نکاتی در رابطه با تالاسمی

نکاتی در رابطه با تالاسمی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، تالاسمی نام گروهی از اختلالات خونی است که سبب می شود بدن شخص مبتلا به آن نتواند هموگلوبین (پروتئین حاوی آهن که اکسیژن را در خون حمل می کند) به اندازه کافی تولید نماید و در نتیجه، پایین بودن سطح هموگلوبین به عوارضی چون کم خونی، خستگی و تنگی نفس در بیماران منجر می شود.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایندیپندنت، عوارض دیگر این بیماری ممکنست شامل ضعف، کندی رشد و نیز بروز تغییراتی در استخوان های صورت باشد که از انبساط بیش از اندازه مغزاستخوان ناشی می شود و ظاهر را تغییر می دهد.
همین طور ممکنست پوست چهره و بدن رنگ پریده یا زرد و ادرار تیره شود. افزون بر این، افراد مبتلا به تالاسمی ممکنست بیشتر در معرض خطر بیماریهای عفونی باشند.
تالاسمی زمانی ایجاد می شود که فرد جهش های ژنی خاصی را به ارث ببرد.
در عین حال ازدواج های فامیلی (اقوام نزدیک) اغلب موجب افزایش احتمال مبتلاشدن به تالاسمی می شود برای اینکه احتمال بیشتری وجود دارد که همسران، دارای ژن های مشابه باشند. چنین ازدواج هایی، احتمال بچه دار شدن دو ناقل با یکدیگر را بیشتر می کند.
همین طور تحقیقات نشان می دهد که تالاسمی در بین شهروندان خاورمیانه، آفریقا، مدیترانه و جنوب، جنوب شرق یا شرق آسیا شایع تر است.
در بررسی سال ۲۰۲۰ که در «مجله بیماریهای نادر اورفنت» (Orphanet Journal of Rare Diseases) به چاپ رسید، تالاسمی از شایع ترین ناهنجاری های ژنتیکی توصیف شد که تعداد ناقلان آن در سطح جهان بین یک تا پنج درصد برآورد شده است.
بگفته سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس، افراد مبتلا به تالاسمی «ماژور بتا» که شدیدترین شکل این بیماری است، ممکنست به تزریق ماهیانه خون نیاز داشته باشند و بیمارانی که به انواع خفیف تر این بیماری دچارند، ممکنست نیاز کمتری به تزریق خون داشته باشند.
از طرف دیگر خودِ این بیماری و نیز انتقال خون، ممکنست به تجمع بیش از اندازه آهن در خون فرد منجر شود که گاهی به قلب، ریه ها و سیستم غدد درون ریز در سراسر بدن لطمه می رساند.
برای مبارزه با این موضوع، بیماران ممکنست به درمان «کیلاسیون» (chelation) نیاز داشته باشند. کیلاسیون یک درمان مبتنی بر بیولوژیک است که در آن از یک دارو برای چسباندن و حذف مقدار اضافی یا سمی فرضی یک فلز یا ماده معدنی (مانند سرب، مس، آهن، کلسیم) از جریان خون استفاده می شود.
بگفته متخصصان دانشگاه نظام بهداشتی پنسیلوانیا در ایالات متحده، هرچند انواع خفیف تر تالاسمی ممکنست امید به زندگی را کم نکند اما افراد مبتلا به تالاسمی ماژور بتا اغلب در دهه ۲۰ زندگی خود می میرند برای اینکه تجمع آهن در خون موجب نارسایی قلبی می شود.
در سالهای اخیر متخصصان در کوشش برای ساخت داروهای جدیدتر برای کنترل هرچه بهتر و کم خطرتر این بیماری هستند.
منبع:

1401/12/14
11:32:19
5.0 / 5
202
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک