رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

صیانت از محیط زیست بدون حضور مردم دست نیافتنی است

صیانت از محیط زیست بدون حضور مردم دست نیافتنی است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مردم و سمن های محیط زیستی در حفظ و صیانت از محیط زیست کشور، اظهار داشت: صیانت از محیط زیست بدون حضور مردم دست نیافتنی است.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در گردهمایی تشکل های مردم نهاد و فعالان محیط زیستی که بامداد امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به سفارش رئیس جمهوری در خصوص استفاده از ظرفیت های تشکل های محیط زیستی، نخبگان و دانشگاهیان، گفت: حتما در مباحث سیاست گذاری سازمان از نقطه نظرات سمن های محیط زیستی استفاده می نماییم.
وی اضافه کرد: این دولت ۲ میثاق محیط زیستی دارد که یکی تاکید رئیس جمهوری در خصوص این که توسعه، فرع بر محیط زیست بودن است و دیگر این که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ نخواهد خورد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: مدیران محیط زیست استانها مکلفند هر ۲ ماه یکبار با سمن ها جلسه داشته باشند و در مورد پروژه هایی که در دست دارند، سمن های محیط زیستی را نیز در جریان بگذارند.
سلاجقه همین طور خواهان برگزاری نشست خود با سمن ها بصورت فصلی شد و اشاره کرد: در فواصل برگزاری این جلسه ها می بایست مباحث مطرح شده در هر نشست، ارزیابی شود.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به شعار سال سازمان حفاظت محیط زیست که مبتنی بر شعار سال مقام معظم رهبری طراحی شده است، اشاره کرد: شعار محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه بیان کننده اعتقاد ما به ضرورت حضور مردم در عرصه حفاظت و صیانت از محیط زیست است چونکه بدون حضور مردم، این هدف دست یافتنی نخواهد بود.
وی، راه اندازی ۳۲ خانه محیط زیست در استانهای مختلف را دارای ظرفیت های فوق العاده ای دانست و اظهار داشت: حتما بخش های مختلف سازمان حفاظت محیط زیست از طرح های پژوهشی شما استقبال می کنند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شروع به کار مرکز آموزش محیطبانی پس از چندسال، اشاره کرد: اینک قانون محیطبانان در مجلس شورای اسلامی درحال بررسی است که با تصویب آن، جایگاه محیطبانان ارتقاء می یابد.
سلاجقه گفت: هم اکنون محیط زیست ما در بسیاری از مسایل در آستانه ها قرار گرفته و همه ما مکلفیم که این محیط زیست را حفظ نماییم.
وی با اشاره به تاکید رئیس جمهوری بر ارتقای جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست و برخورد قاطع این سازمان با تخلفات محیط زیستی، اشاره کرد: رئیس جمهوری همیشه بر رفع گره های ذهنی مردم و نیز تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمامی که به استخوان لای زخم محیط زیست کشور تبدیل گشته اند، تاکید دارد.
معاون رئیس جمهوری با اعلان اینکه حالا مردم در موضوعات زیست محیطی از مسئولان جلوترند، مباحثی چون کمبود آب، فرونشست دشت ها، ریزگردها، پوشش گیاهی و جانوری و پسماند را همچون دغدغه های محیط زیستی مردم برشمرد.

عزم دولت سیزدهم بر تکمیل پروژه های طرح احیای دریاچه ارومیه
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: در بحث احیای دریاچه ارومیه یک طرح کلان تعریف شد و سرمایه های بزرگی از کشور در آن صرف شد اما هنوز همه پروژه های آن به بهره برداری نرسیده است.
وی با تأکید بر عزم دولت بر تکمیل پروژه های طرح احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: الان تونل کانی سیب مشکل فنی دارد که باید اصلاح گردد و تا این اتفاق نیفتد، امکان انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه وجود ندارد.
سلاجقه با اعلان اینکه در دولت سیزدهم، حقابه محیط زیست بعد از آب آشامیدنی در اولویت دوم اختصاص آب قرار دارد، اشاره کرد: از وزارت نیرو خواسته ایم که حقابه تالاب ها را سر تالاب به ما تحویل دهد.

ضرورت بازنگری در مرزبندی مناطق چهارگانه محیط زیست

معاون رئیس جمهور متذکر شد: بااینکه ما بدنبال حفظ، ارتقاء و توسعه مناطق ۴ گانه محیط زیست و نیز حیات وحش این مناطق هستیم اما در برخی از قسمت ها، مرزبندی مناطق حفاظت شده، معیشت مردم را با محدودیت مواجه کرده است که می بایست روی مرز این مناطق بازنگری هایی صورت بگیرد.
وی همین طور بر برخورد جدی سازمان حفاظت محیط زیست با زمین خواری و دست اندازی به بیت المال اصرار کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طراحی نقشه مکان یابی آب شیرین کن ها از طرف این سازمان و ارسال آن به سازمان های مختلف اظهار داشت: تا اختتام شهریور، نقشه های ارزشگذاری اقتصادی منابع محیط زیستی ۶ استان کشور آماده خواهد شد.

استفاده از ظرفیت های صندوق ملی محیط زیست برای همه موضوعات محیط زیستی

سلاجقه با اعلان اینکه اکنون صندوق ملی محیط زیست در عرصه کارهای محیط زیستی همه استانهای کشور قرار گرفته است، اشاره کرد: صندوق ملی محیط زیست مرتب با استانداران و صنایع مختلف کشور درحال تعامل است.
وی اشاره کرد: این صندوق دامنه فعالیت خودرا از صنایع آلاینده به ارائه خدمات آموزشی و مشارکتی و مباحث مربوط به مناطق ۴ گانه و حیات وحش گسترش داده است و از ظرفیت های آن برای همه موضوعات محیط زیستی استفاده می شود.
معاون رئیس جمهوری تعامل سمن های محیط زیستی با صندوق ملی محیط زیست را سازنده خواند و اضافه کرد: هم اکنون صندوق ملی محیط زیست با یک تیم جوان و آینده نگر که در مسایل اقتصادی و نحوه ارتباط گیری بسیار توانمند هستند، اداره می شود که مشغول تعریف پروژه برای مطالبی هستند که کشور واقعا در آنها مشکل دارد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، ایجاد زیرساخت های قوی و بنیادی برای این سازمان را از وظایف معاونت آموزش و مشارکت های مردمی دانست و اشاره کرد: اگر این پایه ها و پی سنگ ها به خوبی ایجاد شود، بخش های دیگر سازمان می توانند محکم و استوار بایستند.
سلاجقه، محیط زیست را یکی از نقاط اتحادآفرین در کشور توصیف کرد و اظهار داشت: پروژه تکثیر یوز آسیایی در اسارت یک دستاورد بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران بود.
منبع:

1401/06/14
23:28:16
5.0 / 5
28
تگهای خبر: آب , آموزش , پوشش گیاهی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک