دستاورد جدید محققان؛

واکسن درمانی برای مقابله با سرطان پانکراس

واکسن درمانی برای مقابله با سرطان پانکراس به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی، یک کارآزمایی بالینی کوچک جدید نشان داده است که بیماران مبتلا به شایع ترین نوع سرطان پانکراس (لوزالمعده) می توانند از یک واکسن درمانی تجربی بهره مند شوند.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این واکسن که هم اکنون ELI-۰۰۲ نام دارد، برای مواردی که بعنوان تومورهای جامد جهش یافته با KRAS شناخته می شوند، هدف قرار گرفته است. بیشتر از ۹۰ درصد تومورهای پانکراس دارای جهش در ژن KRAS هستند که می تواند منجر به بدخیمی شود.
دکتر «شوبهام پنت»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه تکزاس، اظهار داشت: «هنوز زود است، اما ما شاهد نتایج امیدوارکننده ای بودیم که نشان داده است این واکسن امکان دارد به خیلی از این بیماران کمک نماید تا از عود بیماری شأن جلوگیری شود، که می تواند مدت بقا را افزایش دهد».
سرطان لوزالمعده مدت هاست که بعنوان «قاتل خاموش» شناخته می شود، چونکه اغلب زمانی تشخیص داده می شود که به مرحله پیشرفته رسیده باشد.
جراحی اغلب نخستین خط حمله ضد سرطان لوزالمعده است، اما تومورها می توانند برگردند.
کارآزمایی جدید شامل ۲۵ بیمار با میانگین سنی ۶۱ سال مبتلا به سرطان پانکراس یا روده بزرگ بود. همه آنها تحت عمل جراحی برای برداشتن تومور قرار گرفته بودند و هفت نفر هم تحت پرتودرمانی قرار گرفته بودند.
پنت تصریح کرد: «بیمارانی که تحت عمل جراحی سرطان لوزالمعده قرار گرفته اند، حتی بعد از پایان شیمی درمانی، همچنان در معرض خطر عود بیماری هستند.»
بیماران تا ۱۰ دوز واکسن ELI-۰۰۲ دریافت نمودند.
ELI-۰۰۲ غدد لنفاوی بیماران را هدف قرار می دهد و به دنبال تخریب DNA جهش یافته ای است که می تواند سبب ایجاد تومورهای جدید شود. تیم تحقیق توضیح داد که واکسن سلول های T سیستم ایمنی را برای شناسایی و حذف جهش های KRAS آموزش می دهد.
به نظر می رسد که واکسن تاثیر مطلوبی بر سیستم ایمنی دارد. به قول محققان، ۸۴ درصد از بیماران پاسخ مورد انتظار سلول های T را نشان دادند و این میزان در میان افرادی که هر ۱۰ دوز را دریافت نمودند به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.
به گفته این تیم، انتظار می رود فاز ۲ آزمایشی اواخر سال جاری آغاز شود و واکسن در آن آزمایش برای جهش های KRAS حتی بیشتر مورد هدف قرار خواهد گرفت.


منبع:

1402/10/21
15:08:23
5.0 / 5
211
تگهای خبر: آموزش , بیماری , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک