تغییر اقلیم رتبه اول در دلیلهای خشک شدن دریاچه ارومیه

تغییر اقلیم رتبه اول در دلیلهای خشک شدن دریاچه ارومیه به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از نظر ما در روند خشک شدن دریاچه ارومیه تغییر اقلیم در اولویت قرار دارد اما متاسفانه تغییر کاربری هم به عادت تبدیل گشته است.


به گزارش خبرنگار محیط زیست ایرنا، علی سلاجقه روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در پاسخ به ایرنا اضافه کرد: با عنایت به روند تغییر اقلیم که درحال رخ دادن است، باید خویش را با این شرایط سازگار نماییم و روند تغییر کاربری ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مدیریت شود.
معاون رئیس جمهور اظهارداشت: در این بخش وزارت جهاد کشاورزی باید با جدیت ورود کند تا کشت جایگزین صورت گیرد و از تولید محصولات آب بر جلوگیری شود.
وی افزود: با عنایت به اهمیت احیا و حفظ دریاچه ارومیه، نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری ارسال و شرایط دریاچه و ضرورت احیای آنرا در هفت بند تعیین کردیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکیدکرد: شرایط سازگاری با تغییر اقلیم می تواند تا حد زیادی مشکل را برطرف کند، در دولت قبلی و از زمان ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه اقدامات سخت افزاری زیادی با هزینه های هنگفتی صورت گرفته است که باید در این دولت تلاش نماییم تا به پایان برسد و این هزینه ها نتیجه بخش باشد.
از روزی که ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت، متاسفانه اراضی زیر کشت افزایش پیدا کرده است که این با رسالت ستاد تناقض دارد
سلاجقه با تکیه بر این که بر روی نجات دریاچه متمرکز شده ایم، اظهار داشت: هم اکنون آمادگی برای انتقال ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه وجود دارد اما هنوز تونل کانی سیب آماده نشده است تا آب منتقل شود؛ از طرفی تصفیه خانه های ارومیه و تبریز آماده شده تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه ارومیه شود.
وی اظهارداشت: از روزی که ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت، متاسفانه اراضی زیر کشت افزایش پیدا کرده است که این با رسالت ستاد تناقض دارد.
سلاجقه اضافه کرد: بحث بعدی ما با وزارت نیرو است تا حقابه دریاچه را بدهد اما مشکلی که در روند آزادسازی حقابه وجود دارد اینست که در روند جاری سازی حقابه، آب در راه منحرف می شود و به تالاب نمی رسد ازاین رو در تلاشیم تا راهکارهایی ارائه دهیم که حقابه مستقیم به تالاب برسد و در تلاشیم تا این روند برای تالاب های دیگر هم اجرا شود.
اجازه استحصال آب ژرف در سیستان بدون مجوز محیط زیستی نمی دهیم
سلاجقه در ادامه در رابطه با استحصال آب ژرف در سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در زمینه آب های ژرف مقرر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ما گزارش دهد اما هنوز گزارشی به ما نرسیده و مقرر است بر روی سه چاه ژرف که به صورت آزمایشی استحصال می شود، مطالعه کنند.
وی اضافه کرد: در مورد فعالیت چاه های آب ژرف در سیستان و بلوچستان، تا وقتی که مجوز زیست محیطی نداشته باشد، اجازه فعالیت نخواهیم داد.
هیچ پروژه ای بدون مجوز محیط زیستی اجرا نمی شود
سلاجقه اظهار داشت: در دولت تاکید گردیده است که کلنگ هیچ پروژه فاقد گزارش ارزیابی زیست محیطی به زمین زده نشود و این مسأله در هیات دولت هم مورد تاکید قرار گرفت.
معاون رئیس جمهور اظهارداشت: این که این روال در دولت های بعد هم تداوم داشته باشد و این که چه تضمینی دارد، برخی پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی در این دولت متوقف شده در دولت بعدی هم ادامه یابد یک بحث قانونی می باشد.
وی افزود: برای این منظور درحال بازبینی خیلی قوانین موجود هستیم که همچون آن بازبینی قانون محافظت از مناطق چهارگانه است؛ در واقع دنبال قانونمند کردن آن هستیم، مجلس هم به این مقوله توجه ویژه دارد.
با صنایع آلاینده شوخی نداریم
سلاجقه در رابطه با فعالیت کارخانه کانسار خزر اظهار داشت: مسأله آلودگی این کارخانه را با جدیت دنبال می نماییم در این حوزه با هیچ صنعت آلاینده ای شوخی نداریم.
وی تصریح کرد: صنایع مکلفند نسبت به رفع آلایندگی خود در زمان تعیین شده از جانب سازمان حفاظت محیط زیست اقدام نمایند در غیر اینصورت دستور توقف فعالیت آنها صادر می شود.
مقابل مفسده ها می ایستیم
معاون رئیس جمهور تاکیدکرد: در مقابل مفاسد چه داخل و خارج از سازمان محکم می ایستیم و تلاش می نماییم محیط زیست به مقوله درجه یک تبدیل گردد و بطور قطع این اتفاق بزودی رخ خواهد داد. در این حوزه از ظرفیت کمیسیون اصل ۹۰ هم کمک خواهیم گرفت.
سلاجقه اظهارداشت: متاسفانه در زمینه بودجه به سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان یک دستگاه حاکمیتی کوچک نگاه شده است، در این حوزه با سازمان برنامه و بودجه جلسات گوناگونی داشتیم و در بودجه ۱۴۰۲ تمام حقوق سازمان را در بحث بودجه دخالت می دهیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: خوشبختانه سال جاری بودجه سازمان با دید خوبی عرضه می شود و برنامه برای ۱۴۰۲ هم تا آخر شهریور ماه آماده و به دولت عرضه می شود.
تمام اعضای دولت در حفظ محیط زیست همکاری می کنند
سلاجقه اظهار داشت: این دولت با این که شعارهای محیط زیستی سر نداد، اما یکی از محیط زیستی ترین دولت هاست؛ در بحث آزادسازی سواحل دولت فقط حرف نزد و از خود آغاز کرد این در شرایطی است که دولت های قبلی فقط مبحث را مطرح می کردند و همینطور در بحث حواشی رودخانه کرج هم دولت محکم ایستاد.
وی عنوان کرد: اگر کاری در این دولت انجام شده که ضد محیط زیست باشد و ما جلوی آنرا نگرفته باشیم مصداقی بگویید حتما اجرا می نماییم استخوان لای زخم های زیادی وجود دارد جاهایی که محکم ایستادیم، تمام دولت همکاری کرده است؛ در بحث پتروشیمی بهبهان تمام دولت در کنار محیط زیست قرار گرفت.
سلاجقه اظهارداشت: در دولت میثاق بستیم که هیچ پروژه ای بدون مجوز زیست محیطی اجرا نشود و اگر هم کلنگ خورد بلافاصله متوقف خواهد شد اما گاهی برخی دستگاه ها یک سری مسائل مطرح می کنند که احتیاج به بررسی دارد بیشتر از ۴۰۰ پروژه که مجوز محیط زیستی نداشتن اجرای آنها متوقف گردید این خود نمونه یک رویکرد محیط زیستی در دولت می باشد و نشان داده است تا وقتی که مجوز دریافت نشود، اجازه فعالیت نخواهیم داد.
وی تصریح کرد: البته پیچیدگی معادله را خوب درک می نماییم و می دانیم که کشور به توسعه و اشتغال نیاز دارد اما تاکید می نماییم که هر توسعه باید پایدار باشد و در جهت آن محیط زیست حفظ شود.
رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: تا پیش از این هیچ پروژه ای قبل، حین و پس از اجرا پایش نمی شد اما حالا این مقوله در برنامه سازمان محیط زیست قرار گرفته و به صورت کامل هر پروژه ای پایش می شود تا مطمئن شویم که مجریان به تعهدات خود عمل می کنند.
تجهیز محیط بانان در دست اقدام است
سلاجقه اظهار داشت: محیط بانان در سخت ترین شرایط کارشان را انجام می دهند آنها در مناطقی حضور دارند که حتی نیروهای امنیتی حضور ندارند، آنها هم کار خودشان و هم کار امنیت مناطق را انجام می دهند.
وی تصریح کرد: بر این اساس مزایای محیط بانی به صورت کامل دیده شده است، هفته گذشته جلسه مناقصه تجهیزات انفرادی محیط بانان تشکیل شد و هفته آینده این امر محقق می شود، بحث پایش مناطق با استقرار فناوری های روز دنیا هم مطرح است که بر این اساس استفاده از پهپاد برای پایش مناطق و بحث زمین خواری در دستور کار قرار دارد که با این اقدام بار زیادی از دوش محیط بانان برداشته خواهد شد.
سلاجقه اظهار داشت: ۱۲۰۰ موتورسیکلت که به استان ها داده شد همه به سیستم GPS مجهز هستند، همینطور در زمینه مباحثی مانند جیره محیط بانان و لباس آنها اقدامات خوبی صورت گرفته است.
سلاجقه اضافه کرد: در بحث قانون هم کمبودهایی داشتیم که فعلاً درحال بازبینی قانون بیمه ای محیط بانان هستیم؛ تا در بحث قضایی و شهید تلقی شدن محیط بانی حین مأموریت نقصها برطرف شود، چندی قبل در این حوزه با علوم اول رئیس جمهور نشست داشتیم که خیلی خوب پیش رفت.
برای دریافت حقابه هامون از ظرفیت های بین المللی استفاده می نماییم
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: از آنجائیکه در افغانستان دولت متمرکزی مستقر نیست ازاین رو نمی توان آن دولت را بازخواست کرد اما با عنایت به اهمیت مبحث مسأله حقابه تالاب هامون را از راه وزارت خارجه دنبال می نماییم.
سلاجقه تاکیدکرد: اما زمانی که دولت مقابل خلف وعده می کند حتما از ظرفیت های بین المللی استفاده خواهیم کرد.
اجازه نمی دهیم فضای مجازی سازمان را مدیریت کند
سلاجقه در رابطه با حواشی مراسم تودیع و معارفه یکی از مدیران استانی سازمان اظهار داشت: از لحاظ مدیریتی نه داخل و نه خارج سازمان مشکلی نداریم و هیچگاه اجازه نمی دهیم که فضای مجازی سازمان حفاظت محیط زیست را مدیریت کند، در مدت ۱۱ ماه که در سازمان هستم در مراسم تودیع و معارفه هیچ مدیری مشکلی به وجود نیامد اما چندی قبل این مراسم برای یکی از مدیران آن حاشیه ساز شد.
وی تصریح کرد: اعتقاد دارم نیروهای داخل سازمان باید ارتقاء یابند چون آنها پیکره اصلی سازمان هستند اما در این مراسم مشکل پیش آمد، در واقع مدیر قبلی به فردی که قرار بود جایگزینش شود، پیامک تهدیدآمیز فرستاد که دور از شأن است، حتما منافعی به خطر می افتاده که فضا به این سمت کشیده می شود اما ما کار خودمان را می نماییم.
قوه قضاییه در ماجرای محیط بانی نجفی پاسخگو باشد
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در فاز اول برای مخاطبان برومند نجفی حکم اعدام صادر شده بود اما با عرضه مستندات به دادگاه این حکم شکست و شبه عمد خوانده شد، سازمان برای دریافت رضایت از خانوع مقتول تلاش زیادی کرد و جلسات زیادی با خانواده مقتول برگزار شد و به نتایج خوبی نزدیک بودیم اما متاسفانه این اتفاق ناگوار رخ داد و محیط بان نجفی در مقابل دادگاه توسط پدر مقتول کشته شد.
سوال اینست وقتی تیم حفاظت حضور دارد، چگونه این اتفاق افتاد؛ دستگاه قضایی، حفاظت همه باید پاسخگو باشند، از قصور در این مسأله نمی گذریم. مبحث را با وزیر کشور مطرح کردیم و تاکید شد که قوه قضاییه، نیروی انتظامی همه باید به تکلیف خود به نحو مطلوب عمل کنندوی اظهارداشت: سوال اینست وقتی تیم حفاظت حضور دارد، چگونه این اتفاق افتاد؛ دستگاه قضایی، حفاظت همه باید پاسخگو باشند، از قصور در این مسأله نمی گذریم. مبحث را با وزیر کشور مطرح کردیم و تاکید شد که قوه قضاییه، نیروی انتظامی همه باید به تکلیف خود به نحو مطلوب عمل کنند.
وی در رابطه با این که هنوز قاتل محیط بان نجفی دستگیر نشده است، اظهار داشت: برای من هم جای سوال است که چطور هنوز دستگیر نشد ه است.
وظایف دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک مشخص شده است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در جهت اجرای این قانون هوای پاک با وزیر کشور جلسات زیادی داشتیم که در نهایت موفق به دریافت ۶۲ حکم به مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومان شدیم و بر مبنای آن دستگاههای متولی مشخص و وظایف آنها هم تعیین شده است.
وی اظهارداشت: بر این اساس وظیفه هر دستگاه، زمان اجرا، روش کار و محل تأمین اعتبار به صورت کامل دیده شده و دستگاه قضایی وارد کار شده است.
وی ضمن اشاره به این که سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: با استفاده از این سامانه کار پایش اجرای این احکام را انجام می دهیم.
سلاجقه در رابطه با مبحث گرد و غبار هم اظهار داشت: در این حوزه هم داخل و هم خارج از کشور اقدامات خوبی انجام شده است که در بخش خارجی منجر به برگزاری نشست وزیران منطقه ای شد که با حضور ۱۱ کشور در ایران برگزار شد؛ در حاشیه آن ۵ تفاهمنامه امضا کردیم و بر مبنای آن مهرماه کارشناسان ایرانی به عراق و سوریه می روند تا اقدام اجرایی مقابله با گرد و غبار آغاز شود.
استفاده از ظرفیت دانش بنیان های محیط زیستی
سلاجقه اظهار داشت: سال دانش بنیان است و ازاین رو در تلاش جهت استفاده از ظرفیت دانش بنیان های محیط زیستی هستیم که در این راه جلسات گوناگونی با سمن های فعال در این بخش برگزار کردیم تا از ایده های آنها در جهت حفظ محیط زیست استفاده نماییم.
وی اظهارداشت: با ۲۳۰ شرکت دانش بنیان محیط زیستی همکاری داریم و مقرر است مهرماه بیستمین نمایشگاه محیط زیست با حضور فعال دانش بنیان ها برگزار شود؛ همینطور اعلام کردیم با هر شرکت دانش بنیانی که مهر استاندار داشته باشد همکاری می نماییم.
مدیریت پسماند با محوریت سه استان شمالی کشور
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در زمینه پسماندهای عادی که شهرداری ها مکلفند مدیریت کنند اما پسماندهای دیگری هم هستند که باید دستگاه ها در کنار هم آنرا مدیریت کنند.
وی تاکیدکرد: مدیریت پسماند جزو اولویت های دولت سیزدهم است، ستاد مدیریت پسماند سال ۸۶ در سازمان محیط زیست تشکیل شد که تابحال ۳۱ جلسه داشته است این در شرایطی است که ۱۴ جلسه آن در مدت ۱۱ ماه گذشته برگزار گردید.
سلاجقه اظهارداشت: برای پسماند سراوان اقدامات خوبی انجام شد در آن منطقه سالها انباشت زباله داشتیم که ارتفاع آن به ۹۰ متر رسید که مقرر است منطقه مدیریت و ایزوله شود تا دیگر نشت شیرابه نداشته باشیم. البته برای شمال کشور بحث زباله سوز هم مطرح است.
وی اظهار داشت: برای پسماندهای صنعتی هم بحث تبدیل آن به سوخت مطرح و مقرر است در کارخانه سیمان تهران اجرا شود البته درحال رایزنی هستیم تا در بقیه کارخانه سیمان های کشور هم اجرا شود.
اربعین محیط زیستی برگزار شود
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مراسم اربعین مورد احترام همگان و یک مراسم بین المللی است اما متاسفانه بسیار دیده می شود که در راه زائرین حجم زیاد زباله وجود دارد که این خوشایند نیست؛ بر این اساس ستادی در سازمان شکل گرفته تا این مراسم محیط زیستی برگزار گردد.
وی اظهارداشت: این مسأله نیازمند آموزش زائرین است که صورت خواهد گرفت، همینطور شهرداری ها مکلفند تا پسماندها را از مسیر جمع آوری کنند.
خسارت میانکاله دریافت می شود
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: اگر در روند اجرای بخشی از پتروشیمی میانکاله خسارتی به محیط زیست وارد شده باشد، حتما برآورد و دریافت می شود.منبع:

1401/06/12
18:10:30
5.0 / 5
47
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , اقلیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک