یك دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران:

به جای كشتن حیوانات، مدیریت شهری را اصلاح نماییم

به جای كشتن حیوانات، مدیریت شهری را اصلاح نماییم خرید و فروش حیوان خانگی: دانشیار گروه انگل شناسی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: به جای كشتن جانورانی نظیر موش ها، سگ ها و گربه ها كه آن ها را بعنوان حیوانات به اصطلاح آفت شهری می دانیم، بهتر است منابع غذایی، آب و پناهگاه را از آن ها با مدیریت صحیح شهری سلب نماییم و در اختیارشان نگذاریم.دكتر غلامرضا مولوی در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: برای مبارزه با موش های شهری بایستی جمع آوری زباله، دفع فاضلاب و ساختار جوی های نهرهای شهری را اصلاح نماییم تا مانع رشد و تكثیر آن ها شویم.

وی با اشاره به اینكه جوندگان به علت بیولوژی ساختار، زیستگاه و رفتاری كه در محیط زندگی دارند می توانند انگل های متعددی را جذب و بعنوان مخزن خیلی از عوامل انگلی در طبیعت عمل كنند، اظهار داشت: مهمترین عوامل انگلی كه هم اكنون بهداشت عمومی را در ایران تهدید می كند، انگل لیشمانیا است كه عامل تولید بیماری پوستی لیشمانیوز به حساب می آید. بیماری پوستی لیشمانیوز در مناطق روستایی كه مخزن اصلی جوندگان صحرایی است، را شاید بتوان مهمترین آلودگی منتقله از جوندگان به انسان در طبیعت دانست كه در اغلب نقاط ایران دیده می گردد. انواع احشای لیشمانیوز هم وجود دارد كه جوندگان دخالت های كمتری در آن دارند.

دانشیار گروه انگل شناسی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد: یك انگل دیگر در جوندگان به صورت غیرشایع وجود دارد، كاپیلاریا هپاتیكا است كه با استفاده از موش های لاتوس به انسان منتقل می گردد. زمانی كه جسد موش ها بعد از بین رفتن متلاشی گردید، تخم های انگل كاپیلاریا هپاتیكا كه درون كبدهای آن ها است، با استفاده از بندپایان و موادی كه با سطل های زباله و خیابان ها در تماس است به افراد منتقل می گردد. این بیماری بسیار خطرناك و مرگ آور است و سیروز كبد بوجود می آورد. شیوع این بیماری در ایران بسیار اندك است ولی در خیلی از نقاط دیگر نظیر جنوب شرقی آسیا مواردی گزارش می گردد.

مولوی خاطرنشان كرد: جوندگان تنوع زیستی زیادی دارند و در واقع هیچ جونده ای نیست كه انگل نداشته باشد. تمام موش های صحرایی و برخی موش های شهری نظیر موش های شهر اصفهان می توانند خیلی از انگل ها را به انسان منتقل كنند.

وی افزود: تعداد موش های شهری نظیر لاتوس در شهرهای پرتراكم نظیر مشهد، تهران و اصفهان زیاد است و سلامت و بهداشت انسان را تهدید می كند ازاین رو پیشگیری های لازم باید به عمل آید. هم اكنون نمی توانیم برای موش های شهری و لاتوس یك آلودگی انگلی خاصی را نام ببریم كه موش های شهر تهران باعث انتقال آن در بین مردم شده باشند. زیرا اغلب انگل هایی هستند كه برای خود موش ها اهمیت دارند. تنها انگلی كه فعلا می تواند با استفاده از موش ها به جمعیت شهری منتقل شود، كرم های نواری است كه در دستگاه روده موش ها وجود دارد ولی انگل های خطرناكی محسوب نمی گردد و داروهای بسیار موثری در اختیار است كه می تواند آن را درمان كنند.

دانشیار گروه انگل شناسی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران تصریح كرد: وجود نوعی موش به نام میكرووﺗﻮس در دشت مغان گزارش شده است كه این موش می تواند انگل بسیار خطرناك اكینوكوكوس مولتی لوكولاریس را در كبد خود توسعه دهد و بعد طعمه گوشت خوارانی نظیر روباه ها شود. انسان هم به همین شكل به این انگل آلوده می گردد. اكینوكوكوس مولتی لوكولاریس جزو انگل های مهمی است با استفاده از جوندگان به انسان منتقل می گردد و انسان و جوندگان را به یك فرم آلوده می كند و انتقال عفونت با استفاده از تخم های دفع شده از گوشت های آلوده است.

بیماری مهلكی بین انسان و جوندگان در ایران نداریم

مولوی با اشاره به اینكه آلودگی های دیگری هم از جوندگان به انسان منتقل می شود، جوندگان نقش مخزن را دارند كه از نظر بهداشت عمومی زیاد دارای اهمیت نیست، تصریح كرد: خوشبختانه هم اكنون موردی از بیماری های مهلك بین انسان و جوندگان در ایران نداریم.

توصیه هایی برای نگه داری از حیوانات خانگی

وی در مورد افرادی كه جوندگان را بعنوان جانوران دست آموز نگهداری می كنند، اظهاركرد: اگر افراد این جوندگان را از صحرا صید نكرده باشند بلكه از فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری كنند، چون كمتر با بیرون از خانه در تماس هستند، خطری از نظر بیماری انگلی آنان را تهدید نمی كند البته از لحاظ بهداشتی سفارش می گردد حتما از خوراكی كه به جانوران خانگی می دهیم، مطمئن باشند و نظافت و بهداشت آن ها جدی بگیرند و آن ها را از بندپایان انگلی نظیر شپش و كنه خون خوار دور نگه دارند.1396/11/19
13:24:52
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: آب , آلودگی , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خرید و فروش حیوان خانگی خرید و فروش حیوان خانگی
petfind.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خرید و فروش حیوان خانگی محفوظ است

خرید و فروش حیوان خانگی

انواع حیوانات خانگی و لوازم و خوراک