معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد:

حذف کامل قسمتی از گازهای مخرب لایه ازن در ایران تا سال ۲۰۳۰

حذف کامل قسمتی از گازهای مخرب لایه ازن در ایران تا سال ۲۰۳۰ به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تا سال 2030 هیدروکلروفلوروکربن ها به عنوان قسمتی از مواد مخرب لایه ازن بطور کامل در کشور حذف می شوند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، ایرج حشمتی در مراسم گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی ازن، با اشاره به دستاوردهای پروتکل مونترال در ایجاد همکاری و همراهی کشورهای مختلف با هدف حذف تدریجی مواد مخرب لایه ازن، گفت: حالا این پروتکل، فعالیت ها و اهداف وسیع تری همچون کند کردن روند تغییرات آب و هوایی را در پیش گرفته است.
وی، اصلاحیه کیگالی را فرصتی برای بهبود راندمان انرژی در بخش سرمایش و استفاده از تکنولوژیهای جدید دانست و اضافه کرد: پروتکل مونترال بوسیله اصلاحیه کیگالی سبب کاهش مصرف هیدروفلوروکربن ها می شود که این امر، کند شدن روند گرمایش جهانی کره زمین را در پی دارد.
به گفته حشمتی، تا حالا ۱۲۴ کشور جهان به عضویت این اصلاحیه درآمده اند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار امسال روز جهانی اوزن با عنوان همکاری جهانی برای صیانت از زندگی روی زمین، اشاره کرد: پیروی از این شعار یادآور این اصل مهمست که باید عزم خودرا برای سلامتی بشر و تمام موجودات روی زمین جزم نماییم.
وی اشاره کرد: امروز بعد از گذشت بیش از سه دهه از تصویب عضویت ایران در کنوانسیون وین و پروتکل مونترال در مجلس شورای اسلامی، مصرف بخش عمده ای از مواد مخرب لایه ازن به میزان حدود ۹۸۰۰ تن در ۱۳۷۸ واحد تولیدی و خدماتی حذف گردیده است.
حشمتی اضافه کرد: با اجرای مرحله دوم حذف هیدروکلروفلوروکربن ها در ایران و انتقال فناوری به واحدهای تولیدی در راستای حذف کامل این مواد مخرب لایه ازن تا سال ۲۰۳۰ گام بر می داریم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تشکر از همکاری دستگاه های مختلف عضو کمیته ملی ازن، اظهار داشت: تا حالا چندین موافقتنامه همکاری با دستگاه های مختلف اجرائی امضا کرده ایم که بستر لازم برای اجرای پروتکل مونترال را فراهم می آورد.
۱۶ سپتامبر از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی صیانت از لایه ازن تعیین شده است. این نامگذاری در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۰ انجام شد و در حقیقت بزرگداشتی برای پیمان مونترال است؛ معاهده بین المللی که در سال ۱۹۸۷ انجام شد و کشورها متعهد شدند تا برای صیانت از لایه ازن اقدام نمایند.
در سال ۱۹۹۴، مجمع عمومی سازمان ملل موافقت خودرا با تعیین روزی به عنوان روز صیانت از لایه ازن اعلام نمود. در نتیجه، ۱۶ سپتامبر به عنوان روز صیانت از لایه ازن انتخاب شد، ۳۰ سال بعد از امضای پیمان مونترال، تأیید شد که حفره لایه ازن درحال ترمیم است، باتوجه به تاثیرات گازهای کاهش ازون، انتظار می رود تا اثرات شیمیایی این نوع گازها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال ادامه یابد.


منبع:

1401/06/26
10:34:33
5.0 / 5
68
تگهای خبر: آب , انرژی , تكنولوژی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک