زخم تغییرات اقلیمی بر تن تالاب ها

زخم تغییرات اقلیمی بر تن تالاب ها خرید و فروش حیوان خانگی: امروز همزمان با 2 فوریه مصادف با روز جهانی تالاب هاست؛ پهنه های آبی ارزشمندی که خدمات زیادی ارائه می دهند ولی تغییرات اقلیمی سبب خشک شدن تعدادی از آنها و تبدیل شدنشان به کانون های گرد و غبار شده است.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از ایسنا تالاب ها در فصل مشترک اکوسیستم های خشکی و آبی شکل می گیرند و می توانند خاصیت های هر دو اکوسیستم را داشته و در عین حال خاصیت های منحصر به فرد خودرا دارا باشند. در چنین محیط های انتقالی بین خشکی و آب جمعیت های مهم موجودات، نقش های کلیدی را در شبکه های غذایی ایفا می کنند. بدین جهت از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشند و زیستگاه خیلی از گونه های مهم اکولوژیک و اقتصادی محسوب می شوند.

در صورتیکه تالاب ها ممکنست از نظر ظاهر و ترکیب گونه ای بسیار متغیر باشند، آبگرفتگی یک خاصیت مشترک است که به نوبه خود در فرآیندهای خاک و سازگاری موجودات زنده منعکس می شود بدین سبب آب عامل اصلی در حفظ موجودیت تالاب هاست.

انواع مختلفی از تالاب ها از مناطق ساحلی شور، مصب ها و حتی صخره های مرجانی گرفته تا مناطق داخلی سرزمین نظیر رودخانه ها، گنداب ها و دریاچه ها وجود دارند اما بطور کلی بیشتر آنها با آب شیرین مرتبط هستند.

تالاب ها همیشه نقش مهمی در زندگی انسان ها ایفا کرده اند. این اکوسیستم ها همچون مولدترین اکوسیستم های جهان هستند که با جنگل های بارانی قابل مقایسه اند. علاوه بر این تالاب ها نقش های حیاتی دیگری دارند که کمتر مشهود هستند به عنوان مثال اکسیژن تولید می کنند، کربن ذخیره می کنند و چرخه نیتروژن را کامل می کنند بدین سبب در صورتیکه تنها شش درصد از سطح زمین را پوشش می دهند، خدمات اکوسیستمی نسبتا زیادی را ارائه می دهند که برای رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم سودمند هستند و محیط زیست آنها را حفاظت می کنند.

ما داخل کشور نزدیک به ۲۵۰ پیکره آبی داریم که نسبت به ابعاد آنها در رده های مختلف همچون برکه، دریاچه، دریاچه متوسط و بزرگ دسته بندی می شوند و به همراه زیستگاه های آبی کنار ساحلی در جمع ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور را به خود اختصاص داده اند.
تغییرات اقلیمی و تالاب ها
در حالی تالاب ها نقش مهمی در اکوسیستم ایفا می کنند که این پهنه های آبی نیز از تبعات تغییرات اقلیمی مصون نمانده اند. بگفته حمید نوری - مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی کشور- در منطقه خاورمیانه به شدت با موضوع تغییر اقلیم مواجه هستیم. تغییرات اقلیمی باعث شده است که خیلی از تالاب ها و منابع آبی درنقاط مختلف جهان خشک و از تعداد آنها کاسته شود.

با توجه به داده های دو دهه اخیر، بارندگی های کمتر از نرمال در کشور سبب خشک شدن سطح برخی دریاچه ها و تالاب ها شده است بدین سبب هم اکنون سطحی شور و نمکی و بافتی نرم و فاقد چسبندگی دارند و در معرض فرسایش بادی قرار گرفته اند.

علی سلاجقه - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- دراین زمینه به خشکی تالاب ها ودریاچه های بزرگ جهان اشاره می کند و می گوید: برمبنای آخرین مقالاتی که ساینس منتشر نموده است، دریاچه های بزرگ و منابع عظیم آبی جهان به خشکی گراییده اند که این مساله دال بر افزایش منابع گرد و غبار است.
چه باید کرد؟ در شرایطی که خشکسالی و کم آبی ناشی از تغییرات اقلیمی بر تالاب ها تاثیر منفی گذاشته است، سحر تاجبخش به تاثیر همکاریهای بین بخشی برای صیانت از آب اشاره می کند و می گوید: قسمتی از مدیریت یکپارچه آب مربوط به این است که با ظرفیتهای موجود بتوانیم به دستگاه های کاربر آب چگونگی مدیریت آنرا اعلام نماییم همین طور برای کارهای محیط زیستی و حفظ منابع آبی تالاب ها باید تلاش نماییم. سازمان هواشناسی و وزارت نیرو در حوزه تامین داده های لازم برای تصمیم گیری دراین زمینه همکاری کرده اند و امیدواریم با استمرار همکاری این کار تکمیل شود.

افشین دانه کار - استاد محیط زیست دانشگاه های کشور - نیز با اشاره به این که تالاب ها بزرگ ترین خدمات را به جوامع محلی ارائه می دهند که اغلب آنها دیده نمی شوند، اظهار می کند: صیانت از تالاب ها در امنیت اکوسیستم و امنیت ملی بسیار موثر است و می تواند از مهاجرت افراد از مناطق کم آب پیشگیری کند.

به اعتقاد نوری نیاز است به مردم محلی در راستای سازگاری با تغییر اقلیم آموزش داده شود البته به علت جغرافیای منطقه، تغییر اقلیم به شدت بر کشور ما تاثیر گذاشته است.

به گفته دانه کار به نظر می آید باید سطح آگاهی مردم و مسئولان نسبت به این زیستگاه باارزش بیش از بیش افزایش یابد و تجربیات چند سال اخیر نشان میدهد که بخش بزرگی از خدمات تالاب ها را دقیقا زمانی متوجه می شویم که آنرا از دست داده ایم.

بیشتر بخوانید:
تالاب ها از مهاجرت اقلیمی جلوگیری می کنند
آبخیزداری راهی برای مهار تاثیرات تغییرات اقلیمی
ایران جزء ۵ کشور با بیشترین تاثیرپذیری از گرد و غبار
چاره تامین غذا و بقا چیست؟
1402/11/13
12:31:32
5.0 / 5
317
تگهای خبر: آب , آموزش , اقلیم , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک