کاهش 27 درصدی مصرف آب آبیاری در سطح مزرعه با اجرای کارهای استقرار کشاورزی پایدار

کاهش 27 درصدی مصرف آب آبیاری در سطح مزرعه با اجرای کارهای استقرار کشاورزی پایدار خرید و فروش حیوان خانگی: خرید و فروش حیوان خانگی: مدیر ملی طرح صیانت از تالاب های ایران از کاهش 27 درصدی مصرف آب آبیاری در سطح مزرعه با اجرای پروژه بسط و توسعه مدیریت محیط زیست و معیشت های پایدار در دریاچه ارومیه و تالاب های شادگان و بختگان خبرداد.مهری اثنا عشری در گفت و گو با ایسنا افزود: سند ۳ ساله (۲۰۲۱-۲۰۲۴) پروژه بسط و توسعه مدیریت محیط زیست و معیشت های پایدار در دریاچه ارومیه و تالاب های شادگان و بختگان در ادامه هفت سال همکاری دولت ژاپن بوسیله برنامه توسعه ملل متحد و جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و سومین سند مشترک ما با دولت ژاپن تحت عنوان پایدارسازی دستاوردها مبتنی بر استقرار کشاورزی پایدار در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس و خوزستان است. در کنار آن موضوع تنوع بخشی به معیشت های سازگار با منابع تالابی در این چهار استان پیگیری می شود علاوه بر آن بصورت مستمر برنامه های آموزش، ظرفیت سازی، مشارکت و آگاهی رسانی هرساله اجرا می شود.

وی درباره ی چگونگی استفاده از ظرفیتهای نهادهای داخلی و دولت ژاپن اظهار داشت: دولت ژاپن در این برنامه کاری تنها مشارکت مالی می کند. ما با دست اندرکاران ملی مانند سازمان حفاظت محیط زیست و در سطح استان، ادارات کل حفاظت محیط زیست و سازمان های جهاد کشاورزی بصورت مستقیم در ارتباط هستیم و همکاری ما با سازمان جهاد کشاورزی در قالب یک موافقتنامه و مشارکت آنها در قالب پشتیبانی های فنی و گاهی مشارکت های غیرنقدی است.

مدیر ملی طرح صیانت از تالاب های ایران افزود: در کنار شرکای اصلی اجرائی با برخی دستگاه های دیگر مانند استانداری ها، شرکت های آب منطقه ای و بخش خصوصی همچون شرکت های خدمات کشاورزی و سمن های محلی همکاری داریم.

وی درباره ی مشکلات و موانع اجرای پروژه اظهار داشت: یکی از این مشکلات کم بودن تعامل های بین بخشی است البته از سالهای ابتدایی پروژه تا کنون این همکاری ها ارتقا پیدا کرده است. مساله دیگر این است که ما با جامعه محلی، کار و معیشت آنها پروژه را پیش می بریم. وقتی با کشاورز کار می نماییم، زمان بندی انجام کارو... باید با زمان بندی کشاورز مانند فصل کشت و بارندگی و.. تطبیق داده شود. تطبیق این موارد گاهی ما را با چالش مواجه می کند.

اثنا عشری درباره ی تاثیرات اجرای این پروژه اظهارکرد: پایش این پروژه برمبنای داده های میدانی برداشت شده توسط خود کشاورزان و تیم پایش طرح به انجام می رسد. این داده ها به صراحت نشانگر کاهش مصرف آب در سطح مزرعه و متعاقب آن کاهش مصرف برق برای پمپ چاه ها و نفر ساعت کارگر در مزرعه است، در صورتیکه میزان و کیفیت محصول تولیدی کاهش پیدا نکرده و در بعضی موارد افزایش نیز یافته است بدین سبب سبب شده به طور متوسط مصرف آب آبیاری در سطح مزرعه ۲۷ درصد کم شود.

مدیر ملی طرح صیانت از تالاب های ایران اشاره کرد: استفاده از برخی نوآوری ها همچون سیستم های آبیاری زیر سطحی برای باغ های انگور موجب کاهش بیش از ۵۰ درصد مصرف آب آبیاری شده است. بطور مثال در شیوه سنتی کشاورز طی هشت ساعت در روز، دو بار در هفته پمپ آب را روشن می کند، درحالی که با سیستم آبیاری زیرسطحی یک دفعه در هفته و چهار ساعت پمپ آب را روشن می کند که این رقم هم برای کشاورز و هم برای سلامت حوضه آبریز عدد قابل توجهی است.

وی با توضیح درباب یکی از مهارتهای استفاده شده در مزارع اظهار داشت: قبل از این نوع آبیاری مزارع، غالبا غرقابی بود و در جوی ها آب زیادی برای آبیاری یک مزرعه جاری می شد که درصد خیلی از آن تبخیر می شد ولی حالا آبیاری در خیلی از مزارع پایلوت بصورت زیر سطحی و بوسیله لوله هایی به انجام می رسد که آب را زیر سطح خاک حرکت می دهد. این کار موجب کاهش هدررفت آب می شود و آب به ریشه گیاه می رسد. این موارد نیز بر میزان مصرف آب تاثیر می گذارد.

مدیر ملی طرح صیانت از تالاب های ایران درباب نحوه انتخاب مهارتهای استفاده شده اشاره کرد: بسته به باغ یا مزرعه بودن زمین و نوع محصول، دفتر ترویج سازمان جهاد کشاورزی، شرکت خدمات مهندسی و کشاورز بصورت مشارکتی برنامه ریزی و مهارتهای مناسب برای اجرا را انتخاب می کنند. این مهارتها شامل مواردی چون روش شخم زدن، انتخاب رقم بذر و مدیریت آبیاری و سم و کود می شود.

اثنا عشری در آخر اظهار داشت: بر طبق سند فعلی که میان سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه ملل متحد به امضا رسیده است این پروژه تا فوریه ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. امیدواریم که بتوانیم این پروژه را ادامه دهیم و در سیاست گذاری های کلان دولت این الگو و روش را معرفی نماییم تا برنامه ریزی ملی در بخش کشاورزی به این سمت سوق پیدا کند.

منبع:

1402/04/11
08:56:41
5.0 / 5
341
تگهای خبر: آب , آموزش , بارندگی , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک