کوشش برای نجات زیتون های باستانی

کوشش برای نجات زیتون های باستانی به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، مردم و مقام های «اردن» تلاش دارند از درختان زیتون باستانی این کشور حفاظت و آنها را به لیست میراث جهانی ناملموس «یونسکو» اضافه کنند.


به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از فرانس ۲۴، «علی صالح عطا»، کشاورز اردنی ۸۴ ساله صاحب چندین درخت زیتون باستانی ۲۰۰۰ ساله است. این کشاورز اعتقاد دارد این درختان نمایش دهنده تاریخچه اردن هستند.
این درختان یک نماد ملی محبوب محسوب می شوند، اما به علت ساختمان سازی در شهر، قطع غیرقانونی درختان و استفاده از آنها برای تزئین خانه و باغ های افراد ثروتمند در خطر نابودی قرار گرفته اند.
زمین زراعی «عطا» در «الهاشمیه»، یک منطقه جنگلی واقع در ۷۰ کیلومتری شمال غربی «امان» قرار دارد. این کشاورز می گوید در وصیت نامه خود به فرزندان و نوه هایش سفارش کرده است بعد از مرگ او از این درختان مراقبت کنند.
بر مبنای اطلاعات شورای جهانی زیتون، اردن دهمین تولیدکننده بزرگ زیتون در جهان است.
تعداد بسیار زیادی از درختان باستانی این کشور که هزاران سال عمر دارند، بخش جدایی ناپذیر هویت و فرهنگ این کشور محسوب می شوند.
به قول «نظیر حداد»، مدیرکل مرکز ملی تحقیقات کشاورزی، در خیلی از مناطق اردن به ندرت اتفاق می افتد که در حیاط خانه ها دست کم یک درخت زیتون وجود نداشته باشد.
در این زمینه بیشتر بخوانید:
موجودی زنده از زمان سقوط امپراتوری روم!
به قول «حداد»، امروزه زیبایی این درختان زیتون، آنها را در معرض خطر قرار داده است. برای مثال، بعضی از صاحبان هتل ها، ویلاداران و صاحبان شرکت ها برای تزئین موسسات خود این درختان را خریداری و به این مکانها منتقل می کنند. این درحالی است که خیلی از این درختان از این نوع جابه جایی ها جان سالم به در نمی برند و قوانین جدید قصد دارند از درختان حفاظت کنند.
«حداد» توضیح داد: «قوانین جدید اردن از این درختان در مقابل جابه جا شدن و از ریشه کنده شدن مراقبت می کند و همکاری بین وزارت امور داخلی، مرکز ما و پلیس برای پیشگیری از این گونه اقدامات مگر در موارد استثنائی صورت خواهد گرفت.»
اردن ۱۱ میلیون درخت دارد که ۲۰ درصد از کل زمینهای کشت شده این کشور را تشکیل می دهد. این درختان سالانه در مجموع ۵۰ هزار تن زیتون و ۲۵ هزار تن روغن زیتون تولید می کنند و در ایجاد ۱۲۰ میلیون دینار اردن (معادل ۱۶۹ میلیون دلار) در اقتصاد این کشور نقش دارند.
سازمان های داخلی با همکاری وزارت فرهنگ «اردن» تلاش دارند که به امید کمک به محافظت از این درختان آنها را به لیست میراث جهانی ناملموس «یونسکو» اضافه کنند.
مقام های اردن همینطور قصد دارند با چاپ کردن یک کد QR روی هر یک از بطری های روغن زیتون، مردم را بیشتر با این درختان آشنا کنند. این کدها اطلاعاتی از قبیل موقعیت مکانی درخت، مالک آن، تاریخچه درخت، کیفیت روغن و سن آنرا شامل می شوند.

منبع:

1402/09/21
13:46:54
5.0 / 5
212
تگهای خبر: جنگل , حفاظت , خرید , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک