منع موتورسواری زنان تناقضی حاصل از کج سلیقگی

منع موتورسواری زنان تناقضی حاصل از کج سلیقگی خرید و فروش حیوان خانگی: به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، موتورسواری زنان در ایران، موضوعی است که هرازچندگاهی به آن پرداخته شده و باردیگر به فراموشی می رود، حتی رای دیوان عدالت اداری به نفع موتورسواری زنان هم مشکلی را در این خصوص حل نکرده و پلیس راهنمایی و رانندگی باز هم اعلام نمود که رای دیوان عدالت اداری در رابطه با موتورسواری زنان قابل تسری به عموم نیست، در این شرایط یک کارشناس ارشد ترافیک و از مسؤلان پیشین پلیس راهور اعتقاد دارد که میتوان با اصلاح قانون امکان موتورسواری قانونمند را برای زنان فراهم نمود.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، در ایام اخیر اما باز هم مبحث موتورسواری زنان مورد بحث و توجه قرار گرفته است. سکوت قانون در رابطه با این مورد هم مزید بر علت شده تا موتورسواری زنان آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگیرد. یک کارشناس ارشد ایمنی راه و ترافیک اعتقاد دارد که زمان آن فرا رسیده تا با اصلاحاتی جزئی در این حوزه، شرایط بهره مندی زنان از این امتیاز فراهم گردد.

علیرضا اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به نقش غیرقابل انکار زنان در مناسبات جامعه امروز و فعالیت آنها در حوزه های متعدد اظهار داشت: زنان ۵۰ درصد جمعیت کشور را می سازند، امروزه زنان ما مانند نیم قرن پیش تنها خانه نشین نیستند و مانند مردان به فعالیتهای متعدد اداری، دانشگاهی، علمی و... می پردازند و در اجتماع حضور دارند. این قشر برای ایاب و ذهاب خود نیازمند وسیله نقلیه هستند و خیلی از آنها توانایی خرید خودرو را ندارند. همینطور هزینه های زندگی در شهری مانند تهران برای یک دختر دانشجو یا کارمند زن به اندازه ای بالاست که این فرد نمی تواند هزینه های استفاده از تاکسی های اینترنتی را هم تقبل کند. این سبب ایجاد فشار اقتصادی روی مردم می شود. همینطور از طرفی، سیستم حمل و نقل عمومی ما هم نمی تواند به طور گسترده و کامل سرویس دهی کند. این شرایط برای مردان کمی متفاوت می باشد اما زنان مجبورند از خودروی شخصی استفاده نمایند.

وی ضمن اشاره به مزایای موتورسیکلت بعنوان گزینه ای مناسب برای تردد مردم بخصوص زنان اظهارکرد: در این شرایط موتورسیکلت وسیله ای است که می تواند بخش عمده ای از مشکلات جابجایی زنان را حل کند. خیلی از زنان هم به استفاده از این وسیله نقلیه علاقمند هستند. این به حل مشکلات اقتصادی و ترافیکی کمک شایانی می کند. موتورسیکلت هزینه های کمتری نسبت به خودروی شخصی دارد، نیازمند جای پارک نیست و بهای خرید آن هم به نسبت خودرو به مراتب پایین تر است. همینطور موتورسیکلت به دلیل خصوصیت های خاص خود و توانایی مانور بالا می تواند در شرایط سخت ترافیکی از معابر کم عرض هم عبور کند.
سکوت قانون در رابطه با گواهینامه موتورسواری زنان
اسماعیلی ضمن اشاره به موانع پیش روی زنان جهت استفاده از این وسیله نقلیه اظهار داشت: جهت استفاده زنان از این وسیله نقلیه، باید موانع در ارتباط با آن برداشته شود. اصلی ترین مانع بر سر راه این مورد اینست که به زنان گواهینامه داده نمی گردد. در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ذکر شده است که صدور گواهینامه رانندگی برای مردان توسط نیروی انتظامی صورت می گیرد. این در شرایطیست که قانون در رابطه با زنان سکوت کرده است. با استناد به همین مورد، بعضی از حقوقدانان معتقدند میتوان از همین مبحث برای اصلاح قانون مذکور بهره برد با عنایت به این که در قانون مستقیما به این مورد که نباید به زنان گواهینامه موتورسیکلت داد اشاره نشده است. میتوان از این مورد بهره برد و اصلاحاتی در قانون انجام داد و ۵۰ درصد جامعه را از این امتیاز بهره مند کرد.

وی ضمن اشاره به استفاده زنان از موتورسیکلت در خیلی از کشورهای اسلامی تصریج کرد: در خیلی از کشورهای اسلامی مانند اندونزی و مالزی هم شرایط مشابهی برقرار است. زنان در این کشورها از موتورسیکلت برای انجام امور روزانه، رفت وآمد در سطح شهر و... استفاده می نمایند. همینطور به دلیل داشتن کلاه کاسکت، پوشش متعارفی هم برای رانندگان زن فراهم گشته است. حتی در بعضی موارد، راکبان موتورسیکلت در این کشورها بیشتر از زنان تشکیل شده اند.
ورود زنان به جمع راکبان موتورسیکلت، جو موتورسواری فعلی را بهبود می بخشد
این کارشناس ارشد ترافیک ضمن اشاره به نتایج مثبت اضافه شدن زنان به جمع راکبان موتورسیکلت تصریح کرد: هم اکنون وقت اینست که این مورد در کشور ما اصلاح گردد. اگر برخی ها نگران مساله پوشش زنان هستند، کلاه کاسکت پوشش کاملی است. همینطور زنان ایرانی به قوانین و دستورالعمل های ترافیکی مقید هستند و آنها را رعایت می کنند و از این نظر هم جای نگرانی وجود ندارد.

به عقیده این کارشناس ترافیکی که سابقه فعالیت در پلیس راهنمایی رانندگی هم دارد، زنان در رانندگی نسبت به مردان کمتر تخلف می کنند. حتی امکان دارد حضور رانندگان زن در ناوگان موتورسیکلت کشور، سبب توجه بیشتر مردان به رعایت قوانین و مقررات ترافیکی شود. فضای موتورسیکلت های ما که ۲۵ درصد کشته های ما را شامل شده است، می تواند با ورود زنان بهبود پیدا کند.
منع موتورسواری زنان، تناقضی حاصل از کج سلیقگی
اسماعیلی با انتقاد نسبت به تناقض موجود در مبحث موتورسواری زنان اظهار داشت: این مورد متناقضی است که در کشور ما زنان می توانند ترک موتورسیکلت بنشنینند اما نمی توانند راننده آن باشند. این یک کج سلیقگی بوده که باید اصلاح گردد. این مورد از جهات مختلف به ترافیک شهری و همینطور وضعیت اقتصادی مردم کمک خواهد نمود. استفاده از موتورسیکلت سبب کاهش تعداد خودرو های شخصی و به تبع تعدیل شرایط ترافیکی شهر خواهد شد. فراتر از همه این موارد، موتورسواری حقی است که خیلی از زنان که به آن علاقمند بوده اند از آن محروم شده اند.

خبر پیشنهادی:
نظر پلیس در مورد موتورسواری زنان
نظر یک استاد حوزه و دانشگاه در رابطه با موتورسواری زنان
موتورسواری زنان مثل دوچرخه سواری منع شرعی و قانونی ندارد


فرمانده پیشین پلیس راه کشور در رابطه با زیرساخت های آموزشی لازم برای آموزش موتورسواران زن اظهار نمود: وقتی این قانون اصلاح گردد، متقاضیان زیادی وجود دارند تا آموزش های مخصوص موتورسواری به زنان را عرضه کنند و آموزشگاه های خاص با همین هدف ایجاد خواهند شد یا آموزشگاه های فعلی بخش هایی خاص و در رابطه با این مورد ایجاد خواهند کرد.

منبع:

1401/08/18
08:07:14
5.0 / 5
146
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , ثبت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک