات وحش
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در گفتگو با خبرنگار ایرنا در رابطه با کلینیک راه اندازی شده سمسکنده اظهار داشت: این مرکز اولین کلینیک تخصصی حیات وحش مازندران است و در میان استان ها هم با عنایت به اینکه خیلی از مراکز موجود درمان حیات وحش یکی از کامل ترین مراکز درمان و تیمار حیات وحش کشور شمرده می شود.
روح الله اسماعیلی اضافه کرد: کلینیک درمان و تیمار حیات وحش سمسکنده با حدود چهار میلیاردریال اعتبار افتتاح شد و از قابلیت انجام همه اقدامات در ارتباط با درمان، جراحی، تیمار، انجام آزمایش های مربوطه، کالبدشکافی و مطالعات بعد از مرگ گونه های جانوری برخوردار می باشد.

وی اضافه کرد: با راه اندازی این کلینیک و لزوم حضور دامپزشک متخصص حیات وحش در مرکز هم بوجود آمده که درخواست جذب نیروی متخصص به سازمان عرضه شد که امیدواریم با استقرار دامپزشک، بخشی از نیازهای ما در حوزه درمان حیات وحش و اقدامات فوری در رابطه با این حوزه برطرف شود.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اشاره کرد: یک مرکز درمان حیات وحش هم برای چالوس در نظر گرفته شد تا مسائل در ارتباط با درمان گونه های حیات وحش منطقه غرب مازندران را تحت پوشش قرار دهد.
محیط زیست و توسعه
فرماندار ساری هم در این مراسم با اشاره به اینکه محافظت از محیط زیست یک اصل مهم برای توسعه شمرده می شود، اظهار نمود: انسان توسعه یافته رابطه اش را با خودش، خدا، دیگران و طبیعت باید تنظیم کند. در این صورت انسان به سه اصل خوبی، خوشی و ارزشمندی دست می یابد. محیط زیست امروز هم در توسعه یافتگی انسان و هم در خوبی و خوشی و ارزشمندی انسان اثرگذار می باشد.
محمدعلی نوبخت اضافه کرد: عمیقا معتقدم محیط زیست و منابع طبیعی را باید حفظ و مدیریت کرد تا در جهت منافع ملی استفاده گردد. اگر از منابع ملی در جهت منافع ملی خوب استفاده نکنیم و در این عرصه مدیری نتواند مقررات را به خوبی مدیریت کند فساد رخ می دهد.

وی اشاره کرد: محیط زیست و منابع طبیعی متعلق به امروز نیست چونکه ما برای آینده و تاریخ امانتدار هستیم و باید به نسل های بعدی تحویل شود. بعدها تاریخ ما را قضاوت می کند که این منابع را چطور مدیریت کردیم تا به وارثان ما برسد. باید تلاش نماییم تا محیط زیست و منابع طبیعی را به بهترین شکل و با کمترین صدمه برای نسل های آتی حفظ نماییم.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا، ایجاد کلینیک های تخصصی حیات وحش یکی از درخواست های جدی دوستداران محیط زیست و حیات وحش مازندران طی سالهای اخیر بود که حالا با تأمین اعتبار محقق شده و یکی از نیازهای جدی مازندران در حوزه حیات وحش را تا حدودی برطرف کرده است.

1401/06/09
08:01:16
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی
دوستان خرید و فروش حیوان خانگی
خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک