معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

ایجاد کلینیک صحرایی و شناسنامه ژنتیکی برای یوزپلنگ ها در استان سمنان

ایجاد کلینیک صحرایی و شناسنامه ژنتیکی برای یوزپلنگ ها در استان سمنان به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ایجاد کلینیک صحرایی و تهیه شناسنامه ژنتیکی یوزهای موجود در پارک ملی توران استان سمنان در دست پیگیری است.


حسن اکبری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سمنان اظهار داشت: کلینیک صحرایی برای زایمان و انجام کارهای پزشکی یوزپلنگ ایران در پارک ملی توران پیگیری می شود و ساختمانی به این منظور در دست ساخت است.
وی اضافه کرد: تکثیر در اسارت به حفظ ژنوم گونه کمک و حداقل جمعیت پایه ولو با تنوع ژنی کم را در اسارت بوجود می آورد. برنامه داریم تا تکثیر در اسارت را ادامه دهیم و طوری برنامه ریزی نماییم که نقایص سال قبل را پوشش دهیم و دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، مسئولیت پیگیری جدی این مورد را عهده دار شده است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با وجود بحرانی بودن وضعیت یوزپلنگ، محافظت از زیستگاه آن همچنان اولویت اصلی است و تمام تلاش مجموعه معاونت محیط زیست طبیعی برای بهبود وضعیت زیستگاه است و برنامه ای برای دست زدن به طبیعت توران در شهرستان شاهرود استان سمنان برای تکثیر در اسارت وجود ندارد و از ظرفیت های موجود استفاده می شود.
اکبری، در رابطه با تهیه شناسنامه ژنتیکی یوزها خاطرنشان کرد: نمونه های ژنتیکی که قبلا گرفته شد و در دفتر موزه سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شود، مقرر است بر روی این نمونه ها کار ژنتیکی صورت گیرد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: براین اساس نسبت ژنتیکی یوزپلنگ ایران، فیروز و دیگر یوزها بررسی و در نهایت نسبت ژنتیکی یوزپلنگ ها شناسایی و شناسنامه دار می شود.
به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا، پارک ملی توران مساحت یک میلیون و ۴۷۰ هزار هکتار، در شهرستان شاهرود استان سمنان یکی از مناسب ترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی روی کره خاکی به حساب می آید.
براساس گزارش ها ایران از دهه ۱۹۷۰ بعنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ آسیایی شناخته شده است، ازاین رو به آن یوزپلنگ ایرانی هم می گویند. در زمان حاضر یوزپلنگ آسیایی ایران و بخش هایی از استان سمنان را خانه امن خود یافته و برای حفظ این امنیت و زیستگاه باید بیشتر از پیش کوشش کرد.


منبع:

1401/06/25
23:48:37
5.0 / 5
47
تگهای خبر: پزشك , حفاظت , حیات وحش , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک