رییس واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی عنوان كرد

رخداد سالانه تا ۸هزار مرگ مغزی در کشور

رخداد سالانه تا ۸هزار مرگ مغزی در کشور خرید و فروش حیوان خانگی: به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، رئیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد فعالیت این واحد اظهار داشت: این واحد از سال ۱۳۸۳ با هدف نجات جان بیماران نیازمند به عضو در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری آغاز به کار کرد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا، دکتر مجتبی مخبر دزفولی ضمن اشاره به ۶ میلیون تهرانی اهداکننده عضو در این مرکز بیان نمود: از همان آغاز کار تابحال در این مرکز بیشتر از ۲۲۰۰ اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی انجام شد که با اهدای ۱۹۲۹ کبد، ۳۶۲۹ کلیه، ۴۶۷ قلب، ۱۰۴ ریه، ۶۰ پانکراس، درمجموع ۶۱۸۹ بیمار در صف انتظار با پیوند جانی باردیگر یافتند.

وی در مورد فعالیت درمانی سال ۱۴۰۱ و ضمن تشکر از خانواده های جان آفرینان اعلام نمود: در این سال، تعداد ۱۱۵ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده که نتیجه آن فراهم آوری ۲۵۱ عضو پیوندی در بازه گسترده سنی از چهار سال تا ۶۸ سال بوده است.

دزفولی در رابطه با تنوع فعالیتهای انجام گرفته در این واحد اظهار نمود: این واحد افزون بر انجام رسالت اصلی خود یعنی درمان و اهدای عضو، بخش های مختلفی همچون آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری دارد.

دکتر مخبر در مورد احتمال رخ دادن وضعیت مرگ مغزی در طول زندگی اضافه کرد: مرگ مغزی یکی از معیارهای قطعی مرگ است که با آمار یک درصد رخ می دهد.

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این مطلب که سالانه ۵ تا ۸ هزار مورد مرگ مغزی در ایران اتفاق می افتد، افزود: برای رسیدن به نقطه مطلوب و نجات جان بیماران نیازمند به دریافت عضو، افزون بر تلاش این واحد، همکاری و همیاری خیلی از دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و عموم جامعه ضروریست.

وی به هدف گذاری ۲۵ اهداکننده به ازای هر یک میلیون جمعیت در سال ۱۴۰۲، در عین حال یکی از مهم ترین مسایل اهدای اعضا و نسوج پیوندی را ناآگاهی عموم جامعه، حتی کادر درمان از فرایند آن دانست و اذعان داشت: اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی مراحلی دارد که متأسفانه ناآگاهی از آن گاهی باورهای غلطی را ازجمله خرید و فروش اعضا، تغییر شکل و تکه تکه شدن بدن بعد از اهدای عضو در جامعه گسترش می دهد.

مخبر در ادامه ضمن اشاره به تاریخچه تشکیل واحدهای فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیان نمود: با تلاش و پیگیری دکتر ایرج فاضل و گرفتن استفتا از امام خمینی (ره) در ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۶۸، فعالیت این واحدها شروع شد.

وی ضمن بیان شیوه تأسیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآوری کرد: این واحد واقع در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با هدف ارج نهادن به بینش و پیشتازی امام راحل (ره) در پاسخ به استفتای مذکور، وجاهت شرعی پیدا کرد.

رییس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت نام گذاری روزی با نام «اهدای عضو، اهدای زندگی» اضافه کرد: در اجرای مسؤولیت اجتماعی و حفظ سرمایه انسانی، یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین اقدامات برای ترویج فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی ضرورت نام گذاری روزی در تقویم ملی کشور برای این مهم می باشد.

مخبر با اشاره تاریخچه نامگذاری روز ۳۱ اردیبهشت ماه به نام «روز ملی اهدای عضو» اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده در نهایت در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی و با دفاع دکتر ولایتی از این پیشنهاد، روز ۳۱ اردیبهشت روز ملی اهدای عضو اعلام و در تقویم رسمی کشور هم به ثبت رسید.

در پایان دکتر مخبر با معرفی سایت www.ehda.ir به برگزاری دوره های آموزشی برای کادر درمانی در بیمارستان های مختلف، صدور کـارت اهدای عضو برای متقاضیان، برگزاری غرفه های اطلاع رسانی در مورد اهدای عضو در نقاط مختلف کشور، اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی مختلف، حضور در صدا و سیما و نشست های علمی و فرهنگی متنوع به منظور ارتقای فرهنگ اهدای عضو اشاره نمود.1402/03/13
15:42:49
5.0 / 5
252
تگهای خبر: آموزش , پزشك , ثبت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک