مدیركل محیط زیست كرمانشاه:

قسمتی از شهرستان دالاهو منطقه حفاظت شده می شود

قسمتی از شهرستان دالاهو منطقه حفاظت شده می شود خرید و فروش حیوان خانگی: ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اعلام نمود که به زودی منطقه «زرده» در شهرستان دالاهو به عنوان منطقه حفاظت شده محیط زیستی ثبت و معرفی خواهد شد.


«احد جلیلیان» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: این تصمیم بعد از بازدید های کارشناسی از این منطقه و مشاهده گونه های متنوع و پر تراکم جانوی در منطقه گرفته شده است.
وی مردم دالاهو را بهترین همیاران محیط زیست خطاب کرد و اظهار داشت: مردم دالاهو خصوصاً روستای «زرده» از سالیان گذشته جزو بهترین حافظان محیط زیست بودند و بصورت خود جوش برای صیانت از گونه های جانوری اقدام می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمانشاه وسعت مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست در کرمانشاه را ۲۵۰ هزار هکتار عنوان نمود و اظهار داشت: بتازگی با اضافه شدن سه هزار و ۸۰۰ هکتار از ارتفاعات بمو در بخش ازگله شهرستان ثلاث باباجانی به عنوان منطقه شکار و تیر اندازی ممنوع، مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست به ۹.۷ درصد مساحت استان ارتقا پیدا کرده است.
جلیلیان با اشاره به این که باید مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست به ۱۰ درصد مساحت استان افزایش پیدا کند، اظهار داشت: حالا پنج منطقه حفاظت شده، سه پناهگاه حیاط وحش و ۲ اثر طبیعی ملی در استان کرمانشاه تحت حمایت سازمان محیط زیست است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه اصلاح دیگر مناطق حفاظت شده استان را یکی از برنامه های دولت عنوان نمود و اظهار داشت: در گذشته تعدادی از مناطق همچون برناج، بیستون و ظلم آباد باتوجه به وجود گونه های مختلف جانوی جزو مناطق حفاظت شده ثبت شده اند اما حالا این مناطق مثل گذشته از تنوع زیستی برخوردار نیستند.
جلیلیان توضیح داد: بدنبال آن هستیم تا تعدادی از مناطق را از فهرست مناطق حفاظت شده خارج نماییم تا مردم ساکن در روستاها باتوجه به افزایش جمعیتی بتوانند روند ساخت و سازهای خودرا انجام دهند و در قبال مناطق خارج شده از محدوده دیگر مناطق غنی از نظر تنوع زیستی را به مناطق تحت مدیریت اضافه نماییم.
ریزگردها با اهمیت ترین تهدید زیست محیطی کرمانشاه
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تهدیدات زیست محیطی در کرمانشاه پرداخت و اظهار داشت: به عقیده کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست امروز با اهمیت ترین تهدید برای محیط زیست کرمانشاه پدیده ریزگردها است که برای مقابله با آن نیازمند عزم بین المللی هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به این که بهار امسال کرمانشاه ۵۶ روز درگیر ریز گردها بود، اضافه کرد: سازمان محیط زیست با کمک وزارت امور خارجه درحال انجام مراودات بین المللی است تا بتواند عزم بین المللی را برای مقابله با ریزگردها بوجود آورد.
تنها فاضلاب در قره سو جریان دارد
جلیلیان ورود فاضلاب شهری به رودخانه قره سو را یکی دیگر از تهدیدات زیست محیطی کرمانشاه دانست و اظهار داشت: امروز قره سو که از وسط شهر کرمانشاه می گذرد یک تهدید جدی زیست محیطی شمرده می شود که سلامت انسان ها و مردم را تهدید می کند.
وی توضیح داد: حالا تنها یک سوم از فاضلاب شهر کرمانشاه تصفیه می شود مابقی بصورت مستقیم وارد این رودخانه می شود؛ حالا باتوجه به خشکسالی، رودخانه قره سو خشک است و تنها فاضلاب در آن جریان دارد.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آنرا عرصه های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
۱۰ منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان با مساحتی بیش از ۲۵۰ هزار هکتار وجود دارد و شامل ۵ منطقه حفاظت شده (بیستون، قلاچه، بوزین و مره خیل، امروله دالانی و بدر و پریشان همین طور ۳ پناهگاه حیات وحش (ورمنجه، زله زرد و قراویز ) و ۲ اثر طبیعی و ملی (قوری قلعه و پراو ) می باشدکه مساحت ۹/۷ درصد استان شامل می شود و سرانه جهانی ۱۰ درصد است.
بلوط ایرانی، بنه، زیتون، ارغوان، گلابی وحشی، کیکم، زالزالک، زبان گنجشک، آلوچه، ختمی، لاله واژگون از پوشش های گیاهی این منطقه حفاظت شده است. همین طور بز و پاژن، شوکا، قوچ و میش، پلنگ، سنجاب ایرانی، گربه وحشی، گرگ، روباه، تیهو، کبک، عقاب، گنجشک سانان و … از گونه های جانوری این منطقه است.

1401/06/11
09:53:10
5.0 / 5
31
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک