محققان می گویند؛

سبک زندگی سالم از مبتلا شدن به زوال عقل پیشگیری می کند

سبک زندگی سالم از مبتلا شدن به زوال عقل پیشگیری می کند خرید و فروش حیوان خانگی: تحقیقات جدید نشان داده است که سبک زندگی سالم می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک نماید، که شاید با بوجودآوردن یک ذخیره شناختی انعطاف پذیر در مغز در دوران پیری باشد.به گزارش خرید و فروش حیوان خانگی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، این مطالعه بر مبنای کالبد شکافی مغز روی ۵۸۶ نفر انجام شد که میانگین سنی آنها تقریبا ۹۱ سال بود. محققان سبک زندگی و مهارت های ذهنی پایان زندگی هر فرد را با علایم عصبی زوال عقل، مانند پلاک های پروتئینی مغز یا تغییرات در جریان خون مغز مقایسه کردند.
دکتر «کلودیان دانا»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو، اظهار داشت: «هیچ یک از این عوامل مغزی تاثیر زیادی بر ارتباط مثبت بین زندگی سالم و مهارت های ذهنی پایان زندگی فرد ندارد.»
به گفته محققان، این بدان معناست که تغذیه خوب، ورزش منظم و سایر عوامل امکان دارد "ذخیره شناختی" ایجاد نماید که در مقابل تغییرات منفی در مغز نقش محافظتی دارند یعنی به افراد مسن اجازه می دهد تا در طول زمان "توانایی های شناختی خویش را حفظ کنند".
به گفته محققان، مدت هاست که مشخص شده است که بعضی از انتخاب های سبک زندگی مانند خوب غذا خوردن، ورزش کردن، اجتناب از سیگار کشیدن و عدم نوشیدن الکل، با نرخ پایین تر زوال عقل مرتبط می باشد.
گروه محققان کالبد شکافی های مغزی را انجام دادند که بر علایم عصبی کلاسیک زوال عقل متمرکز بود: تجمع پلاک ها و گره های پروتئین آمیلوئید در بافت مغز، و همینطور تغییرات در عروق (سیستم گردش خون) مغز که امکان دارد به کاهش جریان خون ناشی از رویدادها مانند سکته مغزی یا سکته مغزی خفیف اشاره کند.
همانطور که بنظر می رسید، آنها دریافتند افرادی که زندگی بسیار سالمی داشته اند، با نزدیک شدن به پایان زندگی، به احتمال زیاد حافظه خویش را حفظ می کنند. محققان دریافتند هر یک امتیاز افزایش در "امتیاز سبک زندگی" افراد با افزایش "نمره شناختی کلی" آنها در انتهای عمر مرتبط می باشد.
با این حال، بیشتر این رابطه با تغییرات مغزی که در کالبد شکافی مشاهده شد، ارتباط کمی داشت.
به عبارت دیگر، حتی اگر پلاک ها و گره های پروتئینی یا اختلال در عروق خونی در مغز یک فرد متوفی که به روشی سالم زندگی می کرده وجود داشت، اما نمرات ذهنی آن فرد بالا بود.
تنها اثر بسیار خفیفی در رابطه با ایجاد پلاک های آمیلوئید در مغز مشاهده شد.
همه اینها این تصور را تقویت می کند که زندگی سالم نوعی "ذخیره" را برای مغز سالخورده فراهم می آورد، که به آن اجازه می دهد حتی در زمان بروز تغییراتی که معمولا سیگنال ظهور زوال عقل است، به خوبی عمل کند.


1402/11/21
09:32:12
5.0 / 5
309
تگهای خبر: پزشك , ثبت , دریا , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک