در حاشیه جلسه هیأت دولت؛

سلاجقه: ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب برای احیای دریاچه ارومیه رها شده است

سلاجقه: ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب برای احیای دریاچه ارومیه رها شده است به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره ی اقدامات دولت برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: دومین جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد و صد میلیون مترمکعب آب از تصفیه خانه های شهرهای تبریز و ارومیه رها شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، «علی سلاجقه» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایرنا اضافه کرد: مشکل آب هم که حل شود، حتما انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از سد کانی سیب صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی استان باید تکالیف خویش را در زمینه کشت های جایگزین و کشت های کم آب بَر و رهاسازی بموقع آب انجام دهد و وزارت نیرو هم باید حقآبه را بر سر تالاب تحویل دهد نه در راه.
معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در رابطه با اتصال آب ژرف به شهرهای استان سیستان و بلوچستان با وجود مخالفت محیط زیست با بهره برداری از این آب ها، اظهار داشت: قرار شده معاونت علمی ریاست جمهوری آزمایشات و مطالعاتی در رابطه با سه چاه ژرف انجام دهد و پس از نظر کمی و کیفی تصمیم گیری می شود که از این آب ها استفاده گردد یا نه.
وی با اظهار بی اطلاعی از بهره برداری یک چاه ژرف در سیستان توضیح داد: شاید بحث اضطرار باشد.
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهور بر حفظ اکوسیستم و احیای تالاب انزلی خاطرنشان کرد: یک قرارگاه جهادی تشکیل شده و مقرر است در یک بازه زمانی مشخص این امر پیگیری شود؛ همچون اینکه حریم تالاب مشخص شود که کاداستر انجام شده و هم مباحث حقوقی و ادعای برخی در مورد مالکیت هم درحال تعیین تکلیف است.
سلاجقه افزود: همینطور قرار شده کار تصفیه خانه های صومعه سرا، رشت و انزلی هرچه سریع تر صورت گیرد و این تصفیه خانه ها راه اندازی شوند تا هیچ گونه فاضلابی وارد انزلی نشود.
به گفته وی، مدیریت جامع حوزه آبخیز مشرف به تالاب هم درحال انجام و مقرر است موج شکنی که تالاب را با مشکل مواجه کرده، حذف شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا در مورد مبحث زباله در استانهای شمالی کشور، عنوان کرد: بعد از سفر رئیس جمهور به استانهای شمالی، دو مبحث اساسی در دستور کار سازمان و حتی در دستور کار شخص رئیس جمهور قرار گرفته است که یکی از آنها مبحث پسماند است که کارگروه ملی پسماند کشور هر هفته در سازمان حفاظت محیط زیست با معاونین وزرای مربوطه تشکیل می شود.
سلاجقه اضافه کرد: در مبحث سراوان هم خوشبختانه یک برنامه عملیاتی بسیار عالی طراحی شده و روز گذشته هم مبحث با استاندار عنوان شد و آنجا وضعیت مناسبی دارد و دستور کار اصلی سازمان اینست که باقی پسماند هم در یک بازه زمانی مشخص با نحوه اجرای کار معین، محل تأمین اعتبار و بازه زمانی کاملاً مشخص شده، ساماندهی گردد.
وی در رابطه با اینکه آیا قرار نیست کارخانه زباله سوزی در استان مازندران راه اندازی شود، اظهار داشت: زباله برای ما سرمایه است؛ هم اکنون مبحث کارخانه ساری در مرحله نهایی است و بیشتر از ۹۰ درصد پیشرفت دارد و در بحث نوشهر هم کارش انجام شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه زباله ارزش افزوده به حساب می آید، افزود: بحث زباله ساماندهی شده و دیگر اجازه تخلیه زباله داده نمی گردد و شیرابه ها هم تصفیه می شود.

1401/06/19
22:12:02
5.0 / 5
27
تگهای خبر: آب , حفاظت , دام , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک