تماشای تلویزیون برای کره زمین مفید می باشد

تماشای تلویزیون برای کره زمین مفید می باشد خرید و فروش حیوان خانگی: به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، خراسان رضوی گیاهان، اساس حیات روی زمین و لازمه بقای انسان هستند؛ این که حدود ۴۰ درصد از گونه های گیاهی در خطر انقراض و گیاهان غیر مفید برای انسان بخصوص صدمه پذیر هستند، نگران کننده است.


به نقل از تک اکسپلوریست، تنوع گیاهان و منابع کشف نشده آنها باید فوری محافظت تا آینده ما تضمین شود اما تلاشهای حفاظتی به نفع پستانداران و پرندگان است. تمایل ما به نادیده گرفتن گیاهان بعنوان «نابرابری آگاهی گیاهی» نامیده می شود که گاهی اوقات بعنوان «کوری گیاه» شناخته می شود. پیشنهاد شده است که این اختلاف عامل مهمی در پیش داوری در مقابل بودجه و پشتیبانی از برنامه های محافظت از گیاهان است.
طبق تحقیقات قبلی، مستندهای طبیعت می توانند با تقویت حس ارتباط با طبیعت، بر درک مخاطبان از گونه های جانوری تاثیر بگذارند.
تحقیق جدیدی که تحقیق قبلی را هم پشتیبانی می کند، نشان داده است تماشای مستندهای طبیعت سبب می شود مردم بیشتر به گیاهان علاقه مند شوند و به صورت بالقوه سبب ایجاد مشارکت مردم در گیاه شناسی و بوم شناسی می شود.
دانشمندان خاطرنشان کردند: در گذشته چندین فیلم مستند تاریخ طبیعی، همچون سیاره زمین ۲، سیاره آبی ۲، هفت جهان و یک سیاره، بینندگان را نسبت به حیوانات موجود در نمایش ها بیشتر آگاه می کرد. در حالیکه دانشمندان نمی توانند پیوند روشنی بین این گونه برنامه های تلویزیونی و تلاشهای حفاظتی ایجاد کنند، مستندهای طبیعت راهی مستقیم برای دستیابی به مخاطبان انبوه و درگیر کردن آنان فراهم می کنند.
این تحقیق بررسی کرد که آیا تماشای مستندهای طبیعت می تواند آگاهی بینندگان را از گیاهان و در نتیجه علاقه آنان به پروژه های محافظت از گیاهان را افزایش دهد یا خیر؛ آنان بر مستند «سیاره سبز» متمرکز شدند که سر دیوید آتنبرو در سال ۲۰۲۲ آنرا روایت کرد.
در بریتانیا، این برنامه حدود ۵ میلیون نفر بیننده داشت، انواع گونه های گیاهی را به نمایش گذاشت و پوشش گیاهی جنگل های بارانی استوایی، محیط های آبی، زمینهای فصلی، بیابان ها و مناطق شهری را برجسته کرد. این نمایش به صورت خاص با بررسی خطرات ناشی از کشت های تک محصولی تهاجمی و جنگل زدایی به مسائل زیست محیطی پرداخت.
با بررسی فعالیت آنلاین مردم در بازه پخش این مستند، دانشمندان توانستند درک کنند که این برنامه سیاره سبز علاقه به گیاهان را افزایش داده است یا خیر. سپس، انواع گونه های نمایش داده شده در برنامه و زمانی که هر کدام برای نخستین بار روی صفحه ظاهر شدند، به ثبت رسید. بعد از آن، قبل و پس از پخش اپیزودهای مستند، بازدیدکنندگان گوگل ترندز و صفحه ویکی پدیا برای همان گونه ها بازیابی شد.
محققان این تحقیق دریافتند که برنامه مستند سیاره سبز به صورت قابل توجهی بر دانش و علاقه بینندگان به گونه های گیاهی نشان داده شده، تاثیر می گذارد. بر مبنای داده های گوگل ترندز، بیشتر از ۲۸.۱ درصد از عبارات جستجو برای گیاهان ذکر شده در مستند پخش شده در طول هفته بعد از پخش قسمت مربوطه به اوج محبوبیت خود در بریتانیا رسیدند.
داده های ویکی پدیا هم از این مورد پشتیبانی می کند. هفته پس از پخش، ترافیک نزدیک به یک سوم (۳۱.۳درصد) از سایت های ویکی پدیا مختص به گیاهان شرح داده شده در مستند سیاره سبز افزوده شد.
محققان همینطور خاطرنشان می کنند که کاربرها بیشتر به جستجوی آنلاین گیاهان خاصی که در این برنامه نشان داده شد، می پردازند.
محقق اصلی، جوانا کاپرژیک اظهار داشت: من فکر می کنم افزایش آگاهی عمومی از گیاهان ضروری و جذاب است. در این تحقیق نشان می دهیم که مستندهای طبیعت می توانند آگاهی گیاهی را بین مخاطبان بالا برند.
نتایج ما همینطور نشان داده است که بینندگان گونه های گیاهی خاصی را جذاب می دانند. این برنامه ها را میتوان برای ترویج تلاشهای محافظت از گیاهان و مقابله با کاهش نگران کننده تنوع زیستی گیاهی بهره برد.1401/11/30
10:09:21
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک